ביקורת – איכן שפועם ליבך– מרגש ונוקב- קורות של לילה בנבכי הנפש – הבימה

18 ביולי 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה תיאטרון

 

 

ביקורת – איכן שפועם ליבך– מרגש ונוקב- קורות של לילה בנבכי הנפש – הבימה

מאת חיים נוי

איכן שפועם ליבך – היא הצגה יפה ומרגשת , העולה בתיאטרון הבימה, העוסקת באירועי לילה אחד בפאב שכונתי , שם מבלה צעיר תל אביבי , הממתין לניתוח מעקפים של אביו המאושפז בבית החולים.

המחזה נכתב בידי ירון אדלשטיין, מחזאי ויוצר מעולה שכבר העלה מספר הצגות מפעימות וייחודיות. הפעם בחר ירון להתרכז באירועי לילה אפוף דמויות שהתרכזו בפאב ואין ספק כי מדובר בממתק תיאטרלי מריר אבל שופע תמונות תוססות וגם עצובות, המעניקים לצופה חוויה בלתי נשכחת.

הצגת היחיד מבוצעת בכישרון מופלא בידי דניאל סבג, המצליח להעלות לפחות 7 דמויות שונות וגם משונות, המאכלסות את הפאב והוא פושט ולובש דמות באורח מדהים וכל דמות היא עולם בפני עצמו . דניאל הוא שחקן מצוין ומשחקו הוא שיר הלל לתורת המשחק ובית ספר למשחק של אדם אחד.

העלילה עוסקת בחייל צעיר המקבל חופשה מיוחדת מהצבא , לאחר שאביו לקה בהתקף לב ונקבע לו ניתוח מעקפים בבית החולים. את הלילה המותח הוא בוחר לבלות בפאב שכונתי קטן במרכז תל אביב, שם הוא משתלב במילים וסיפורים של אנשי הפאב וגם המבלים האחרים, בניסיון להפיג את שעות המתח שלו.

האווירה רוויית האלכוהול  מציפה אותו והוא נבלע כאילו בדמויות השזורות פנטזיות וסטיות של לילה אפוף אדי אלכוהול וריח של בירה. דניאל מצויד במעיל רוח חורפי והוא פושט ולובש אותו ומחליף דמות אחר דמות וזהו כשרונו המיוחד, לשחק  7 דמויות שונות וכל אחת מהן מרתקת ועם מסר משלה לחיים. מבליל הדמויות והמונולוגים שלהם הוא פוגש בעצם את עצמו.

רק כיסא אחד במרכז הבמה ומהתקרה משתלשלות להן שקיות עירוי השופכות אוירה של בית  חולים.

דניאל סבג צולח בכישרון רב את מגוון התפקידים והוא ראוי למחיאות כפיים על רקיחת מגוון התפקידים ובכך שהקהל זוכה לחוויה תיאטרלית מרגשת ונוקבת.

בסיום ההצגה נפתרת התעלומה על מה שאירע עכשיו ומה עלה בגורל האב.

שמו של המחזה קשור למסעדה הנודעת בשעתו ננוצ'קה של ננה שרייר , שיצאה לחפש את האמת על משפחתה הביולוגית וכתבה את שם ההצגה כלוגו על דלת המסעדה.

איכן ולא היכן הוא שם ראוי ונכון המופיע גם בגמרא ומהותו היא אי- כאן כלומר היכן.

אין ספק כי מדובר בהצגה קטנה אך גדולה ועמוסה בתובנות חיים ודניאל סבג הוא שחקן מקסים שיודע להגיש לצופים את המגדנייה הנפלאה בטוב טעם ובמשחק משובח.

ההצגה בוימה ברגישות ובכישרון על ידי ירון אדלשטיין וטל ברנר. נועה דותן אחראית לתלבושות ותפאורת הבמה. איתמר גרוס עיצב את המוזיקה היפה. עומר בולנז'ר כהן עיצב את התאורה הראויה.

הכותב הוא חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

צילום – ז'ראר אלון

סגור לתגובות על ביקורת – איכן שפועם ליבך– מרגש ונוקב- קורות של לילה בנבכי הנפש – הבימה

מאת:

פרסם באתר כ - 1266 מאמרים.

.

דילוג לתוכן