על פשפשים, פרעושים וקרציות

5 בפברואר 2017 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הרחקת והדברת מזיקים

לא פעם אנשים מתבלבלים בין פשפשים, פרעושים וקרציות. והדבר הגיוני, מדובר במזיקים דיי דומים. אך האמת היא, שיש הבדל מהותי בין המזיקים הללו. גם באופן שבו הם נראים, גם באופן שהם משפיעים על האדם וגם בדרכי ההתמודדות שלנו מולם. המודעות, בהרבה מקרים, היא כבר חצי הדרך לפיתרון. המאמר הזה, ינסה לתת לכם את הידע הדרוש, על מנת להצליח ולהתמודד מולם באופן הטוב ביותר.

נתחיל מפשפשים. מהם?

פשפשים הם סוג של חרקים, בעלי גלגול חסר. הפשפשים נפוצים מאוד בארץ, ויכולים לגרום למטרד רציני לבני אדם. הנפוץ ביותר הוא פשפש המיטה. אורך הפשפש הבוגר הוא כחצי ס”מ, צבעו חום, ויש לו כנפיים מנוונות. הזחלים של הפשפש קטנים ובהירים, אך דומים לבוגר בצורתם השטוחה. הפשפשים עוקצים את הדם של האדם. הפשפשים מסתתרים בסדקים, בקירות מתחת המזרן, מאחורי תמונות ועוד. הם מגיחים משם ונמשכים לחום הגוף של בני האדם. הפשפשים עוקצים את האדם ולאחר מכן מטילים ביצים. אותם הביצים בוקעים לאחר מספר ימים ואז הזחלים מחפשים מיד בני אדם. פשפשים עשויים להגיע על ידי העברת רהיטים ישנים,ביגוד ואפילו בבתי מלון. הפשפש יכול לעקוץ ולגרום לכאבים, נפיחות, גירודים ואדמומיות. בלילה אחד, הם עשויים לעקוץ מספר אנשים.

פרעושים, מהם?

הפרעושים הם חרקים חסרי כנפיים, בעלי גלגול מלא, שגם עוקצים את האדם.  משך הגלגול של הפרעושים הוא כ- 3 שבועות. הזחל הבוקע לא חי על האדם, אלא נמצא בסביבתו. הפרעושים ניזונים משאריות של חומר אורגני. תקופת הגולם נמשכת כשבוע, אבל יכולה לעיתים להימשך גם עד כחצי שנה. הבקיעה שלהם עשויה להתרחש מתנודות שמתרחשות בסביבתו הקרובה של האדם. אנו נחשפים לפרעושים על ידי החתולים והכלבים שמגיעים אל ביתנו.

קרציות מהם?

הקרציות הם טפילים חיצוניים אשר ניזונים מדם של יונקים, עופות, זוחלים ודו חיים. לקרציות איבר מיוחד שנמצא מתחת לפה שלהן שנקרא “היפוסטום”. איבר זה, מכיל טורי שיניים נטויות לאחור, אשר יכולות להיצמד לעור של אדם. קרציות יכולות להעביר מחלות בין בני אדם ובעלי חיים. בין המחלות הנפוצות שהן יכולות להעביר, קדחת קרציות וקדחת הבהרות. כ- 800 מינים של קרציות מוכרות לנו היום.

אז… מה עושים?? כיצד מטפלים?

פשפשיםעל מנת להיפטר מהפשפשים אנו מבצעים ריסוס על יד חומרי הדברה ייעודים. הריסוס מתבצע בעיקר בחדרי השינה ובאזור המיטה. שם הפשפשים מתחבאים ברוב היום. כפעולות מניעה, ניתן לבצע הדברה של פשפש המיטה בכל הבית. ניתן להיכנס לשטח שעבר הדברה לאחר ייבושו המוחלט ואוורורו.

פרעושים– לפרעושים יש כמה שלבים של התפתחויות, וזאת הסיבה, שההדברה צריכה להיות הדברה משולבת. הפרעוש הבוגר מטיל ביצים, ואז בוקע מהם הזחל, והוא יכול להישאר סגור במשך 6 חודשים בתוך הגולם. ברגע שהוא מזהה ייצור חי בסביבתו, הוא יוצא מהגולם. ברגע שמבצעים הדברה עם שני סוגי חומרים, פותרים את הבעיה גם לטווח הארוך. חשוב לציין ולומר שהדברה היא לא הפיתרון היחיד. במידה ויש לכם בבית בעלי חיים שמסתובבים, כלבים, חתולים, ועוד, כדאי ללכת לווטרינר, לטפל באמצעות שמפו מיוחד, קולר, ספריי ואמפולות שירחיקו את החיות המזיקות. מומלץ לבצע הדברה גם ברכב.

קרציות- הדרך הטובה ביותר להתמודד עם קרציות, היא בדרך של מניעה. המניעה מתבצעת בשני מישורים שונים, האחד טיפול בחיית המחמד, והשני הוא טיפול בסביבת המחייה שלה. בטיפול בחיה אפשר לפנות לווטרינר ולהשתמש באמצעים אשר הוכחו כיעילים נגד קרציות. חשוב שהם יכילו חומר שדוחה את הקרציות, וזאת בגלל שחומרים בעלי יכולת דחייה, יצמצמו את הסיכוי להעברת מחלות. כאשר מטפלים בסביבה, וזאת לאחר שכבר גילינו קרציות, יש לטפל בחומרי הדברה שקוטלים את השלבים הצעירים של התפתחות הקרציות. את הטיפול הזה מומלץ לבצע על ידי מדביר מוסמך.

אף אחד לא אוהב אותם, אבל חייבים לטפל בהם!

הפרעושים, הפשפשים והקרציות, עלולים להוות מטרד רציני ביותר בחיינו. על מנת לחיות בסביבה בטוחה ונקייה ממזיקים, יש להקפיד על כללי המניעה המפורטים. במידה והקפדתם על הכללים, ועדיין נתקלתם בהם, כנראה שמדובר בבעיה רצינית יותר, ואז יש להזמין אליכם מדביר.

סגור לתגובות על על פשפשים, פרעושים וקרציות

מאת:

פרסם באתר כ - 84 מאמרים.

.