מה זה חיזוי איכותי? הגדרה ושיטות לעומת כמותי

20 ביוני 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה מחשבים וטכנולוגיה אחר

מה זה חיזוי איכותי? במאמר זה, אנו מגדירים חיזוי איכותי וחוקרים כיצד נעשה בו שימוש.

הגדרה ושיטות תחזית איכותית יכולה לעזור לחברה לחזות את מצבה הפיננסי על סמך דעות בחברה. 

אם אתה עובד כמנהל או עובד אחר ברמה גבוהה, אתה יכול להשתמש בתחזיות כדי להעריך ולערוך את התקציב של החברה שלך. לדעת כיצד להשתמש בחיזוי איכותי יכול להועיל לחברה שלך על ידי מתן קלט ממקורות חיצוניים ופנימיים.

מה זה חיזוי איכותי?

חיזוי איכותי היא שיטה לביצוע תחזיות לגבי הכספים של החברה, תוך שימוש בשיקול דעת של מומחים. עובדים מומחים מבצעים חיזוי איכותי על ידי זיהוי וניתוח הקשר בין הידע הקיים על פעולות העבר לבין פעולות עתידיות פוטנציאליות. זה מאפשר למומחים לבצע הערכות לגבי ביצועי החברה בעתיד בהתבסס על הדעות שהם מציעים והמידע שהם אוספים ממקורות אחרים, כמו סקרי צוות או מחקרי שוק.

מדוע חיזוי איכותי חשוב?

חיזוי איכותי חשוב לסיוע למנהלים לקבל החלטות עבור חברה. ביצוע תחזיות איכותיות יכול לתת החלטות כמו כמה מלאי לשמור, האם חברה צריכה לגייס אנשי צוות חדשים וכיצד הם יכולים להתאים את פעולות המכירה שלהם. חיזוי איכותי חיוני גם לפיתוח פרויקטים כמו קמפיינים שיווקיים, מכיוון שהוא יכול לספק טכנולוגיית מידע קרית טק על שירות של חברה שיכול להדגיש אילו אלמנטים של העסק להציג בפרסומות.

כמה יתרונות של חיזוי איכותי כוללים את הגמישות להשתמש במקורות שאינם נתונים מספריים, היכולת לחזות מגמות ותופעות עתידיות בעסקים ושימוש במידע ממומחים בתעשיית החברה.

תעשיות המשתמשות בחיזוי איכותי

חברות כמעט בכל תעשייה יכולות להשתמש בתחזיות איכותיות כדי ליצור תחזיות לגבי הפעילות העתידית שלהן. כך עשויות כמה תעשיות להשתמש בחיזוי איכותי:

 • מכירות: תחזית איכותית יכולה לעזור לחברות במכירות לקבל החלטות כמו כמה מוצר לייצר ומתי עליהן להזמין מלאי נוסף.

 • שירותי בריאות: עובדי שירותי הבריאות יכולים להשתמש בתחזית איכותית כדי לזהות מגמות בבריאות הציבור ולהחליט אילו פעולות בריאות עשויות להיות מבוקשות מאוד בעתיד הקרוב.

 • השכלה גבוהה: מכללות או אוניברסיטאות יכולות להשתמש בתחזית איכותית כדי לחזות את מספר הסטודנטים שעשויים להירשם לקדנציה או לשנה הבאה.

 • בנייה וייצור: תחזיות איכותיות יכולות להראות לחברות בנייה וייצור את כמות החומרים השונים שבהן הן משתמשות כדי לעזור לקבוע אילו חומרים או ציוד הן עשויות להזדקק לפרויקט הבא שלהן.

 • חקלאות: חקלאים יכולים להשתמש בתחזית איכותית כדי להעריך את המכירות שלהם ולהחליט אילו יבולים לשתול לעונה הבאה על סמך אילו מוצרים צרכנים רוכשים לרוב.

 • תרופות: תחזית איכותית בתרופות יכולה לעזור לזהות אילו תרופות פופולריות בקרב הצרכנים ואילו צרכים אנשים משתמשים בתרופות כדי לחזות אילו סוגי תרופות הם עשויים להפיק תועלת מפיתוח.

חיזוי איכותי לעומת כמותי

שיטת חיזוי נוספת היא חיזוי כמותי. חיזוי כמותי שונה מחיזוי איכותי מכיוון שחיזוי כמותי מסתמך על ערכים וחישובים מספריים כדי ליצור תחזיות ולהודיע ​​על קבלת החלטות. בעוד שההיגיון האיכותי פועל באמצעות ניתוח שיפוטים ודעות, החשיבה האיכותנית פועלת על סמך נתונים אובייקטיביים מפעולות העבר כדי להודיע ​​על החלטות החברה. נתונים כמותיים מתחלקים גם לשתי קטגוריות, שהן תחזיות נתונים היסטוריות ותחזיות נתונים אסוציאטיביות. תחזיות אלו כוללות חישובים מתמטיים ויכולות לעזור לחברה לזהות מגמות בתחומים כמו מכירות או השקעות.

להלן חמש שיטות של חיזוי כמותי:

 • סדרת זמן

 • גישה נאיבית

 • החלקה אקספוננציאלית

 • הקרנת מגמה

 • מודל רגרסיה

דוגמאות לשיטות חיזוי איכותיות

להלן מספר דוגמאות לשיטות חיזוי איכותיות:

שיטת דלפי

שיטת דלפי כוללת תשאול של פאנל מומחים בנפרד כדי לאסוף את דעותיהם. ראיון או איסוף מידע מהמומחים בזה אחר זה ולא בקבוצה יכולים לעזור למנוע הטיה ולהבטיח שכל קונצנזוס לגבי תחזיות עסקיות נובע מחוות הדעת של המומחים בפני עצמם. לאחר מכן, עובדים אחרים מנתחים את תגובות המומחים ומחזירים להם שאלות נוספות עד להסתפקות בתחזית הגיונית עבור החברה.

חבר המושבעים של חוות דעת ההנהלה

גישה זו מסתמכת על שיפוטים של מומחים בצוותי מכירות, פיננסים, רכש, אדמיניסטרציה או ייצור. חיזוי לפי חוות דעת מנהלים יכול להבטיח שצוות ישלים תחזית במהירות ושוקל נקודות מבט מרובות ממחלקות שונות כדי לספק את התחזית שלהם בצורה הטובה ביותר. חברות מסוימות עשויות להשתמש בחיזוי חוות דעת מנהלים יחד עם שיטה כמותית.

מחקר שוק

מחקר שוק מעריך את הצלחת השירותים או המוצרים של החברה על ידי הצגתם ללקוחות פוטנציאליים ורישום פרטים על האופן שבו הם מגיבים. חברות יכולות לערוך מחקר שוק בעזרת העובדים שלהן או על ידי שכירת סוכנויות חיצוניות המתמחות בפעילויות מחקר שוק. כמה דרכים לערוך מחקר שוק כוללות קבוצות מיקוד, סקרי צרכנים או בדיקות עיוורות של מוצרים, שבהן לקוח מנסה מוצר מבלי ששמע עליו קודם לכן. בהתבסס על תגובת המשתתפים, חברות יכולות להחליט אילו מוצרים או שירותים להמשיך לייצר ואילו עשויים להזדקק לעדכון בשלב הייצור.

סקרי צרכנים

סקרי צרכנים שואלים לקוחות של עסק על החוויה שלהם כצרכן. חברות עשויות לשלוח סקרי צרכנים ללקוחות באמצעות שאלונים בדואר או טפסים שנשלחים באמצעות דואר אלקטרוני. אפשרויות נוספות לעריכת סקרי צרכנים כוללות שיחות טלפון עם לקוחות קרים והזמנת לקוחות למשרד לראיונות אישיים. לאחר איסוף מידע מסקרי צרכנים, העובדים יכולים להשתמש בפרטים שהם לומדים כדי לעזור ליידע את התחזיות שלהם לגבי עתיד החברה בהתבסס על החוויה של הלקוחות הקיימים שלהם.

סקר כוח מכירות

סקר כוח המכירות כולל דיבור עם צוות מכירות שעובד בשיתוף פעולה הדוק עם לקוחות ויכול להיות בעל מידע יסודי על שביעות הרצון והחוויות שלהם מהחברה. יתרון אחד של סקרים של צוות המכירות הוא בכך שהוא משתמש במידע מעובדים המעורבים לרוב בפעילות העסקית בפועל, מה שיכול להבטיח שהפרטים נכונים ורלוונטיים. סקר כוח המכירות הוא גם פשוט לביצוע מכיוון שהוא דורש רק מפגש עם אנשי מכירות והתמקדות במידע שהם מספקים.

סגור לתגובות על מה זה חיזוי איכותי? הגדרה ושיטות לעומת כמותי

מאת:

קרית טק kiryatech כל הפתרונות הדיגיטליים במקום אחד: שיווק בפייסבוק שיווק בגוגל בניית חנות וירטואלית בניית אתר תדמית בניית דף נחיתה אחסון אתרים מוצרים בניית אתרים תחזוקת אתרים עיצוב לוגו קידום אתרים אורגני ניהול מוניטין ברשת כתיבת תוכן שיווקי

פרסם באתר כ - 128 מאמרים.

.

דילוג לתוכן