פרוטזות/תותבות: חידושים בתחום ההתאמה האישית וחשיבותם

3 במאי 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה אורתופדיה ופיזיותרפיה

תותבות הן חלק חיוני ברפואה האורטופדית, המסייעות לאנשים שאיבדו איבר בגוף להחזיר את הניידות והעצמאות שלהם. מכשירים מלאכותיים אלו מותאמים אישית כדי להתאים לצרכים הספציפיים של כל אדם, והתקדמות הטכנולוגיה אפשרה שליטה טבעית ואינטואיטיבית הרבה יותר במכשיר התותב. במאמר זה, נבחן מקרוב את ההתאמה האישית וההתקדמות בתחום הפרוטזות.

התאמה אישית: המפתח ליצירת הפרוטזה האידיאלית 

התאמה אישית היא מרכיב חשוב ביצירת פרוטזות, זאת כדי להבטיח שמכשיר הפרוטזה מתאים לצרכים והעדפות הספציפיות של האדם. התאמה אישית מתחילה בהערכת התותב, שם הם יעריכו את צורת האיבר, גודלו ומצבו. לאחר מכן, התותב יעבוד עם הפרט כדי לקבוע את המטרות והציפיות שלו מהמכשיר התותב.

אחת ההתקדמות המשמעותיות ביותר בהתאמה אישית של פרוטזות היא השימוש בטכנולוגיית הדפסה תלת מימדית. טכנולוגיה זו מאפשרת התאמה אישית הרבה יותר מדויקת ויעילה של מכשיר התותב. התותב יכול להשתמש בטכנולוגיית הדפסה תלת מימדית כדי ליצור העתק של האיבר ולעצב את מכשיר התותב כך שיתאים לצרכים הספציפיים של האדם. זה מאפשר התאמה הרבה יותר מדויקת, משפר את הנוחות והניידות של המשתמש.

התקדמות הטכנולוגיה: תותבות מיואלקטריות ותותבות הנשלטות על ידי מיקרו-מעבד

התקדמות הטכנולוגיה הובילה לשיפורים משמעותיים בפונקציונליות של מכשירים תותבים ובתנועה הטבעית. תותבות מיואלקטריות משתמשות באותות החשמליים המופקים על ידי השרירים באיבר השיורי כדי לשלוט בתנועות של מכשיר התותב. טכנולוגיה זו מאפשרת שליטה הרבה יותר טבעית ואינטואיטיבית במכשיר התותב, ומשפרת את איכות החיים של המשתמש.

תותבות הנשלטות על ידי מיקרו-מעבד משתמשות בחיישנים כדי לזהות את תנועות המשתמש ולהתאים את תנועות התקן התותב בהתאם. טכנולוגיה זו אפשרה תנועה הרבה יותר טבעית ויעילה, תוך שיפור משמעותי באיכות החיים של המשתמש.

התקדמות בחומרים: קרבון וסיליקון

התקדמות החומרים הובילה למכשירים תותבים שהם קלים יותר, עמידים יותר ונוחים יותר ללבישה. קרבון הוא אחד החומרים הנפוצים ביותר בשימוש במכשירי תותבות. הוא קל משקל, חזק וגמיש, מה שהופך אותו לחומר מצוין עבור מכשירים תותבים הדורשים ניידות ועמידות.

סיליקון הוא חומר נוסף הנפוץ במכשירים תותבים. הוא רך, גמיש וניתן לעצב אותו כך שיתאים לצרכים הספציפיים של האדם. סיליקון משמש לעתים קרובות בתותבות פנים, כאשר המראה החיצוני הוא מכריע לאיכות החיים של האדם.

עתיד הפרוטזות בתחום האורטופדיה

הפרוטזות עברו כברת דרך בתחום האורטופדיה, הודות להתקדמות הטכנולוגיה, בהתאמה אישית ובחומרים. העתיד של מכשירי הפרוטזות נראה מבטיח, כאשר בשנים הקרובות צפויות התקדמות משמעותית עוד יותר. התקדמות אלו יובילו ככל הנראה למכשירים מותאמים ויעילים עוד יותר, שיאפשרו לאנשים להחזיר את הניידות והעצמאות שלהם בדרכים רבות עוד יותר.

למידע נוסף לחצו >> אורטופדיה

סגור לתגובות על פרוטזות/תותבות: חידושים בתחום ההתאמה האישית וחשיבותם

מאת:

פרסם באתר כ - 3 מאמרים.

.

דילוג לתוכן