המכון לחדשנות טכנולוגית של איחוד האמירויות משיק מהדורת קוד פתוח של מודל השפה הגדול "Falcon 40B", עבור מטרות מחקר ומסחר

26 במאי 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הודעות לעיתונות

המכון לחדשנות טכנולוגית של איחוד האמירויות משיק מהדורת קוד פתוח של מודל השפה הגדול "Falcon 40B", עבור מטרות מחקר ומסחר

*בקשת הצעות; קהיליית המחקר הגלובלית ויזמי SME מוזמנים להיעזר ב-Falcon LLM במסגרת מקרי שימוש מבוססי בינה מלאכותית

*הצעות למקרי שימוש יוצאי דופן יקבלו "עוצמת מחשוב לאימון" כהשקעה, ה-TII מציע הזדמנויות למסחור

אבו דאבי, איחוד האמירויות, 25 במאי 2023, (BUSINESS WIRE):

TII, המכון לחדשנות טכנולוגית, מרכז מחקר גלובלי מוביל ומוקד המחקר היישומי של ATRC, המועצה למחקר טכנולוגי מתקדם באבו דאבי, ביסס היום את השפעתו הבינלאומית ההולכת וגדלה בתחום הבינה המלאכותית. זאת בעקבות ההכרזה ש-"Falcon 40B", מודל ה-AI הראשון בקנה מידה רחב של איחוד האמירויות, זמין כיום עם קוד מקור פתוח עבור שימוש מחקרי ומסחרי. צעד חלוצי זה ממחיש את מחויבותה של אבו דאבי לטיפוח שיתוף פעולה לרוחב המגזרים השונים ולקידום חדשנות הקשורים בבינה מלאכותית גנרטיבית.

Falcon, מודל שפה גדול (LLM) בסיסי עם 40 מיליארד פרמטרים, שאומן על טריליון אסימונים, מעניק גישה חסרת תקדים לחוקרים וכן ליזמים מארגונים קטנים ובינוניים (SME). ה-TII מספק גישה למשקלים של המודל כחבילה מקיפה יותר מבוססת קוד פתוח, וזאת במטרה לאפשר גישה ליכולות העוצמתיות של ה-LLM, קידום השקיפות והאחריות ותמיכה בחדשנות ובמחקר בתחום.

באקוסיסטמה הקיימת של הבינה המלאכותית, המפתחים מגלים מודלי LLM שמספקים גישה למשקלי מודל שהינם אטרקטיביים יותר, לאור היכולות המשופרות שהם מעניקים למטרות כוונון עדין בהשוואה למודלים אחרים. בעוד שרוב מודלי ה-LLM העניקו רישיונות בלעדיים אך ורק למשתמשים שאינם מסחריים, TII נקט צעד מהפכני בעצם כך שאפשר הן לחוקרים והן למשתמשים מסחריים גישה ל-Falcon 40B LLM.

בד בבד עם שחרורו של Falcon 40B כמודל קוד פתוח, ה-TII השיק קריאה להצעות ושמופנית למדענים, חוקרים ובעלי חזון אשר להוטים למנף את הפוטנציאל של המודל. כל אלה נקראים לתרום את הרעיונות החדשניים שלהם ולהיעזר במודל לצורך בניית מקרי שימוש מעוררי השראה, או לצורך בחינת הזדמנויות נוספות ליישום המודל, תוך כיסוי תחומים כמו הנדסה, שירותי בריאות, קיימות, קידוד ועוד רבים נוספים.

כתמריץ להצעות מחקר יוצאות דופן, פרויקטים נבחרים יקבלו "עוצמה מיחשובית לאימון" בצורת השקעה, שתאפשר ליוזמי החידושים להשתמש במשאבי מחשוב מקיפים לצורך ניתוח נתונים מואץ, מידול מורכב וגילויים חדשים. תמיכה זו תקדם ותזרז את הפיתוח של רעיונות חדשניים, תוך אספקת המשאבים הדרושים להפיכתם לפתרונות AI יעילים בעלי ישימות מסחרית ותועלות חברתיות.

VentureOne, זרוע המסחור של ATRC, תספק את עוצמת המחשוב הדרושה על מנת להפוך את הפתרונות החדשניים ביותר למוצרים.

"הפיכת ה- Falcon 40Bלבעל קוד פתוח מייצגת אבן דרך קריטית במחויבותנו לטיפוח חדשנות מבוססת בינה מלאכותית", אומר הנסיך פייסל אל בנאי, המזכיר הכללי של ATRC. "אנחנו משבשים את הגישה ל-LLM ומאפשרים לחוקרים וליזמים לגבש את מקרי השימוש החדשניים ביותר. נמשיך לתמוך ברעיונות אלה באמצעות עוצמת מחשוב כמימון, וזאת דרך VentureOne, במטרה לקדם אקוסיסטמה מחקרית משגשגת".

Falcon, שנחשף לראשונה במרץ 2023, הציג ביצועים יוצאי דופן והעניק משנה תוקף למחויבות של איחוד האמירויות לקדמה טכנולוגית. לפי כלי המדידה HELM LLM של אוניברסיטת סטנפורד, ביצועיו שלFalcon 40B עלו על אלה של מודלים ידועים אחרים, בעיקר משום שצרך עוצמה מחשובית פחותה בהרבה למטרות אימון. מחשוב האימון שצרך הכלי עמד על 75 אחוזים בלבד מעוצמת המחשוב של OpenAI's GPT-3, 40% מזו של DeepMind's Chinchilla AI ו-80% מעוצמת המחשוב שנדרשה על ידי  PaLM-62B של Google. בעצם כך, הכלי חיזק את מחויבות ה-TII לקידום ההתפתחות בתחום הבינה המלאכותית הגנרטיבית.

לדברי ד"ר ריי א. ג'ונסון, מנכ"ל ה-TII, "לעוצמת המחשוב יש תפקיד מרכזי בהאצת האימון של מערכות AI, ובקידום הטמעה מהירה יותר של מקרי שימוש. הצעד המיועד לאפשר תמיכה מעין זו, שמהווה את הדלק אשר מניע חדשנות טכנולוגית, ישנה את כללי המשחק מעצם כך שהוא משפר את היכולות של הגורמים המחדשים ומאפשר להם למתוח את הגבולות של הפרויקטים שלהם במטרה להשיג התקדמות חסרת תקדים".

Falcon 40B מהווה פריצת דרך, שהתאפשרה בהובלת המרכז לחקר בינה מלאכותית ומדע דיגיטלי (AIDRC), של ה-TII. זהו הצוות שהשיק אשתקד גם את NOOR, מודל ה-NLP בשפה הערבית הגדול בעולם, והוא בדרך לפיתוח והכרזה על Falcon 180B בעתיד הקרוב.

לדברי ד"ר איבתיסם אלמזרועי, מנהלת ה- AI Cross-Center Unit ב-TII, "מהדורת הקוד הפתוח של גרסאות ה-40 מיליארד, 7.5 מיליארד ו-1.3 מיליארד הפרמטרים של מודל הבינה המלאכותית Falcon, וערכת הנתונים האיכותית שלנו REFINEDWEB, ממחישות את התרומה המדעית העמוקה של איחוד האמירויות. עם כל פריצת דרך אנחנו קוראים תיגר על הגבולות, מגדירים מחדש את מערך האפשרויות ומכשירים את הקרקע למאמצי שיתופיים בעלי השפעה מהפכנית".

לאחרונה, איחוד האמירויות התקדמה למקום ה-37 מתוך 166 מדינות שנכללות בדירוג של מדד ה- Frontier Technologies Readiness Index 2023 של האו"ם, והיא כיום המדינה הערבית המובילה במדד זה. מודל ה-AI הגנרטיבי המבוסס על קוד פתוח מתווסף לרשימה ארוכה של אבני דרך טכנולוגיות מתקדמות וצפוי לקדם את מעמדה של איחוד האמירויות כשחקנית מרכזית במגרש הבינה המלאכותית.

אם אתם מתעניינים בגישה למודלי הבינה המלאכותית Falcon או בהגשת הצעה של מקרה שימוש, אתם מוזמנים לבקר ב-FalconLLM.TII.ae. גרסאות הקוד הפתוח של מודלי ה-Falcon LLM יהיו זמינות בכפוף לרישיון שמבוסס על העקרונות של תוכנת הקוד הפתוח Apache 2.0, אשר מאפשרים שימוש חופשי מגוון.

*מקור:  AETOSWire

גלריית תמונות/מולטימדיה אפשר למצוא בכתובת – https://www.businesswire.com/news/home/53405764/en

 

למידע נוסף

 

ג'ניפר דיואן, מנהלת תקשורת בכירה

[email protected].

 

מקור: Technology Innovation Institute

 

תוכן הודעה זו בשפת המקור, מהווה את הגרסה הרשמית והמהימנה היחידה של מסמך זה. תרגומים מסופקים למטרות נוחות בלבד ויש להצליבם מול המסמך בשפת המקור, המהווה את הגרסה היחידה של טקסט זה שהינה בעלת תוקף משפטי.

 

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית Business Wire

סגור לתגובות על המכון לחדשנות טכנולוגית של איחוד האמירויות משיק מהדורת קוד פתוח של מודל השפה הגדול "Falcon 40B", עבור מטרות מחקר ומסחר

מאת:

פרסם באתר כ - 1266 מאמרים.

.

דילוג לתוכן