איך מתחילים הליך גירושין?

7 במאי 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה דיני משפחה

פתיחת הליך גירושין איננה קלה מטבע הדברים. קבלת ההחלטה להיפרד ולפרק משפחה היא לא משהו של מה בכך, וגם אם יש סיבות שכביכול מצדיקות את המהלך הזה, לא תמיד קל ליישם זאת מבחינה נפשית. כאשר שני בני הזוג מעוניינים להתגרש בהסכמה, פתיחת ההליך קלה יותר בדרך כלל.

התחלת תהליך גירושין נעשית במעמד צד אחד שבוחר ליזום זאת והסיבות שלו עמו או בהחלטה משותפת של שני הצדדים שמוטב וייפרדו כל אחד לדרכו. בשני המקרים מדובר על קבלת החלטה קשה בד"כ והתהליך עצמו עלול להיות מורכב רגשית וכלכלית עבור כל המעורבים. כאשר יש ילדים משותפים המצב אף מסובך עוד יותר.

איך מתחיל תהליך גירושין?

ההחלטה הראשונה שיש לקבל היא היכן פותחים תיק גירושין. ניתן לפתוח תיק גירושין בבית הדין הרבני ולנהל את ההליך על פי חוקי היהדות או לפתוח תיק בבית הדין לענייני משפחה ולנהל את התיק על בסיס החוק האזרחי. להחלטה הזאת השלכות רבות על ניהול הליך גירושין ולכן לפני שמחליטים על כך כדאי לקבל יעוץ משפטי של עורך דין משפחה שינתח את המצב שלכם וימליץ היכן כדאי לנהל את התיק.

חשוב לציין שפתיחת תיק גירושין מבוצעת בבית הדין הרבני אך המסלול שבו ינוהל ההליך נתון לבחירת מי שפותח את התיק ולכן יש להחליט מראש היכן הוא ינוהל ולציין זאת בעת פתיחת התיק.

בהסכמה או במלחמה?

גירושין יכולים להתנהל בפורמט של מלחמת עולם בין הצדדים ולרוב המצב הזה מתקיים כאשר הסיבה לגירושין היא בגידה רומנטית או כלכלית של צד אחד בשני. למרות זאת ובכל סיטואציה אחרת אנו נמליץ על הליך גירושין בהסכמה, בטח אם יש ילדים משותפים וגם אם אין.

כאשר מנהלים גירושין בהסכמה עוברים תהליך גישור (בדרך כלל) ועורכי הדין שנשכרים לייצוג שני הצדדים הם כאלו שעברו הכשרה לנהל הליכי גירושין בהסכמה. הדבר מביא לכך שנושאים רגישים שיכולים להוביל למאבקים ארוכים ומתישים רגשית וכלכלית כמו חלוקת רכוש בגירושין, מזונות ילדים , משמורת והסדרי ראייה, נפתרים בהסכמה בין הצדדים.

ניהול גירושין בהסכמה לרוב מקצר את ההליך בצורה משמעותית, יש לו השפעה חיובית על הילדים המשותפים וגם מאפשר לכל אחד מהצדדים להמשיך בחייו החדשים כמה שיותר מהר ועם פחות נזקים נפשיים וכלכליים שנפוצים בהליך גירושין במלחמה.

מה כלול בהסכם גירושין בהסכמה?

בהסכם של גירושין בהסכמה מגיעים בני הזוג לפתיחת תיק גירושין עם הסכם חתום על ידם שמכסה את כל המחלוקות הקיימות בגירושין.

ההסכם מכסה נושאים כגון:

  • חלוקת רכוש (הון ונכסים) בין בני הזוג
  • הסכם משמורת והסדרי ראייה של הילדים
  • דמי מזונות אישה וילדים
  • הסכמה על החלטות עתידיות (בעניין הילדים)
  • מתן הגט (הסכמה על כך)

כאשר כל הנושאים הללו מסוכמים מראש יותר פשוט לסיים את התהליך בבית המשפט במהרה. במידה ואין הסכמות אז ההליך יכול לקבל אופי שונה, יתארך ויהיה מורכב יותר עבור שני הצדדים.

המאמר נכתב בשיתוף עם Family Legal משרד עו"ד גירושין בצפון אשר מעניק ליווי וייצוג משפטי בהליכי גירושין מורכבים. אם אתם מחפשים עורך דין גירושין בקריות או עורך דין גירושין בחיפה – המשרד הוא הכתובת!

סגור לתגובות על איך מתחילים הליך גירושין?

מאת:

עידן שלומן הוא מומחה לקידום אתרים בחברת Signup. אם אתה רוצה להתקדם בגוגל, צור עימנו קשר עוד היום באמצעות האתר (http://www.signup.co.il/) - אנו עובדים עם לקוחות מרוצים בישראל ובעולם, מידי יום כבר מעל 15 שנה.

פרסם באתר כ - 103 מאמרים.

.

דילוג לתוכן