המדינות החברות באו"ם מוציאות את הרפובליקה האסלאמית של איראן מהוועדה למעמד האישה

15 בדצמבר 2022 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הודעות לעיתונות

 

 

המדינות החברות באו"ם מוציאות את הרפובליקה האסלאמית של איראן מהוועדה למעמד האישה

 

המדינות החברות באו"ם הכירו היום באומץ ליבן של הנשים והנערות האיראניות המובילות מהפכה זו ופעלו למען זכויות הנשים בהצבעה לביטול חברותו של המשטר בגוף העליון שלו בסוגיות מגדריות.

 

ניו יורק, 14 בדצמבר 2022, (GLOBE NEWSWIRE) :

בסתיו האחרון, קואליציה של נשים איראניות, יחד עם שותפות גלובלית של קולות חיוניים ולמען חירויות, פתחו בקמפיין הקורא לסילוקה המיידי של הרפובליקה האסלאמית של איראן (IRI) מוועדת האו"ם למעמד האישה (CSW) לאחר מותה הטרגי של מהסה ג'ינה אמיני והמחאה שבאה בעקבותיה. להלן הודעה שפרסמה הקבוצה בתגובה להצבעה היום של הנציבות בעד הסרת ה-IRI:

האו"ם והמדינות החברות בו נענו היום לקריאתן של נשים איראניות לסלק את הרפובליקה האסלאמית של איראן מוועדת האו"ם למעמד האישה. מוקדם יותר השנה, למורת רוחם של פעילים למען זכויות נשים ברחבי העולם, החלה הרפובליקה האיסלאמית כהונה שנייה בת ארבע שנים בישות בת 45 החברים המשמשת כגוף העולמי החשוב ביותר המוקדש לקידום שוויון מגדרי והעצמת נשים. ההחלטה הסופית כללה 29 מדינות חברות שהצביעו בעד סילוק הרפובליקה האסלאמית של איראן מההסכם.

ההצבעה היום מסמנת צעד מכריע קדימה כאשר המדינות החברות באו"ם מסלקות מדינה מהנציבות עם רקורד מחריד בנושא זכויות נשים מחברותיה. בכל יום שהרפובליקה האסלאמית של איראן הייתה חברה בוועדה למעמד האישה, הגוף איבד את אמינותו.

כפי שציינו בעבר במכתב פתוח שפורסם ב"ניו יורק טיימס", הדיכוי השיטתי ארוך השנים של איראן של הנשים והיעדר שיפורים מוחשיים לאחר עשרות שנים של מעורבות, היו צריכים לפסול את המדינה מלהיבחר לוועדה למעמד האישה.

אתמול יצאו נשים איראניות הכלואות כיום בכלא אווין הידוע לשמצה באומץ רב לרשום את שמותיהן כתמיכה במאמץ זה.

במשך עשרות שנים, אי שוויון מגדרי ואפליה נגד נשים היו מעוגנים באופן חוקי באיראן. על-פי דיני העונשין של המשטר וחוקים ותקנות אחרים, זכויותיהן של נשים איראניות מוגבלות מאוד בנישואין, גירושין, ירושה ומשמורת. בנוסף, עליהם לציית לחוקי החיג'אב המחייבים של איראן מתחילת גיל ההתבגרות.

עם זאת, איראן נבחרה לוועדה למעמד האישה.

היום, אנו מברכים את המדינות החברות על קיום חובתן לחייב ולהגן על ערכים התומכים בשוויון מגדרי ועל עמידתן בצד הנכון של ההיסטוריה על ידי הצגת זעמן מול אלימות מדינתית בוטה.

זהו רגע קריטי עבור מנהיגי הקהילה הבינלאומית להמשיך ולהפגין באופן קולני וחד-משמעי את תמיכתם בזכויות נשים באמצעות סולידריות עם נשים ונערות איראניות.

לאות הזדהות עם נשים ונערות איראניות המפגינות באומץ למען זכויות האדם הבסיסיות שלהן, אנו מגנים את האלימות האכזרית נגד מפגינים לא אלימים ואת האלימות בידי משטר הרפובליקה האסלאמית הכוללת הוצאות להורג, התקפות ממוקדות על גופן של נשים, משפטי בושה, מאסרים המוניים, תקיפות מיניות, מכות ועינויים.

למנהיגי העולם שצופים, אנו קוראים לכם להמשיך לפגוש את האומץ של הנשים המובילות את המהפכה הזו ולפעול בתחום כוחך והשפעתך למען זכויות נשים, הגינות ושוויון.

לנשים האיראניות שנמצאות בשטח וממשיכות להיאבק ללא לאות למען זכויות אדם בסיסיות, נמשיך להקשיב לכן, לתמוך בכן ולפעול באומץ בדרכים המעוררות צדק, הגינות ושוויון עבורך ועבור כל הנשים, כל החיים וכל החופש.

בסולידריות,

– קואליציה של נשים איראניות מנהיגות לצד "קולות חיוניים" ו"למען חירויות"
www.womenlifefreedom.today

סרטונים ויזואליים זמינים לשימוש: https://www.youtube.com/watch?v=cqiBdtq2nnI

קבצים מצורפים:

Statement from Woman Life Freedom

Statement from Woman Life Freedom (2)

למידע נוסף:

Woman Life Freedon

Vital Voices, For Freedoms, and a Coalition of Iranian Women

[email protected]

 

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GLOBE NEWSWIRE

סגור לתגובות על המדינות החברות באו"ם מוציאות את הרפובליקה האסלאמית של איראן מהוועדה למעמד האישה

מאת:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

פרסם באתר כ - 438 מאמרים.

.

דילוג לתוכן