מה ההבדל בין אפוטרופסות לבין ייפוי כוח מתמשך?

25 באפריל 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה אזרחי

האפשרות של עריכת מסמך ייפוי כוח מתמשך הגיחה לעולם המשפט בישראל לפני כמה שנים, וכבר מחוללת מהפכה של ממש בכל הקשור לניהול ענייניו של מי שאיננו יכול לעשות זאת עצמאית. בעוד שבמשך שנים ארוכות בית המשפט היה פוסק מי יהיה האפוטרופוס עבור מי שנקלע למצב שכזה, הרי שכיום ניתן לקבוע מראש מי בוחרים שיקבל את התפקיד הזה. יש לכך משמעות רבה וההבדלים גדולים מאוד. כדאי להכיר אותם.

אדם אשר איננו יכול עוד לנהל את ענייניו עקב תאונת דרכים, שבץ, דמנציה או כל סיבה אחרת שתעלו בדעתכם, נקלע למצב בו מישהו אחר אמור לדאוג לענייניו. במשך עשרות שנים מי שקיבלו את תפקיד האפוטרופוס היו מי שבית המשפט מצא לנכון למנות לתפקיד.

לעתים היו אלו בני משפחה או חברים קרובים שהתנדבו למשימה ולעתים מונה לתפקיד האפוטרופוס אדם זר לחלוטין. למרות שרמת האכפתיות והדאגה אולי נבדלים מאוד בין קרובים לזרים, הרי שאותו אדם לא יכול עוד לשלוט בחייו ולוודא שפועלים כפי שהיה רוצה ומקבלים עבורו את ההחלטות שהוא מעוניין בהם.

בדיוק לשם כך הוחלט על תיקון לחוק הכשירות המשפטית והאפוטרופסות ומתן אפשרות לכל אדם לבחור מראש מי יהיה האפוטרופוס שלו (או כמה כאלו) ואיך הם יטפלו בעניינים שלו על פי רצונו. את הבחירות הללו אפשר לקבוע באמצעות עריכת ייפוי כוח מתמשך.

מה כולל מסמך ייפוי כוח מתמשך?

חשוב לציין שעריכת מסמך משפטי שכזה חייבת להתבצע רק במשרד עורך דין ייפוי כוח מתמשך שיש לו הסמכה לכך וניסיון בעניין. אי אפשר סתם לשרבט כמה מילים על נייר ולקבוע בדרך זאת מייפה כוח ומיופה כוח. כמו כן מייפה הכוח והמיופה הכוח חייבים להיות מעל גיל 18, כשירים וצלולים במחשבתם בעת החתימה על המסמך.

עורך הדין דואג לאימות של כל המעורבים במסמך, חתימה שלהם וגם על עריכה והפקדה של ייפוי כוח מתמשך על פי החוק אצל האפוטרופוס הכללי כדי שיקבל תורף משפטי מחייב.

עיקר ההבדלים בין מינוי שרירותי של בית המשפט של אפוטרופוס כלשהו ובין קביעה מראש של מיופה כוח שיהיה כזה, הוא גם בהגדרת הרצונות של מייפה הכוח לגבי נושאים שחשובים עבורו וירצה שיקפידו עליהם כשהוא לא יוכל עוד לעשות כך עבור עצמו.

עניינים שמצוינים במסמך ייפוי כוח מתמשך עבור מיופה הכוח:

  • ייפוי כוח מתמשך לעניינים רפואיים – העניין המרכזי הוא בד"כ זה שקשור לעניינים רפואיים של מייפה הכוח. ניתן לקבוע איזה טיפולים או ניתוחים מוכנים לעבור, איזה תרופות לקבל ואיזה לא, האם לשהות במוסד סיעודי או לא וכן הלאה.
  • ייפוי כוח מתמשך לעניינים רכושיים – הנושא השני שיש להגדיר עבורו תנאים שונים הוא זה שקשור לפיננסים ורכוש של מייפה הכוח. מה ייעשה בדירת המגורים שלו, מה לגבי כספים וחסכונות שלו ואיזה ביטוחים להשאיר או להפעיל במידת הצורך וכן הלאה.

יש מי שגם מציינים תנאים שונים לעניינים אישיים יותר שעוסקים בתרבות, מחייה, פעילויות שונות וכן הלאה, אך עיקר הנושאים שיש למנות להם מיופה כוח בייפוי כוח מתמשך הם רפואיים ורכושיים.

המאמר נכתב בשיתוף עם משרד Law Case אשר מתמחה בעריכה של ייפוי כוח מתמשך או מסמך הבעת רצון עד בית הלקוח

סגור לתגובות על מה ההבדל בין אפוטרופסות לבין ייפוי כוח מתמשך?

מאת:

עידן שלומן הוא מומחה לקידום אתרים בחברת Signup. אם אתה רוצה להתקדם בגוגל, צור עימנו קשר עוד היום באמצעות האתר (http://www.signup.co.il/) - אנו עובדים עם לקוחות מרוצים בישראל ובעולם, מידי יום כבר מעל 15 שנה.

פרסם באתר כ - 103 מאמרים.

.

דילוג לתוכן