שיטת CBT לטיפול בבעיות חרדה אצל ילדים

25 במרץ 2017 | מאת: | מאמרים בקטגוריה פסיכולוגיה

הנטייה של רוב ההורים היא לראות בחשש או ביישנות אצל ילד דבר טבעי, ואכן סביר להניח שמאפיינים אלו של הילדות ישתנו תוך ההתבגרות. אך אם אנחנו מדברים על מתח גבוהה שהופך לחרדה של ממש, העניין יכול להפריע לחיי הילד ואז חשוב שהמשפחה תעזור לו ותיתן לו גישה לטיפול המתאים. ילדים החשים חרדות וקשיים ואינם מטופלים נוטים לפתח בעצמם צורות התמודדות, כמו למשל הימנעות מגורם המרתיע אותם. דרך התמודדות זו מקלה עליהם באופן רגעי אבל בטווח הארוך רק נותנת לפחד עוד כוח. ובסופו של דבר הם יצטרכו להתמודד עם אתגרי החיים.

שיחה עם מטפל פסיכולוגי יכולה להישמע כמו דבר שרק מבוגרים נעזרים בו אך גם לילדים יש בעיות מורכבות, אתגרים קשים וצורך להתמודד עם רגשותיהם. כאן יכולה לעזור שיטת טיפול כמו השיטה הקוגניטיבית-התנהגותית(CBT). באמצעות הCBT מסתכלים המטפל והילד יחד על המחשבות, הרגשות וצורות ההתנהגות של הילד. אז אפשר לראות אילו דפוסי התנהגות וחשיבה מקשים עליו להתמודד עם האתגרים והחששות בחייו. כעת ניתן יהיה להתחיל לשנות ולהחליף דפוסים אלו בדפוסים אחרים, הגיוניים יותר ובריאים יותר עבורו. הילד ילמד מהמטפל כיצד להטיל ספק במחשבות שליליות ומפריעות ולא להסכים להם ישר. פיתוח מודעות זו אצל ילדים תעזור להם לפתור בעיות באופן הדרגתי תוך העצמת יכולת ההתמודדות שלהם.

כשמדברים על טיפול בפחדים והתמודדות, טכניקה חשובה בטיפול CBT עבור ילדים נקראת ERP והיא עוסקת בחשיפה לחששות תוך מניעת הופעת התגובה ההתנהגותית הבעייתית לחשש הספציפי. חשיפות אלו יבוצעו באופן הדרגתי ובסביבה נוחה ובטוחה לילד. מטרת טיפול זה היא להפחית בהדרגה את החרדה עם כל חשיפ ה- לאחר כל משימה הילד יראה שהחשש המפחיד מתפוגג, ואז יהיה אפשר לעבור למשימות מאתגרות יותר עבורו. בצעדים קטנים, הדבר אפשרי.

בכל העניין של נושא החרדות אצל ילדים, כדי לדעת אם יש בעיה ניתן לזהות אצל ילדים סימנים להתחלה או התפתחות של בעיית חרדה. הנה כמה סימנים ותסמינים כאלו:

– אתם שמים לב שהילד או הילדה לא אוכלים כמו שצריך.
– הילד סובל מבעיות שינה ומתעורר באמצע הלילה מסיוטים.
– הילד מתעצבן מדברים מהר, או שיש לו התפרצויות זעם.
– בעיה ביכולת של הילד\ה להתרכז בלימודים.
– הילד סובל מדאגות מתמשכות ומחשבות שליליות.
– בכי שלא נפסק, תלות מוגזמת בהורים ועוד.

לילדים בגיל צעיר אין את הידע והיכולת להסביר מה בדיוק עובר עליהם, וייתכן שהם מרגישים רע ואינם יודעים למה. על כן חשובה תשומת הלב של ההורים להתנהגותו, רגשותיו ומחשבותיו של הילד. במקרה והסימנים הנ"ל מופיעים אפשר ללכת לרופא המטפל או לפסיכולוג, להתייעץ ולקבל חוות דעת לגבי אופי הבעיה והפתרונות המומלצים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא אחת מהאופציות שכדאי לשקול כאשר בודקים אפשרויות טיפול בחרדה, והוא יכול לשפר את תחושתו הרגשית של הילד ולעזור לו להתמודד עם הקשיים.

סגור לתגובות על שיטת CBT לטיפול בבעיות חרדה אצל ילדים

מאת:

פרסם באתר כ - 1 מאמרים.

.

דילוג לתוכן