למה כדאי להתייעץ עם יועץ גנטי בהריון

14 בדצמבר 2022 | מאת: | מאמרים בקטגוריה רפואה

הבאת תינוק חדש לאוויר העולם הוא תהליך מרגש, הכולל תכנון במספר אלמנטים הנוגעים לתקופת ההיריון ולאחריה. עוד בטרם התכנון הכלכלי, חישוב מועד חופשת הלידה ובחירת צבע הקיר לחדר החדש, חשוב להתחיל את התהליך עם ייעוץ גנטי.

ייעוץ גנטי בהריון יכול להתבצע במספר שלבים, כאשר האופטימלי מכולם הוא בשלב תכנון ההיריון. יחד עם זאת, גם אם מדובר בהיריון שהגיע בהפתעה והתקבל בברכה, לא מאוחר לבצע תהליך ייעוץ גנטי בהיריון שנועד להבטיח את בריאות התינוק.

ייעוץ גנטי בהריון הוא תהליך אשר נועד לאבחן אבחון מוקדם ומניעה של מומים מולדים ותסמונות גנטיות. תהליך הייעוץ מתבסס על מידע מוקדם אודות הרקע וגורמי הסיכון שמביא כל אחד מבני הזוג. המטען הגנטי הוא שקובע את הערכת הסיכויים והסיכונים, ואת הבדיקות הנדרשות בטרם ההיריון ובמהלכו.

מטרתו של ייעוץ גנטי בהריון הוא לשלול סיכונים ולאתר סיכונים, ובהתאם לרמת הסיכון להמליץ לבני הזוג על בדיקות גילוי מוקדם כבר במהלך ההיריון.

במדינת ישראל כמות הבדיקות שמבצעים בני הזוג במהלך ההיריון היא גבוהה מן הממוצע במדינות המערביות, במטרה להקטין ככל האפשר סיכונים הנוגעים לבריאות הילד וחוסר וודאות.

איך מתבצע הייעוץ הגנטי?

ייעוץ גנטי בהריון (או בטרם הריון) מתבצע באמצעות איסוף נתונים של המומחה והצלבם במספר דרכים:

תשאול בני הזוג- תשאול מקיף של שני בני הזוג הנוגע לרקע המשפחתי, למוצא, להיסטוריה רפואית ומחלות רקע.

בדיקות סקר- בדיקות דם ייעודיות

הצלבת המידע והערכת סיכונים.

 מטרת הייעוץ היא לספק המלצה והפניה לבדיקות כאשר קיימת סבירות וסיכון לפגם במטען הגנטי אשר עשוי לבוא לידי ביטוי אצל התינוק.

הבדיקות מתבצעות במסגרת קופות החולים/ משרד הבריאות על פי המלצת הרופא.

 

סגור לתגובות על למה כדאי להתייעץ עם יועץ גנטי בהריון

מאת:

פרסם באתר כ - 104 מאמרים.

.

דילוג לתוכן