למה לכל דפיברילטור מחיר משלו?

28 בדצמבר 2016 | מאת: | מאמרים בקטגוריה מחלות לב

דפיברילטור הוא מכשיר מציל חיים, מכשיר שלא היה קיים לפני 100 שנה וצריך לברך על כך כל יום. אין לדעת מתי ייפול לידינו ארצה בן אדם וילקה בפרפור חדרים או דום לב מלא וכשזה יקרה ישנו פתרון שמציל את החיים ובלעדיו רוב האנשים אכן היו מתים. נכון שיש את ההנשמה הידנית והדפיקות על החזה אבל אלו אינן יעילות בכלל לעומת מה שעושה עבורנו השוק החשמלי! היום יכול מכשיר הדפיברילטור להחליט בעצמו או על ידינו בדיוק כמה ג’ול (אנרגיה) צריך לקבל הלב כדי לחזור לפעול באופן סדיר או בכלל לעבור תהליך של החייאה ממצב של דום לב מוחלט או להפעיל מחדש במצב של פרפור חדרים ולשלוח שוק חשמלי חזק מאוד שעוצר את פעולת הלב הלא סדירה ולהפעילה מחדש.  בדיוק בגלל כל הפעולות האלו יש הבדלים בין הדפיברילטורים, יש כאלו שטובים ומתאימים יותר לחדרי הניתוח ויש את אלו שיכול כל אחד להפעיל ונמצאים היום בכל קניון ומטוס. אלו היקרים נמצאים בחדרי הניתוח או שהם שתלים שמושתלים בניתוחים מורכבים ויקרים.

האם לדפיברילטור שמציל חיים יש בכלל מחיר?

לכל דפיברילטור מחיר אחר וכשאנו מדברים על המחירים הנמוכים יותר של עד 10000 שקלים ברור מאליו שהמכשיר שווה כל אגורה וסכום כזה בהחלט שווה את החיים שלכם אבל מה קורה כאשר אין כסף לקנות את ניתוח ההשתלה המורכב? ובכן יש היום בסל הבריאות כמה קרטיריונים שמאפשרים לחולה לב לקבל זכאות לשתל כזה, ביניהם חולים עם מחלות לב שונות, חולים אשר לקו בדום לב, חולה עם טכיקרדיה חדרית שאינו מגיב לטיפול אחר. וכך אנו רואים שיש לאן לפנות במידה וצריך גם להשתמש במכשירים היקרים יותר והמדינה מכירה בכך שזה המוצא האחרון ויש כאלו שלא יוכלו לחיות בלי שתל כזה.

מהם אחוזי ההצלחה של דפיברילטורים?

נתחיל מזה שגם שיש היום דפיברילטורים בכל אמבולנס ובכל אזור הומה אדם זה לא אומר שכל אחד שילקה בדום לב ינצלו חייו. רוב המתים מדום לב הם אנשים שלקו בליבם בסלון ביתם ואין שום סיכוי בעולם שהדפיברילטור יגיע אליהם בזמן. שהדפיברילטור כן נמצא באזור אז יש לו אחוזי הצלחה מאוד מאוד גבוהים של למעלה מ – 90% הצלחה בהחזרת הלב לפעולה סדירה וממצב של מוות הוא מחזיר לחיים. יש שני סוגי דפיברילטורים שנמצאים בשימוש רב שכדאי לדעת מה המחיר שלהם, חוץ מהם יש את הדפיברילטורים של בתי החולים אבל הם כמובן ממומנים ורק רופא מנתח בכיר יתפעל אותם המקרים מאוד מסויימים.
הדפיברילטור החיצוני הידני זה דפיברילטור שנמצא משנות ה 60 בכל אמבולנס של מגן דוד אדום והוא דורש ידע ורקע רפואי מסויים, הוא מאוד מהיר בתפעול שלו והוא שולח נתונים אל הצג שלוף המתפעל קורא את הנתונים ומחליט על סמך הנסיון שלו כמה אנרגיה לשלוח באמצעות 2 אלקטרודות אל החזה של החולה. דפיברילטור חיצוני אוטומטי הוא המכשיר שנמצא היום בכל קניון, מוסד ציבורי, מטוס ועוד, לפי חוק, והוא ניתן לתפעול כמעט על ידי כל אחד. הדפיברילטור הזה גם מעלה נתונים בעצמו וגם מחליט על אופן ביצוע הפעולה וכל מה שנשאר למתפעל לעשות הוא לחבר וללחוץ על כמה כפתורים, את כל השאר יעשה המכשיר שהחיסרון שלו הוא שהוא מעט איטי יותר מה שבהחלט יכול להיות משמעותי כאשר מדובר על דום לב, אך כמובן שזה עדיף על כלום. לכל דיפברילטור מחיר שונה אבל של 2 אלו נע בדרך כלל בין 1000 דולר ל 4000 דולר וניתן לרכוש אותם מכמה חברות מקצועיות. כדאי לשים לב שזו חברה המבינה בציוד רפואי ומעניקה שירותים משלימים כמו קורסי עזרה ראשונה וקורס הפעלה של המכשיר עצמו.

סגור לתגובות על למה לכל דפיברילטור מחיר משלו?

מאת:

פרסם באתר כ - 11 מאמרים.

.