ויסות חושי רגשי

22 באוגוסט 2017 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הפרעות קשב וריכוז

קשיים בוויסות החושי, שמטבעם מייצרים במקרים רבים גם קושי רגשי, הם תופעה נפוצה למדי בקרוב ילדים – עפ"י הערכות שונות 1 מכל 10 ילדים ואולי אף יותר סובלים מהפרעות שונות ליכולת לעבד קלט חושי באופן תקין, ועל כן נוצר חוסר התאמה בין התגובה של הילד לבין מה שמצופה ממנו.

קושי לווסת את האינפורמציה שמספקים החושים השונים הוא חלק מתופעה רחבה יותר שנקראת SPD (ראשי תיבות של Sensory Processing Disorder, קושי בעיבוד החושי) ואשר כוללת בנוסף להפרעה בוויסות החושי גם הפרעה מוטורית על בסיס סנסורי וגם הפרעה בהבחנה הסנסורית. כאמור במרבית המקרים ההפרעה לוויסות החושי מייצרת גם קושי רגשי ועל כן נהוג לדבר על בעיות ויסות חושי רגשי וגם הטיפול משולב בהתאם.

אילו הפרעות בוויסות החושי ישנן?

נהוג לחלק את ההפרעות לוויסות החושי ל-3 קטגוריות:

  1. תגובתיות יתר או רגישות יתר לגירוי של אחד החושים
  2. תת תגובתיות לגירוי של אחד החושים או קושי בהבחנה החושית
  3. חוסר רגישות או חיפוש חושי

במקרה הראשון ההפרעה באה לידי ביטוי בכך שהילד מגיב בעוצמה מופרזת ביחס לגירוי. כתוצאה מכך הם עלולים לפתח גם חרדה חברתית ובמקרים רבים הם מתאפיינים בצורך עז בשליטה. המקרה השני של בעיית ויסות חושי רגשי מאפיין ילדים חולמניים או אדישים, שאינם ערניים מאוד לסביבה ועלולים גם להיתקל בחפצים שונים. במקרה השלישי יחוש הילד צורך חזק מאוד לחוות חוויות עזות, ויהיה אימפולסיבי, הן בהיבט הפיזי והן בהיבט הרגשי.

איך מטפלים בבעיות ויסות חושי רגשי?

בעיות ויסות חושי רגשי מוכרות לציבור הרחב הרבה פחות מקשיי קשב וריכוז למשל, ועל כן במקרים רבים הילד כלל לא מאובחן כבעל SPD (אלא מקוטלג כ"חולמני", "מגושם", "פזיז", "רגיש מדי" וכו'). בהתאם הבסיס לטיפול הוא קודם כל מודעות לכך שתיתכן בעיה בוויסות החושי והרגשי, והשלב הבא הוא כמובן אבחון מקצועי.

לאחר זיהוי מדויק של סוג ההפרעה, עוצמתה, החושים עליהם היא משפיעה והמצבים שבהם היא באה לידי ביטוי, ניתן גם לטפל בה – ישנן מספר שיטות טיפול אפקטיביות, וחשוב להתאים את השיטה לפי המאפיינים הספציפיים של ה-SPD.

סגור לתגובות על ויסות חושי רגשי

מאת:

פרסם באתר כ - 12 מאמרים.

.

דילוג לתוכן