10 סיבות מדוע חשוב להתכונן למבחני מחוננים

5 באוקטובר 2016 | מאת: | מאמרים בקטגוריה חינוך ילדים

בכל שנה נבחנים תלמידי כיתות ב' בכל הארץ בבחינות המיון לאיתור ילדים מחוננים. במאמר זה נסביר מדוע חשוב להכין את הילדים לבחינות אלו.

אנחנו מכירים את הילד שלנו, יודעים שיכולותיו השכליות גבוהות מהממוצע, ברור לנו שהוא חכם יותר מילדים אחרים ואין לנו ספק שהוא מחונן. אז מדוע הוא צריך להתכונן לבחינה שמטרתה לזהות את היכולות האלו בדיוק?

 

סיבה 1 – הבחינה אינה בודקת מחוננות באופן אוביקטיבי .הבעיה היא שהבחינה לא משקפת רק את היכולות השכליות. צורת הבחינה גורמת לכך שילדים רבים לא מצליחים להביא את היכולות שלהם לידי ביטוי

 

סיבה 2 – סיכויו של מי שהתכונן להצטיין בבחינה גדלים משמעותית לעומת ילד עם יכולות דומות שלא התכונן. ילדים שהתנסו בבחינות דומות וילדים שהודרכו איך להתנהל בבחינה מקבלים ציון גבוה יותר מילדים שלא.

 

סיבה 3- כיום יותר ויותר ילדים עוברים הכנה כלשהיא לפני הבחינה. סיכוייו של מי שלא מגיע מוכן מראש נמוכים יותר

 

סיבה 4 –  בסופו של תהליך מתקבלת תוצאה סטטיסטית: מספר המקומות מוגבל ומשרד החינוך קובע רף שרירותי של מספר ילדים בכל אזור שיוגדרו כמחוננים ויוכלו ליהנות מתוכניות ההעשרה. לכן לא מספיק להיות מחונן, לא מספיק להצליח בבחינה, צריך להצטיין ולקבל ציון גבוה יותר מילדים אחרים.

 

סיבה 5 – ילד מתכונן מגיע בטוח יותר ויכול להביא את יכולותיו לידי ביטוי בצורה טובה יותר

 

סיבה 6 – ההכנה יכולה להיות פשוטה ולא ארוכה. תרגול של כשעה שעתיים ביום בשבועות שלפני הבחינה מעלה את הסיכוי להתקבל באופן ניכר ומונע אכזבות ותסכולים.

 

סיבה 7 – פיתרון מבחני דוגמא ותרגול מודרך מקנים לילד אסטרטגיות פתרון לשאלות השונות, דבר שמאפשר לילד לענות נכון גם על שאלות שהוא לא יודע את התשובה עבורן בוודאות.

 

סיבה 8 – הכנב מלמדת את הילד איך להתנהל בזמן המבחן: מתי לדלג על שאלה ומתי לא, מתי כדאי לנחש וכדומה.

 

סיבה 9 – העלות נמוכה. אין צורך לשלם מאות שקלים על לומדות או הכנה און-ליין, אין בכך שום יתרון מה גם שהבחינות עצמן לא מתתקיימות מול מחשב אלא עם ניר ועט. ההכנה המומלצת היא

 

סיבה 10 – הפיתרון זמין ובעלות נמוכה. אתר   www.mehunan.com  מציעים חוברות הכנה דיגיטליות (הניתנות גם להדפסה) הכוללת הסברים מפורטים על הבחינה וסוגי השאלות השונים, גם להורים וגם לילדים. כמו כן החוברות כוללת עשרות מבחני דוגמא, במתכונת הבחינות עצמן, עם פתרונות מלאים.

 

בהצלחה

סגור לתגובות על 10 סיבות מדוע חשוב להתכונן למבחני מחוננים

מאת:

הכנה למבחני מחוננים: המבדק - בדיקתת התאמה למסלולי מחוננים והערכת סיכויי מעבר מבחני המיון: מחונן.com או http://www.xn--9dbduge.com/

פרסם באתר כ - 3 מאמרים.

.