תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד?

20 בנובמבר 2022 | מאת: | מאמרים בקטגוריה סרטן

היכרות עם נתונים ופרטים על קצב הכפלת התאים אצל חולי סרטן השד חשובה לצורך אבחון מוקדם והתמודדות יעילה יותר. בכל מקרה, כדאי גם לשים לב לתסמינים המעידים על התפתחות המחלה ולפנות אל התייעצות עם בעלי מקצוע מהתחום של כירורגיית שד בכל מקרה של הופעת גוש חשוד

מחלת הסרטן מתחילה כאשר אחד התאים בגוף נפגע ומשכפל את עצמו. לשם השוואה, במצב תקין אמורים תאי הגוף להתחלק רק בתגובה לאותות רלוונטיים פנימיים וחיצוניים שונים. בכל קמרה, אצל אנשים בריאים גם מתאזן מספר התאים באמצעות מוות מתוכנן של תאים אחרים וזאת בזכות מערכות מבוקרות שאחראיות על קביעת לוח הזמנים: מתי תא מסוים יתחלק ומתי תא אחר ימות. אבל כאשר תהליך הבקרה משתבש, מתפתחים תאים בעלי קצב חלוקה מהיר יותר ומתחילה מחלת הסרטן.

למה כדאי לדעת תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד?

נשים וגם גברים תוהים לגבי השאלה תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד ומה אפשר לעשות על מנת לייעל את ההתמודדות עם המחלה. בהקשר הזה, כמובן שהדבר החשוב ביותר הוא לזהות מוקדם תסמינים לסרטן השד כדי להתייעץ עם רופא. אבל במקביל, יש להביא בחשבון שסוגי סרטן שונים מתפתחים בקצב שונה ויש גם מקרים שבהם אותם סוגים של סרטן מתפתחים אחרת אצל כל אחד ובאחת. 

מהו קצב גידול?

קצב גידול הוא מושג מקצועי שמתאר את קצב ההתפתחות של הגידול. מטרת המושג היא לאפשר לנו להבין כל כמה זמן נפח הגידול הסרטני גדל פי 2. לפי כל ההשערות המעודכנות בתשובה לשאלה תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד, מדובר על קצב הכפלה שאמנם משתנה בין תתי סוגים אך עומד בכל מקרה על 20-1,800 ימים. במילים אחרות, זה גם אומר שאם תא סרטני מכפיל את עצמו כל 20 ימים לדוגמא – הוא יהפוך לגוש של 1-2 ס"מ בתוך שנתיים בלבד. באותו אופן, תא שמכפיל את עצמו כל 200 ימים יהפוך לגוש דומה תוך 20 שנה.

כך תזהו תסמינים לסרטן השד 

הדבר החשוב ביותר הוא לעקוב בצורה עצמאית אחר תסמינים לסרטן השד ולהגיע מדי פעם לביקורת תקופתית אצל הרופא. הנה לדוגמא כמה סימנים בולטים שאפשר לזהות לבד:

א. הופעת גוש בשד – הסימן הבולט ביותר הוא של הופעת גוש בשד. מלבד הגוש עצמו, כדאי לעקוב ולשים לב לסימנים כגון התעבות או נפיחות בשד, בבית השחי וסביב עצם הבריח בחלק הקדמי של הגוף. בהמשך, יש לשים לב לשינויים בגודל השד או בצורתו ולהיווצרות גומות או בליטות על עור השד. גם אדמומיות, גבשושיות או כיבים וגירוד על השד שאינם חולפים והתנפחות ורידים על השד הם סימני אזהרה שצריך לשים לב אליהם.

ב. אי נוחות או כאב – נשים רבות מתלוננות על אי נוחות וכאבים מתמשכים בשד או בבית השחי. במקרים כאלה שמעידים אולי על סרטן השד, צריך להתייעץ עם רופא ולהגיע לאבחון מקצועי.

ג. שקיעת פטמה ותופעות חריגות אחרות – הסימנים עלולים להופיע יחד עם גוש בשד או בנפרד. בין היתר, התפקיד של בעלי מקצוע מהתחום של כירורגית שד לדוגמה זה לשים לב לשקיעה של פטמה, תופעות חריגות כגון עור מתקלף על הפטמה ומצבים שבהם מופיעים פצעים שלא חולפים עם או בלי הפרשות.

מה קורה אחרי שמאבחנים?

הזיהוי והאבחון הם חלק מתהליך ארוך יותר. לאחר מכן, יש להגיע לרופא ולברר לגבי ניתוח, כימותרפיה, הקרנות או טיפולים תרופתיים.

סגור לתגובות על תוך כמה זמן מתפתח סרטן השד?

מאת:

פרסם באתר כ - 1 מאמרים.

.

דילוג לתוכן