כל מה צריך לדעת על בדיקת פוליגרף

12 בפברואר 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה פוליגרף

בדיקת הפוליגרף, המכונה גם בדיקת גלאי שקר, היא כלי רב ערך במערכת המשפט וגם בשימושים פרטיים. אז מה עושים איתה ומה היתרונות? הנה כל התשובות

פוליגרף מאפשר לנטר מדדים גופניים אובייקטיביים על מנת לזהות את ההבדל בין אמירת אמת או שקר. הבדיקה מתבצעת על ידי מדידת שינויים פיזיולוגיים המתרחשים בגופו של אדם כאשר הוא נשאל שאלות. חלק מהשינויים הללו הם עלייה בקצב הלב ובלחץ הדם, עלייה בנשימה, הזעה ואפילו שינויים בטמפרטורת הגוף.

ניתן לראות ולתעד את התגובות הפיזיולוגיות הללו באמצעות מכונות, המחוברות בדרך כלל לאדם הנבדק. בדיקות פוליגרף אינן גלאי שקר כשלעצמן כי הן אינן קובעות אם מישהו חושב משהו. החוקרים מודדים רק תגובות פיזיולוגיות לאדם הנשאל שאלות, אך עדיין המידע שנאסף בפוליגרף משמש לסיוע בחקירת תיק.

כיצד מתבצעת בדיקת פוליגרף?

בדיקת פוליגרף מורכבת בדרך כלל משלושה שלבים. הראשון הוא המדידה הפיזיולוגית, שנמשכת כ-15 עד 20 דקות. השלב הבא הוא הראיון, שאורך כ-30 דקות. השלב האחרון הוא ניתוח הנתונים, האורך כ-30 דקות עד שעה ונעשה על ידי בודק הפוליגרף.

הכנה לבדיקה מתבצעת לפי הנחיות המכון הבודק. הצעד הראשון הוא לערוך מחקר יסודי על הנושאים שעלולים להישאל עליהם במהלך המבחן. כדאי לוודא שקיימת הבנה מוצקה של הנושאים הפוטנציאליים, שכן זה יקל לענות במדויק.

בנוסף, מומלץ לתרגל טכניקות הרפיה כגון נשימה עמוקה ומיינדפולנס כדי להישאר רגועים. במידת האפשר, גשו למבחן תרגול על מנת להכיר את ההליך ולהבין למה לצפות. לבסוף, הקפידו לישון טוב לפני הבדיקה בפועל, מכיוון שזה יכול לעזור לכם להתמקד.

מה קורה במהלך הבדיקה?

במהלך המדידה הפיזיולוגית, הבודק רושם את התגובות הפיזיולוגיות של הנבדק. במהלך הראיון, הבוחן שואל את הנבדק שאלות סטנדרטיות לגבי מצבו, ורושם הערות לגבי התשובות.

לאחר מכן, הבוחן שואל את הנבדק שאלות לגבי מעורבותו בחקירה. הנתונים שנאספו בשלב זה מנותחים ומשווים לתגובות הפיזיולוגיות שנרשמו במהלך המדידה הפיזיולוגית.

מתי מומלצת בדיקת פוליגרף?

בדיקות פוליגרף מומלצות כאשר קיימת אי ודאות מסוימת בעובדות המקרה, כגון במקרים בהם קיימת סתירה בין דברי עד לעובדות המקרה. עוד מומלץ לשקול אותה גם במקרים בהם ישנם עדים רבים בעלי אמירות סותרות אך העובדות אינן שנויות במחלוקת.

לשם השוואה, בדיקות פוליגרף אינן מומלצות במקרים של פשעים בהם אין פוטנציאל להתנגשות בין עובדות המקרה להצהרות העדים. בכל מקרה אפשר להתייעץ עם נציגי מכון פוליגרף ורק אחר כך לקבל החלטה לגבי ביצוע הבדיקה.

יתרונות בדיקת הפוליגרף

הבדיקה היא כלי רב ערך במערכת המשפט הפלילי. זה יכול לספק ראיות מפתח כדי לעזור לחוקרים לקבוע את האמת במקרים מסוימים. יתרה על כך, המכונה עובדת על בסיס מדידה ורישום של שינויים פיזיולוגיים בגופו של אדם – לכן היא אובייקטיבית.

החיסרון הוא שהבדיקה מצריכה מידה מסוימת של אמון שיבוצע במשרד או בחדר על ידי בוחן מקצועי. כדי להבטיח את זה, חשוב לבחור נכון את המכון.

כיצד לבחור מכון פוליגרף?

מאוד חשוב לבדוק מה ההסמכה של המכון ואיזה ניסיון יש לו. אפשר למשל לשאול את נציגי מכון הפוליגרף איזה אחוז מהפרויקטים הם הצליחו לפתור בהצלחה באמצעות ראיות פוליגרף, או כמה לקוחות יש למכון מדי שנה.

לבסוף, צריך לתת עדיפות למכון פוליגרף עם המלצות. אפשר לבדוק האם למכון יש מוניטין טוב בקהילה ולהתייעץ עם קולגות או עם חברים, קרובים ובני משפחה. אמנם זה דורש השקעה מסוימת של זמן, אך שווה את המאמץ.

סגור לתגובות על כל מה צריך לדעת על בדיקת פוליגרף

מאת:

פרסם באתר כ - 112 מאמרים.

.

דילוג לתוכן