ארגוני זכויות נשים מתאחדים כדי להשיק את קואליציית חורה, וסוללים את הדרך לרפורמה בדיני המשפחה באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה

14 בספטמבר 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הודעות לעיתונות

ארגוני זכויות נשים מתאחדים כדי להשיק את קואליציית חורה, וסוללים את הדרך לרפורמה בדיני המשפחה באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה

ביירות, לבנון, 14 בספטמבר 2023, (GLOBE NEWSWIRE):

אי השוויון במזרח התיכון ובצפון אפריקה מונצח על ידי חוקי משפחה המגבילים את הזכויות החוקיות של נשים וילדות בתחומים כגון נישואין, גירושין, משמורת וזכויות כספיות של נשים. כדי לשים קץ לאפליה מגדרית זו, ארגוני זכויות נשים מובילים ממדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה התכנסו בדוחא להשקה פומבית  של קואליציית חורה, שמטרתה לתקן את דיני המשפחה ברמה הלאומית והאזורית בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים של זכויות האדם.

דיני משפחה מפלים

למרות שהן מגוונות בתרבות ובהיסטוריה, מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה חולקות מכנה משותף בדיני העונשין המסדירים סוגיות משפחתיות. זה כולל מארג מורכב של חוקים ופרקטיקות אזרחיים, דתיים ומנהגיים המסדירים היבטים רבים של חיי בית ומערכות יחסים. חוקי משפחה רבים באזור, המושרשים לעתים קרובות בפרשנויות דתיות מסורתיות ושמרניות, מחזקים תפקידים מגדריים מזיקים ומנציחים אי-שוויון על ידי אפליה על בסיס מין.

כאשר החוק הופך נשים וילדות לכפופות, הוא מצמצם את כוח קבלת ההחלטות שלהן ומצמצם את ההזדמנויות המקצועיות, הכלכליות והפוליטיות שלהן, ומותיר אותן פגיעות יותר להפרות של זכויות האדם, לרבות התעללות במשפחה ואלימות מינית ומגדרית. ההשלכות המזיקות הן מרחיקות לכת, מעכבות את התפתחותן של מדינות בכך שהן מסכלות את יכולתן של נשים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהן ולתרום באופן מלא להתקדמות החברה.

קואליציית חורה

קואליציית חורה – Hurra Coalition  – מסמיכה את חבריה לפתח וליישם קמפיינים לרפורמה בדיני המשפחה בתחומים כגון נישואי ילדים, אפוטרופסות גברית, חלוקת עושר ומזונות בחיי הנישואין ומשמורת ילדים.

זרעי הקואליציה נזרעו בשנת 2019, כאשר הארגון הבינלאומי הלא ממשלתי שוויון עכשיו ארגן כינוס בלבנון המאגד קבוצה מגוונת של ארגוני זכויות נשים המעוניינים לאחד כוחות כדי לפעול לשינוי במדינותיהם באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה.

מאז, הקואליציה גדלה לקבוצה דינמית המטפחת תנועה חזקה, מגוונת, מכילה ומשתפת פעולה לזכויות נשים. ארגון "שוויון עכשיו" נבחר לתפקיד מזכירות הקואליציה, והוא תומך ומחזק את יכולות החברים בהיבטים שונים, לרבות באסטרטגיית קמפיין, הסברה משפטית ותקשורתית, מעורבות עם מקבלי החלטות ומדיניות ופיתוח השתתפות פעילה בקרב פעילים צעירים מקהילות מודרות.

הקואליציה פועלת בשיתוף פעולה עם הקמפיין העולמי לשוויון בדיני משפחה, המאגד ארגונים פמיניסטיים מרחבי העולם הפועלים למען ממשלות להבטיח שוויון בחוק, במדיניות ובפרקטיקה לכל הנשים, הנערות וקבוצות מודרות אחרות. הדבר נכון לגבי כל עניין הנוגע למשפחה על כל צורותיה המגוונות, ללא הבדל דת ותרבות.

הפיכת הרפורמה בדיני המשפחה לעדיפות עליונה

ד"ר דימה דבוס, נציגת MENA לשוויון עכשיו, מסבירה: "נשים באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה מתמודדות עם אפליה חמורה בהיבטים רבים של חייהן האישיים, כולל היותן מוגבלות ביכולתן להסכים לנישואין ולגירושין, לשמור על המשמורת על ילדיהן לאחר הגירושין, ולגשת לחלק ההוגן שלהן בעושר בנישואין ובירושה".

"ההתקדמות ברפורמה בדיני המשפחה לא רק הייתה איטית מאוד, אלא התהפכה בכמה מדינות. אנו מקווים בכנות כי קואליציית חורה תעניק לכל החברים מרחב בטוח להחלפת ידע ומומחיות, ואת התמיכה ותחושת הסולידריות הנחוצות כדי להתמודד ולהתגבר על אתגרים של רפורמה בדיני המשפחה באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה".

לילה אמילי, מנהלת Mains Libres שבסיסה במרוקו, אומרת: "המטרה העיקרית של השקת קואליציית חורה היא הרצון העז של עמותות ממדינות ערביות שונות לשפר את מעמד האישה, לשמור על זכויותיהן ולהבטיח שכבודן לא ייפגע. הדבר יתאפשר רק באמצעות חוקי משפחה המגנים ומדגישים את זכויות האדם של נשים ומתייחסים לכל בני המשפחה בהגינות".

ע'נווה שינדר, מנכ"לית LECORVAW בלבנון, מתארת: "אנחנו איגוד של ארגונים עם מאבק משותף וניסיון רב בסנגור, הכשרה והעלאת מודעות לאלימות מגדרית ולזכויות נשים ונערות.

"קואליציית חורה מעודדת ותומכת בארגונים שותפים לבצע קמפיינים לרפורמה בדיני המשפחה, ומאחדת מאמצים סביב נטוורקינג ויישום פעילויות ותוכניות משותפות בין החברים. זה כולל בניית היכולות של מוסדות שותפים, גיבוש סולידריות ושיתוף פעולה, החלפת חוויות, התמודדות עם אתגרים ויצירת מרחבים בטוחים, רחבים וחופשיים לסינרגיה עם רשתות אזוריות אחרות החולקות את אותם סטנדרטים ומטרות סביב הבטחת צדק לנשים ונערות".

סמיה מלכי, מנכ"לית קדיראת בתוניסיה, מסכמת: "כחברה מייסדת של קואליציית חורה, אני אופטימית מאוד לגבי עתידה בגלל הניסיון של הנשים המעורבות והתכונות שיש להן, כמו חוסר אנוכיות, כבוד לזולת וקבלת השונה. אנחנו עובדות על נושאים בעלי חשיבות רבה כדי לשנות את חייהן של נשים באזור לטובה".

למידע נוסף:

Media contacts:
Tara Carey, Equality Now Global Head of Media
E. [email protected]
T: +44 (0)7971 556 340 (available on WhatsApp)

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GlobeNewswire

סגור לתגובות על ארגוני זכויות נשים מתאחדים כדי להשיק את קואליציית חורה, וסוללים את הדרך לרפורמה בדיני המשפחה באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה

מאת:

פרסם באתר כ - 1267 מאמרים.

.

דילוג לתוכן