קונג'ן מתחילה בייצור מסחרי ראשון של צבע טקסטיל בר-קיימא בגוון של ארגמן צורי

9 בינואר 2023 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הודעות לעיתונות

קונג'ן מתחילה בייצור מסחרי ראשון של צבע טקסטיל בר-קיימא בגוון של ארגמן צורי

 

עידן חדש עבור חלופות טכנולוגיה ירוקה שמחליפות צבעים מסונתזים באופן פטרוכימי

 

בדפורד, מסצ'וסטס, 9 בינואר 2023, (GLOBE NEWSWIRE):

 

Conagen הכריזה על גידול מוצלח של ארגמן צורי בר-קיימא וחסכוני, צבע נחשק ויקר עוד משחר ימי ההיסטוריה שנמצא במקורות נדירים ומוגבלים באזורי טבע ימי.

קונג'ן היא חברת הביוטכנולוגיה הראשונה והיחידה בעולם שממסחררת ארגמן צורי בר-קיימא באמצעות תסיסה. כמו במקרה של כל צבע טקסטיל שמקורו ביולוגי, תרכובת הצביעה המהירה הזו מפחיתה זיהום ואת טביעת הרגל הפחמנית כאשר משתמשים בה כחלופה לצבעים מסונתזים באופן פטרוכימי שנפוצים כיום בתעשיית הטקסטיל.

הצבע הנדיר הזה, שידוע גם בשם סגול פיניקי, סגול מלכותי, ארגמן קיסרי או צבע אימפריאלי, מתוארך עד כמה אלפי שנים אחורה לעידן הברונזה כאשר הפיניקים מצור, לבנון, על החוף הלבנטיני, ייצרו אותו עבור היוונים, הפרסים והביזנטיים הקדומים כדי לאפשר לקיסרים והמלכים של האימפריות באותם ימים להשתמש בטקסטיל יוקרתי. ארגמן צורי היה פעם שווה יותר ממשקלו בזהב בגלל הגוון הסגול העמוק שלו. בשנת 301 לספירה, בתקופת האימפריה הרומית, מחירו של פאונד אחד של צבע ארגמן צורי היה בערך שלושה פאונד אונקיות טרוי, או בערך 66,000 אלף דולר במטבע של היום.

היצרנים הנוכחיים מחלצים ואוספים את הארגמן הצורי מרכיכות מורקס בדומה לדרך בה עשו זאת הפיניקים הקדומים. אלפי – בערך 10,000 או 54 ק"ג מחלזונות הים הטורפים הללו נדרשים כדי לייצר ארגמן צורי שמספיק לכמות של גרם צבע בודד, מה שהופך את התהליך לבלתי מעשי, יקר ולא ידידותי לסביבה. יצרני הצבעים העתיקים למעשה הכחידו את מיני המורקס לאורך חופי פיניקיה, וזה בא לידי ביטוי במרבצים עצומים של צדפות שנחפרו בפאתי צידון, צור ומעבר לים התיכון.

הארגמן הצורי של Conagen, המיוצר באמצעות תסיסה מדויקת והמרה ביולוגית, הוא צבע טבעי ובר-קיימא ומיטבי לשימוש עבור חברות טקסטיל שנמצאות תחת לחץ לספק אופנה שהינה יותר ברת-קיימא ועם טביעת רגל סביבתית גלובלית מופחתת, במיוחד מהייצור.

"Conagen מובילה דמוקרטיזציה של השימוש בצבע שפעם היה שמור בלעדית עבור בני מלוכה, וכעת ניתן להשגה בקנה מידה עולמי", אמר קייסי ליפמייר, Ph.D, סגן נשיא בכיר לחדשנות. "טכנולוגיות התסיסה וההמרה הביולוגית שלנו מאפשרות לנו להציע מוצרים נאמנים לטבע. על ידי מינוף יכולות הביו-הנדסה והייצור המסחרי של Conagen אנו פותחים את הפוטנציאל הגדול של הארגמן הצורי כצבע נגיש ובר-קיימא. אנו מצפים שהארגמן הצורי יעורר רעיונות חדשים בתעשיות רבות ומגוונות, ויהפוך את הצבע הנדיר והמלהיב הזה לסחיר יותר עם צרכנים שמודעים לכוכב".

הטכנולוגיה לייצור הארגמן הצורי מבוססת על שתיים מפלטפורמות הביו-הנדסה המרכזיות הרבות של Conagen, שמאפשרות צירי זמן מואצים לפיתוח עבור הפנולים, הטרפנואידים, החלבונים ומולקולות הפפטידים התחרותיים שלה.

לדוגמה פלטפורמת הפנולים של Conagen שימשה לייצור הידרוקסיטירוסול, נוגד חמצון חשוב, המרכיב הבריאותי הפעיל שנמצא בשמן, במיץ ובפירות של הזיתים. באמצעות פלטפורמה אחרת, Conagen מיטבה את ייצור המוצרים השונים המבוססים על חומצות אמינו, כולל נוגד החמצון התזונתי ארגוטיונין, "ויטמין אריכות ימים" הממותג כיום כ- Ergoactive בידי השותפה Blue California. כדי לייצר את הארגמן הצורי, Conagen שאבה משתי הפלטפורמות הקנייניות כדי לפתח אנזימים חדשניים המגבירים את יעילות ההמרה של מבשרי צבע.

" Conagenחיזקה עוד יותר את המובילות שלה בתחום הכלכלה הביולוגית באמצעות ייצור מהיר של מולקולות חדשות ומעניינות מרובות, כמו ארגמן צורי", אמר ליפמייר. "הפלטפורמות הטכנולוגיות שלנו הונדסו ושופרו בקפידה במשך למעלה מעשור, והן יעילות ביותר בייצור תרכובות ממוקדות ממגוון מתרחב של קטגוריות מולקולריות עבור פיתוחי המוצר הפנימי שלנו ועם יוזמות שיתופיות".

Conagen שואפת להחליף מרכיבים מבוססי נפט ולהפחית את טבעית הרגל הפחמנית באמצעות טכנולוגיות ירוקות. ארגמן צורי מתווסף למגוון הצבעים הטבעי של Conagen, כולל מספר קרוטנואידים שהוכנו באמצעות תסיסה והותאמו לייצור עולמי. כצבע, ארגמן צורי מיטבי עבור בדי טקסטיל, בגדים, תיקים ואביזרים נלווים.

אודות Conagen

Conagen קונג'ן הופכת את הבלתי אפשרי לאפשרי. המדענים והמהנדסים שלנו משתמשים בכלי הביולוגיה המלאכותית החדשניים ביותר כדי לפתח מולקולות בנות קיימא על בסיס טבעי המיוצרות באופן ביולוגי למוצרים בעלי האיכות הגבוהה ביותר שקיימים. אנו מתמקדים בייצור ביולוגי של מרכיבים בעלי ערך גבוה לתעשיות המזון, התזונה, הטעמים וניחוחות, התרופות והחומרים מתחדשים. למידע נוסף, בקרו באתר  www.conagen.com

קבצים מצורפים

  • Bolinus brandaris, also called sea snail or purple dye murex

 

Tyrian purple dye for textiles

 

ליצירת קשר:

 

Ana Arakelian, Head of Public Relations and Communications

Conagen

+1-781-271-1588

[email protected]

 

 

 

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GLOBE NEWSWIRE

סגור לתגובות על קונג'ן מתחילה בייצור מסחרי ראשון של צבע טקסטיל בר-קיימא בגוון של ארגמן צורי

מאת:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

פרסם באתר כ - 438 מאמרים.

.

דילוג לתוכן