הדברות

27 במרץ 2017 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הרחקת והדברת מזיקים

הדברה היא למעשה הפעולה שאנו עושים בכדי להרחיק, לצמצם או להרוג מזיקים. מזיקים יכולים להיות כל בעל חי שמפריע לנו לחיות בשקט ובשלווה באזור המחייה שלנו; החל מנמלה פשפש או זבוב ועד לעכבר, חולדה או נחש. הדברות נעשות לרוב בעזרת רעלים המתפרקים באיטיות ונשארים על הקרקע למשך זמן ממושך, דבר הפוגע לעיתים ביצורים שאין בכוונתנו להדביר. כדי להקטין את הסיכונים, נקבעו נהלי בטיחות לשימוש בחומרי הדברה מטעם המשרד לאיכות הסביבה.
הדברת מזיקים- השיטה הכימית
השיטה הפופולארית ביותר, פועלת באמצעות חומר כימי הנקרא זרחן אורגני, שהוא למעשה גז עצבים. החומר מפוזר בבית, במיוחד באזורים נגועים, כמו מתחת לכיור או בארונות עץ. חומר ההדברה מגיע בצורת קפסולות בלתי נראות לעין וכאשר המזיק בא במגע עימן, משתחרר הזרחן ופוגע במערכת העצבים של המזיק ומביא למותו. הקפסולות אינן מתפרקות מיד, אלא בתהליך הדרגתי שאורך בסביבות 6-18 חודשיים, זו אחת מהסיבות בגינן הדברה מחזיקה מעמד לאורך זמן, יותר מריסוס ביתי ב- K700.
הדברת מזיקים- השיטה הידידותית לסביבה
בשנים האחרונות החלו להתפתח שיטות חדשות להדברה ירוקה ידידותית לסביבה, שאינה מזיקה לבני האדם הבאים איתה במגע. עם זאת, ההדברה הירוקה, גם היא הדברה כימית ויעילה מאוד נגד החרקים. הדברה מסוג זה היא הדברה על בסיס פריתרואידים, שהיא צורה מלאכותית אורגנית וסינטטית לזרחן. המזיק נחשף אל החומר דרך אכילה של מזון רעיל שמקורו בפרח החרצית.
הדברת מזיקים- השיטה הביולוגית
שיטת ההדברה הביולוגית מנצלת את עקרונות הטבע, ואת אורח החיים של המזיק, בו חרק אוכל חרק. ניקח לדוגמה את הנמלה: כאשר אנו רוצים להדביר קן נמלים שלם, עלינו לאתר ולהשמיד את מלכת קן הנמלים, מכיוון ששאר הנמלים תלויות בה. הריגת המלכה תוביל באופן אוטומטי להשמדת כל קן הנמלים. בהדברה זו משתמשים בעיקר בחקלאות, ובמיוחד נגד צרעות שאוכלות את היבול.

הדברת מזיקים- השיטה הירוקה
הדברה אורגנית, או הדברה טבעית, היא שיטה בה לוכדים את המזיק באמצעות מלכודות רעילות המיוצרות עם חומרי הדברה טבעיים. באופן הזה לוקח זמן רב עד שהמזיק מקפח את חייו. הדברה זו אינה מחזיקה מעמד פרק זמן ממושך כמו הדברה כימית. הדברה ירוקה לא מזיקה לבני אדם, וגם אינה פוגעת בסביבה שלנו.

סגור לתגובות על הדברות

מאת:

פרסם באתר כ - 84 מאמרים.

.

דילוג לתוכן