איך דוד שמש עובד בחורף?

30 בנובמבר 2022 | מאת: | מאמרים בקטגוריה דודי שמש

מערכת חשמלית שנכנסת לפעולה בחורף מאפשרת לחמם את המים בבית גם אם אין מספיק שמש בחוץ. במאמר הבא נסביר איפה נמצאת המערכת החשמלית, מה היא כוללת ומה עושים אם יש תקלה

רבים שואלים את עצמם איך דוד שמש עובד בחורף. השאלה הזו רלוונטית וחשובה, כי התשובה עשויה ללמד אותנו לא מעט על הדוד המתאים לנו. למרות שישראל היא מדינה חמה עם אקלים ים תיכוני לח, יש עדיין תקופות ארוכות שבהן אין מספיק שמש בשביל לחמם את המים בדוד. במקרים כאלה, חשוב שנבחר מלכתחילה דוד עם מערכת חימום שאנחנו יכולים לסמוך עליה.

התשובה לשאלה איך דוד שמש עובד בחורף פשוטה מכפי שנהוג לחשוב. ברוב דודי השמש, קיימת מערכת חשמלית. המערכת נכנסת לפעולה ברגע שלוחצים על המתג – שנראה בדרך כלל כמו כפתור אדום קטן. בעבר היו קוראים לזה בוילר, אבל כיום זה כבר מוכר יותר בתור האלמנט החשמלי שמסייע להפעיל את הדוד לכל אורך השנה ובלי קשר לתנאי מזג האוויר.

מה חשוב לדעת על המערכת החשמלית שמאפשרת לחמם את הדוד?

המערכת החשמלית חשובה כי היא משפיעה על המחיר של דוד שמש ועל האמינות שלו. למרות שהסיבה לכך שאנחנו קונים מלכתחילה דוד שמש ולא דוד חשמל היא כדי לנצל את תנאי האקלים ומזג האוויר, עדיין חשוב שנכיר את אפשרויות ההפעלה השונות. בהקשר הזה, יש למשל כמה דברים ספציפיים שמומלץ להביא בחשבון:

  1. מיקום המערכת החשמלית – המערכת החשמלית נמצאת על אביזר בצורה של צלחת. היא ממוקמת בתחתית הדוד ובעלי מקצוע או מתקינים דודים קוראים לאזור הזה "פלאנג'". אז אם למשל המערכת החשמלית לא עובדת והזמנתם טכנאי דודים שאומר לכם שהפלאנג' התקלקל, תדעו על מה הוא מדבר.
  2. מבנה המערכת – כל מערכת חשמלית שאחראית על זה שהדוד יעבוד גם בחורף כוללת בתוכה גוף חימום. התפקיד של גוף חימום הוא לחמם את המים, עד לטמפרטורה מסוימת שנקבעת על ידי טרמוסטט. אם הטרמוסטט (מד חום) שאחראי על הכיבוי של גוף החימום אינו תקין, הטמפרטורות עלולות להיות גבוהות מדי וייגרם נזק לדוד. אבל במצב תקין, גוף החימום כבה כאשר המים מגיעים לטמפרטורה המוגדרת מראש.
  3. שסתום פורק לחץ – התפקיד של שסתום פורק לחץ הוא להגן על הדוד מפני התפוצצות במקרים שבהם לחץ המים עובר את הגבול המותר. זו לרוב סכנה שרלוונטית אם קיימת בעיית חימום במערכת החשמל, לכן מתקינים שסתום פורק לחץ שמכוון את המים החוצה. 

מבנה העבודה של דוד שמש בחורף לא בא על חשבון המשך היעילות שלו בספיגת האנרגיה הסולארית. במילים אחרות, זה שקיימת מערכת חשמלית לא אומר שהדוד לא מסוגל להמשיך לקלוט שמש. לכן בחירה נכונה של הדוד משתלמת, נוחה ויעילה. 

סגור לתגובות על איך דוד שמש עובד בחורף?

מאת:

פרסם באתר כ - 116 מאמרים.

.

דילוג לתוכן