חרדה חברתית בחיפה

25 ביולי 2017 | מאת: | מאמרים בקטגוריה בריאות נפשית

לאינטראקציות חברתיות ישנה חשיבות רבה מאוד, מהרבה בחינות, ומי שמתקשה לקיים אותן עקב התופעה הנקראת הפרעת חרדה חברתית מן הסתם סובל מפגיעה של ממש בשגרת החיים וביכולת למצות את הפוטנציאל שלו.

הבשורות הטובות הן שישנן דרכים המאפשרות טיפול אפקטיבי ובפרט מתאימה למקרים של חרדה חברתית בחיפה הגישה הקוגניטיבית התנהגותית, המוכרת גם בשם CBT.

מהם המאפיינים העיקריים של חרדה חברתית בחיפה?

חרדה חברתית בחיפה הינה תופעה נפוצה יותר מכפי שנהוג לחשוב – כ-7% מהאוכלוסייה סובלים ממנה, ועוד כדאי לדעת ששכיחות ההפרעה אצל נשים גבוהה מאשר בקרב גברים. הסימפטומים העיקריים של החרדה הם רעידות בלתי נשלטות, כאבי בטן, סומק, דופק מהיר מאוד, זיעה מוגברת, קושי בנשימה וגם סחרחורות הן תופעה נפוצה אצל בעלי החרדה החברתית כשהם נקלעים לסיטואציה שמעוררת את החרדה.

לצד הסימפטומים הפיזיים הקשים, ישנם גם תסמינים קוגניטיביים מתסכלים לא פחות. בפרט מתאפיינים בעלי חרדה חברתית בחיפה בתחושה שכולם לועגים להם, מבקרים אותם ובאופן כללי חושבים עליהם מחשבות שליליות. התחושה הזו כמעט בלתי ניתנת לשליטה, והמחשבות אודות היחס הקשה של הסביבה פוקדות את האדם שוב ושוב.

התוצאה היא שבמקרים רבים אנשים בעלי הפרעת חרדה זו נמנעים כמעט לחלוטין מסיטואציות שמחייבות מפגש עם בני אדם, ובפרט בני אדם רבים, וסובלים מפגיעה של ממש בשגרת החיים כולל קושי תעסוקתי ניכר.

איך מטפלים בחרדה חברתית עם CBT?

כאמור הגישה היעילה ביותר לטיפול בחרדה חברתית היא הגישה הקוגניטיבית התנהגותית. השלב הראשון של הטיפול בגישה זו הוא איתור אמונות מגבילות שנוצרו אצל האדם מסיבה כזו או אחרת, והן אלה שמובילות למחשבות השליליות אודות היחס של החברה כלפי האדם. זיהוי אותן אמונות, הצגתן בקונטקסט רחב שמוכיח כי ישנן גם אפשרויות אחרות לתפוש את המציאות וניתוק החיבור האוטומטי ביניהן לבין המחשבות השליליות, מפחיתים את תדירות ועוצמת אותן מחשבות שליליות, ובהתאם מקלות על האדם לקחת חלק באירועים חברתיים.

בנוסף ישנו מרכיב התנהגותי ב-CBT, כשבהקשר של חרדה חברתית מקבל האדם כלים שונים שיעזרו לו להנמיך את עוצמת המתח אם בכל זאת מתעורר כזה בסיטואציה כזו או אחרת. בדרך זו האדם מחזיר לידיו את השליטה בחייו, ועוצמת החרדה מונמכת ואף שוככת לחלוטין.

סגור לתגובות על חרדה חברתית בחיפה

מאת:

פרסם באתר כ - 12 מאמרים.

.

דילוג לתוכן