30 דברים שלא ידעתם על דומיניקה

9 בספטמבר 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הודעות לעיתונות

 

30 דברים שלא ידעתם על דומיניקה

 

רוזו, דומיניקה, 8 בספטמבר 2023, (GLOBE NEWSWIRE):

חבר העמים של דומיניקה הוא אי קטן הממוקם בקריביים בין מרטיניק לגוואדלופ. תיירים מתפעלים מנופי האוקיינוס הכחולים והאקלים הטרופי הלח, יש שפע של תגליות באי הטבע של האיים הקריביים.

גלו 30 עובדות מעניינות על האי הקסום דומיניקה!

היסטוריה תרבותית

 1. דומיניקה נקראה על ידי כריסטופר קולומבוס

לפני הגעתו של כריסטופר קולומבוס לאי, המתיישבים הקריביים קראו לו ווטיקבולי, כלומר "גבוה הוא גופה". בשנת 1493 הגיע כריסטופר לאי וקרא לו דומינגו, שפירושו יום ראשון, היום שבו גילה את האי.

 1. לדומיניקה יש מוטו מעניין

המוטו הוא צרפתי, 'Après le Bon Dieu, c'est la Terre', מתורגם לאנגלית כ'אחרי אלוהים, כדור הארץ', דומיניקה מציגה ברהיטות את יופייה הטבעי.

 1. דומיניקה היא רפובליקה בחבר העמים הבריטי

אי הטבע קיבל את עצמאותו ב-3 בנובמבר 1978 וחוגג יום זה מדי שנה בחגיגות לאומיות תוססות. אלה כוללים שווקי תרבות, פסטיבלי מוזיקה ותחרויות יופי.

 1. כותרת ההמנון הלאומי היא "אי היופי, אי הפאר"

ההמנון הלאומי של דומיניקה נכתב על ידי וילפרד אוסקר מורגן, עם המוזיקה שהולחנה על ידי למואל מקפירסון כריסטיאן, לאחר קבלת מעמד המדינה בשנת 1967.

 1. מערכת ממשלתית

כרפובליקה דמוקרטית פרלמנטרית, לרשות המבצעת של הממשלה יש נשיא וראש ממשלה, כאשר המועמדים נבחרים בהתייעצות עם מנהיג האופוזיציה. המערכת הדו-מפלגתית, עם מפלגת הלייבור השלטת בדומיניקה ומפלגת האופוזיציה, מפלגת הפועלים המאוחדת.

כל האזרחים הדומיניקנים הבוגרים רשאים להצביע כל חמש שנים במהלך הבחירות לממשלה.

 1. נשיא דומיניקה, צ'ארלס סאבארין

נבחר לנשיאה השמיני של דומיניקה באוקטובר 2013, צ'ארלס סאבארין הוא חבר במפלגת הלייבור של דומיניקה. הוא קיבל את מועמדותו מראש הממשלה, רוזוולט סקריט, המכהן כראש הממשלה מאז אוגוסט 2004. בעבר, סאבארין היה מורה, פעיל באיגודים מקצועיים, חבר פרלמנט, דיפלומט ושר בממשלה.

 1. מערכת המשפט המקובל באנגלית

החוקה של דומיניקה כוללת את הזכות לחיים, לחירות אישית ולחופש הביטוי, העוקבת אחר שליש מהמשפט המקובל האנגלי בעולם. ההיררכיה של בית המשפט של דומיניקה מתחילה מבית משפט השלום, בית המשפט העליון, בית המשפט לערעורים, ולבסוף בית המשפט לערעורים המועצה המלכותית.

 1. אוכלוסיית דומיניקה המונה 72,412 תושבים

אוכלוסיית דומיניקה מונה כיום 72,414 תושבים, מה שהופך אותה למדינה ה-11 הכי פחות מאוכלסת בעולם.

 1. הדגל הדומיניקני הוא אחד משני הדגלים הלאומיים היחידים עם הצבע הסגול

מבין כל מדינות העולם, הדגל הלאומי של דומיניקה הוא אחד משני הדגלים הלאומיים היחידים המשלבים את הצבע הסגול. השני הוא הדגל הלאומי של ניקרגואה. הדגל הלאומי הדומיניקני כולל תוכי סיסרו בעל נוצות סגולות בחלק התחתון והכתר.

נוף גיאוגרפי

 1. האי ידוע גם בשם אי הטבע של האיים הקריביים

היופי הטבעי המרהיב של דומיניקה ידוע לעתים קרובות בחיבה בשם "אי הטבע של האיים הקריביים". הכמות העצומה של האי מכוסה ביערות עבותים. מבקרים לאורך כל השנה יכולים לחוות מפלים מופלאים ובריכות בוץ. חיות יער גשם מקומיות וחרקים כגון תוכים, איגואנות ופרפרים נדירים מהווים חלק מבעלי החיים הפנומנליים.

 1. הפרחים הלאומיים לדומיניקה

הסביניאה קרינאליס (Sabinea carinalis), הידועה בחום בשם 'בווה קוואיב' (Bwa Kwaib) או יער הקאריב (Carib Wood). הוא צמח הקסרופיט הבר המקומי. בפריחה הוא מציג פרחי ארגמן בהירים מענפיו. אומרים שהוא מייצג את אריכות הימים של הנוער הדומיניקני.

 1. הציפור הלאומית של דומיניקה היא התוכי סיסרו

הציפור הלאומית של דומיניקה סיסרו (Amazona Imperialis), "גאוות דומיניקה" נמצאת על סמלי המדינה כגון סמל המדינה, הדגל הלאומי, החותם הציבורי, המייס של בית האסיפה ואותות הכבוד של דומיניקה על שירות ראוי לשבח. התוכי הקיסרי אנדמי ליערות הגשם ההרריים הצפופים של דומיניקה. ציפור ילידית ביישנית אך מושכת זו חיה באי במשך אלפי שנים ויכולה לחיות מעל גיל 70. הציפור היא מין בסכנת הכחדה ונמצאת תחת שימור.

 1. דומיניקה היא המדינה היחידה בעולם שבה לווייתני זרע מתגוררים כל השנה!

לווייתני זרע קראו למים של דומיניקה ביתם, וסביר מאוד שיבחינו בהם שוחים בתרמילים, שכן לווייתנים ודולפינים חיים קרוב לחוף לאורך כל השנה.

 1. האי הוא ביתה של צפרדע התעלה הענקית המכונה "עוף ההרים"

הדומיניקנים מכנים את הצפרדע "עוף ההרים" בשל רגליה המחקות מקלות תיפוף. הצפרדע הייתה בעבר מעדן כמאכל לאומי וכעת היא נמצאת בשימור כדי לשמר את המין.

 1. ביתו של מסלול ההליכה למרחקים ארוכים הראשון באיים הקריביים

השביל הלאומי וואיטוקובולי (WNT) הוא מסלול ההליכה למרחקים ארוכים הראשון באיים הקריביים. אורכו מוערך ב-183 ק"מ והוא מחולק ל-14 חלקים. השביל נבנה בין השנים 2007-2012, המסלול חוצה את דומיניקה וחוצה כמה מתנאי השטח המרהיבים ביותר במדינה. זה ייקח מינימום של שבועיים כדי להשלים את מסלול ההליכה.

 1. דומיניקה היא ביתו של אתר מורשת עולמית של אונסק"ו

הפארק הלאומי מורן טרואה פיטונס הוא אתר המורשת הבלעדי בדומיניקה והוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1997. הפארק הלאומי ממוקם בחלקו הדרומי של האי ומכיל רבות מהאטרקציות המרהיבות ביותר של דומיניקה, כולל ערוץ טיטו, בורי, אגמי מים מתוקים, האגם הרותח ומפלי מידלהאם. הפארק הלאומי מורן טרואה פיטונס מכסה כ-9% משטחה היבשתי של דומיניקה.

 1. דומיניקה עוסקת ברפואת צמחים במשך מאות שנים

תושביו המקוריים של האי, האיים הקריביים, ומאוחר יותר אפריקאים, הביאו איתם ידע מעמיק בצמחים ועשבי תיבול. ידע זה עבר מדור לדור וצמחי מרפא רבים כמו מורינגה, בזיליקום ושן הארי משמשים עד היום למטרות רפואיות, המכונים בדרך כלל "רפואת שיחים".

תכונות כלכליות של דומיניקה

 1. התעשיות העיקריות של דומיניקה

הענפים העיקריים במדינה הם חקלאות, תיירות וייצור. יותר מ-20% מאדמות האי ראויות לעיבוד חקלאי ומעובדות, כאשר בננות משמשות באופן מסורתי כיצוא הגדול ביותר של דומיניקה. למרות דומיניקה לאחרונה הגדיל את הייצור של פירות אחרים, כמו גם ירקות ופולי קפה.

ענף התיירות של דומיניקה ממשיך לצמוח בהתמדה, כאשר הטבע המפתה מושך אליו כ-200,000 נופשים מדי שנה. תעשיית הייצור של האי תלויה בעיקר בחומרי גלם מהמגזר החקלאי, שבו היצוא המבוקש כולל סבון קוקוס, קרמיקה ונעליים.

 1. המטבע הרשמי של דומיניקה הוא דולר מזרח קריבי (XCD)

דומיניקה הציגה את מטבע הדולר המזרח קריבי (ECD) בשנת 1965, המשמש בשבע מדינות נוספות בארגון מדינות מזרח הקריביים (OECS).

מטבעות זרים כולל האירו והדולר מתקבלים גם כמכרז. הוא גם צמוד לדולר האמריקני בשיעור של 1 דולר ל-ECD (דולר מזרח קריבי) 2.70 דולר. מכיוון שדומיניקה חברה בחבר העמים הבריטי, כל השטרות והמטבעות כוללים תמונה של המלך צ'ארלס השלישי.

 1. התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) דומיניקה

הבנק העולמי רשם כי התמ"ג של האי הסתכם ב-612,048,148 דולר בשנת הכספים 2022.

 1. משקיעים יכולים לרכוש אזרחות של דומיניקה על ידי השקעה

משקיעים בדומיניקה נוטים לחפש אזרחות באמצעות הזדמנויות השקעה ברחבי המדינה. כאשר מבקרים הופכים באופן רשמי לאזרחים דומיניקנים, הם יכולים לפתח עסקים, לעבוד, להעביר ולהרחיב את אזרחותם לבני משפחתם.

תוכנית CBI של דומיניקה קיבלה את המקום הראשון ביוזמת אזרחות על ידי השקעה (CBI) במשך שש שנים ברציפות על ידי מדד CBI.

 1. אנגלית היא השפה הרשמית של דומיניקה

אנגלית מדוברת באופן אוניברסלי בדומיניקה ואיות אנגלי בבריטניה משמש. קריאולי דומיניקני (קריאולי אנטילי שמקורו בצרפתית), ופאטואה צרפתית מדוברות בקרב המקומיים. הסיבה לכך היא ההיסטוריה הארוכה של ההגירה הצרפתית לאי, כמו גם מיקומה של דומיניקה בין שתי מדינות דוברות צרפתית; מרטיניק וגוואדלופ.

 1. פרקטיקות דתיות נוצריות

הנצרות היא הדת הנפוצה ביותר בדומיניקה, ולמעלה מ-90% מהאוכלוסייה. עם זאת, חופש הדת מעוגן בחוקת דומיניקה כך שהתושבים יכולים ללכת בעקבות אמונות חלופיות אם הם בוחרים בכך, כגון ראסטפאריאניזם.

 1. קריקט הוא הספורט הפופולרי ביותר בדומיניקה

קריקטרים דומיניקנים רבים משחקים עבור נבחרת הקריקט של איי הודו המערבית ברחבי העולם. שיין שילינגפורד ואדם סנפורד הם שניים מהקריקטרים הבולטים ביותר מדומיניקה.

 1. עיר הבירה של דומיניקה היא רוזו

העיר הגדולה ביותר בדומיניקה היא ממוקמת בחוף הדרום-מערבי של המדינה ומוקפת בים הקריבי, גבעת מורן ברוס ונהר רוזו. המלון מלא בשווקים תוססים, אדריכלות צרפתית מהמאה ה-18 וציוני דרך מפורסמים כגון קתדרלת רוזו (Roseau Cathedral) וצלב ברוס מורן (Morne Bruce Cross).

 1. שדה התעופה הראשי הוא נמל התעופה דאגלס-צ'ארלס

נמל התעופה דאגלס-צ'ארלס, הידוע בעבר בשם נמל התעופה מלוויל הול, הוא הגדול ביותר בדומיניקה מבין שני נמלי התעופה במדינה. נמל התעופה דאגלס-צ'ארלס מפעיל מטוסי נוסעים ומטען ליעדים אחרים באזור מזרח הקריביים.

 1. דומיניקה נמצאת במסע להיות האומה הראשונה בעולם בעלת חוסן אקלימי

ממשלת דומיניקה קראה למשקיעים ברחבי העולם לסייע בפיתוח תעשיות ותשתיות בנות קיימא וחזקות. זוהי הזדמנות בלעדית ליישם את הטכנולוגיות העדכניות ביותר וגישות פיתוח. דומיניקה שואפת להיות בחזית ההתמודדות עם אתגרי שינויי האקלים.

 1. נהרות ייחודיים לכל יום בשנה

מלבד חופים והרי געש עוצרי נשימה, בדומיניקה יש מעל 365 נהרות! בעוד שחלקם קרירים ובהירים, אחרים מעוננים ומהירים. כל הנהרות מוקפים בצמחים ופרחים אקזוטיים. הנהר ההודי הוא הרחב ביותר באי, ומבקרים רבים בוחרים בנהר זה כדי לחקור את הנהרות בפעם הראשונה.

 1. ישנם תשעה הרי געש פעילים בדומיניקה

בדומיניקה יש את הריכוז הגבוה ביותר של הרי געש בעולם, עם כתשעה הרי געש פעילים. התפרצויות הן נדירות מאוד, וההתפרצות הגעשית האחרונה הייתה בשנת 1997 וזו שלפניה הייתה בשנת 1880.

ההר והר הגעש הגבוהים ביותר הם מורן דיאבלוטין, וזה מראה קסום. הרפתקנים יכולים לצאת לטיול רגלי של שש שעות כדי להגיע לפסגה, שם ניתן לראות מהפסגה את האיים השכנים, מרטיניק וגוואדלופ.

 1. רבים מחופי דומיניקה מכוסים בחול שחור

הרי הגעש בדומיניקה משפיעים על צבעם של חופים יפהפיים עם חול שחור. כמה מחופי החול השחור המפורסמים ביותר  בדומיניקה כוללים את חוף Number One, חוף מרו (Mero Beach) וחוף מפרץ רוזאלי (Rosalie Bay Beach).

 למידע נוסף:

Secretary of Dominica Citizenship by Investment Programme

Commonwealth of Dominica

001 (767) 266 3919

[email protected]

 

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GlobeNewswire

סגור לתגובות על 30 דברים שלא ידעתם על דומיניקה

מאת:

פרסם באתר כ - 1266 מאמרים.

.

דילוג לתוכן