מחקר חדש שביצעה Oceana מגלה שדיג הטונה מסווה תעשיית כריש כחול בהיקף של 411 מיליון דולר

13 בדצמבר 2022 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הודעות לעיתונות

 

מחקר חדש שביצעה Oceana מגלה שדיג הטונה מסווה תעשיית כריש כחול בהיקף של 411 מיליון דולר

Oceana קוראת לארגוני ניהול דיג אזוריים ולמדינות החברות לנהל באופן מקיף את הדיג של כרישים כחולים

וושינגטון, 12 בדצמבר 2022, (GLOBE NEWSWIRE) :

 

מחקר חדש שהוזמן בידי Oceana מגלה כי כלי שיט המורשים לדוג טונה במימי ארגוני ניהול דיג אזוריים (RFMO) מבצעים בפועל דיג כרישים גדול, כולל דיג מסחרי מסיבי של כריש כחול (Prionace Glauca) עם שווי שוק של 411 מיליון דולר ארצות הברית. ניתוח ראשון מסוגו מראה שערך התפיסה של כריש כחול עולה על ערך הדיג זה של כל אחד משלושת סוגי הטונה כחולת הסנפיר המוכרת היטב. הדו"ח מאשר כי הכריש הכחול מייצג 60% מכלל תפיסות הכרישים העולמיות המדווחות, עם שליטה בלעדית בסנפיר והן בבשר של הכריש, בעוד שעדיין אין ניהול ישיר של המין.

בחודש שעבר בכנס לסחר בינלאומי במינים בסכנת הכחדה, מנהיגי העולם הצביעו על מתן הגנה ל-60 מיני כרישים, כולל כרישים כחולים. לפי החלטה זו ניתן לסחור במינים אלה רק אם יוכח שהכמויות שלהם מנוהלות באופן בר קיימא. למעט מגבלת תפיסה לשנת 2019 שנקבעה בהתאם לסמכות השיפוט של הוועדה הבינלאומית לשימור הטונה האטלנטית (ICCAT), כ-RFMO, ניתן לדוג כרישים כחולים ללא כל הגבלה.

"למרות שהוא נחשב לאחד ממיני הכרישים הגמישים והנפוצים ביותר, אוכלוסיית הכרישים הכחולים מאוימת בגלל ניהול לקוי", אמר פיליפ צ'ו, מנהל בכיר למדיניות גלובלית של Oceana. "ללא ניהול נכון, הכרישים הכחולים והמערכות האקולוגיות שהם מאזנים עומדים בפני עתיד מסוכן. יש להתחיל מיד בניהול דיג ישיר ופעיל של כרישים כחולים".

דו"ח זה ניתח נתונים גלובליים על תפיסה, סחר וניהול של כרישים וטונה שדווחו לארגון המזון והחקלאות ול-RFMO השונים. חוקרים בראשות Poseidon Aquatic Resource Management Ltd גילו שכמעט 200,000 טונות מרובעות של כריש כחול נתפסו ושולחו באופן חוקי בשנת 2019, בהיקף של למעלה מ-7 מיליון כרישים כחולים. מתוך המלכוד הזה, 90% נלכדו בידי ציים מסחריים בקנה מידה גדול, בעיקר אוניות עם מערכי חכות, כאשר 74% שויכו למדינות המבצעות דיג במים רחוקים. ספרד וטייוון אחראיות למחצית בערך מכלל הדיג של הכריש הכחול.

כדי לגשת לסיכום של Oceana ולדו"ח המלא, בקרו בכתובת oceana.org/blueshark. מחקר זה הוכן עבור יוזמת האוקיינוסים השקופים של Oceana – תוכנית בינלאומית המאירה את טביעת הרגל הגלובלית של ציי הדיג במים הרחוקים בעולם, ומזרזת שינוי מדיניות כדי להגן על האוקיינוס ועל הקהילות המסתמכות עליו.

למידע נוסף:

Anna Baxter, [email protected]

*** הידיעה מופצת בעולם על ידי חברת התקשורת הבינלאומית GLOBE NEWSWIRE

סגור לתגובות על מחקר חדש שביצעה Oceana מגלה שדיג הטונה מסווה תעשיית כריש כחול בהיקף של 411 מיליון דולר

מאת:

חיים נוי, עיתונאי, עורך ראשי סוכנות החדשות הבינ"ל IPA, עורך ראשי לשעבר סוכנות הידיעות עתים, חבר אגודת העיתונאים, חבר תא מבקרי התיאטרון באגודת העיתונאים.

פרסם באתר כ - 438 מאמרים.

.

דילוג לתוכן