מה זה עתקות אור?

8 בפברואר 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה מחשבים וטכנולוגיה אחר

שיטה לשכפול מסמכים ושרטוטים באמצעות אור יכולה לשמש גם לפרויקטים בפורמט רחב ובאורך כמעט בלתי מוגבל, שמגיע עד עשרות מטרים. על הרקע הזה אפשר להבין את יתרונות השיטה וכל שנותר הוא לבדוק כיצד היא מתבצעת ולמי היא מתאימה

בתחום הדפוס משמש המושג העתקות אור לכינוי של הדפסת תכניות בנייה, מסמכים ושרטוטים בפורמט רחב. בגלל שעד לפני מספר שנים לא היה ניתן להעתיק מסמכים בפורמט רחב במדפסת רגילה, היה צורך בשימוש בטכניקת האור. עם זאת, כיום כבר אפשר לשמור על אותם עקרונות של העתקות אור – רק עם הדפסה דיגיטלית מתוך קובץ מחשב במכונת הדפסה בפורמט רחב.

היתרונות של העתקות בפורמט רחב

אבל כדאי בכל זאת לחזור אחורה ולעמוד על המאפיינים של העתקות בשיטה המסורתית של שכפול מסמכים ושרטוטים באמצעות אור. במקור, שיטת ההדפסה התאפיינה בכך שהיא השתמשה בהקרנת אור באמצעות הלוגן אולטרא סגול. כמו כן, מדובר כאן על העתקה ושימוש במקור לצורך יצירת העתק, כי ללא המקור לא ניתן היה להוציא לאור אף סוג של הדפס.

החשיבות של העתקות

בבתי הדפוס המסורתיים נוצרה תלות במקור כדי להפיק ממנו עותק. כיום המצב הזה כמובן שונה, כי אין צורך במקור הפיזי והוא יכול להיות ממוחשב. כאשר המקור ממוחשב, זה אומר שניתן לשלוח אותו בדואר אלקטרוני או בכל תוכנת מסרים אחרים. במילים אחרות, המקור כיום הוא קובץ ממוחשב דיגיטלית שהמכונה מתרגמת לציור ולאחר מכן שולחת למדפסת.

האם אפשר עדיין לבצע העתקות בשיטה המסורתית?

העתקות אור מתבצעות על ידי העתקה של המקור באמצעות שימוש בנורות שמפיצות אור חזק מאוד. בתהליך ההעתקה הזה השתמשו בחומרים כימיים שרגישים לאור, מה שגם עזר לרשום אותו כפטנט. במובן מסוים, התהליך הזה של העתקות דומה ליצירת פוטוגרמה ויש בתי דפוס שבהם עדיין משתמשים בו.

למה החליפו את השיטה?

אבל האמת היא שברוב בתי הדפוס זנחו את האפשרות של העתקות אור והחליפו אותן בשימוש בהדפסה דיגיטלית. זה קרה מכמה סיבות מרכזיות שמסבירות את היתרונות של החלפת השיטה:

  • חיסכון בזמן
  • אפשרות לבצע הדפסה בפורמט רחב
  • תחזוקה זולה יותר של המכונות
  • הדפסה בכמויות גדולות או קטנות

השימוש במדפסות דיגיטליות בפורמט רחב מאפשר להדפיס תכניות, שרטוטים ומסמכים ישירות מתוך קובץ מחשב. כאשר מבצעים את ההדפסה הזו בצורה נכונה, נהנים מהתוצאה של העתקות אור אך לא צריכים להשקיע את הזמן והמאמץ בתהליך ההעתקה המסורבל.

טכנולוגיות דפוס ממשיכות להתקדם

השינוי שעבר על התחום של הדפסת מסמכים בפורמט רחב מעיד על היתרונות של טכנולוגיות דפוס חדשות. מה שהיה בעבר פנטזיה רחוקה הפך למציאות, והלקוחות הם אלו שנהנים מהתוצאה. כמו כן, אפשר להתייעץ עם נציגי בתי דפוס לגבי ההבדלים בין השיטות ולחסוך זמן וכסף.

סגור לתגובות על מה זה עתקות אור?

מאת:

פרסם באתר כ - 116 מאמרים.

.

דילוג לתוכן