מהם ערכי הכולסטרול הטובים והרעים?

12 בנובמבר 2022 | מאת: | מאמרים בקטגוריה בריאות אחר

העניין הזה של כולסטרול גובה בדם מוכר לרבים מאיתנו וכולם יודעים שכולסטרול גבוה זה לא מצב טוב עבור אף אחד, אך האם מישהו יודע מהם המדדים הלא טובים? אנשים רבים כבר שמעו את צמד המילים כולסטרול טוב וכולסטרול רע. מה אומרים השניים האלו בעצם? במאמר הבא נסביר על כל אחד מסוגי הכולסטרול ומה הם בעצם אומרים.

כולסטרול LDL – הכולסטרול הרע

כולסטרול LDL נקרא גם כולסטרול רע. למרבה הפלא הוא לא קיבל את השם הזה בגלל שהוא באמת רע. למעשה כל אדם זקוק לכולסטרול זה לבנייה של המון תהליכים בגוף. הכולסטרול הזה משתחרר אל תאי הדם ואמור לבצע את תפקידיו הרבים. הבעיה מתחילה כאשר הוא נמצא בכמות גבוהה בדם ולא יכול להתפנות. כולסטרול רע גבוה הוא לא דבר טוב לאף אחד בשל ההצטברות שלו על דפנות כלי הדם וזה מביא למצב של לחץ דם גבוה אשר מסוכן מאוד עבור גוף האדם.

נשאלה השאלה, מי למעשה מפנה את הכולסטרול הרע? כאן נכנס שחקן נוסף שעליו נדבר כעת.


כולסטרול טוב – HDL

השחקן הבא הוא למעשה ה-HDL אשר מכונה כולסטרול טוב. הסיבה שהוא נקרא כך, כי התפקיד שלו לפנות את הכולסטרול הרע מתאי הדם. כאשר הוא נמצא בכמות תקינה, הוא עושה את עבודתו נפלא, אך כשהוא נמצא בכמות נמוכה, אין מי שיפנה את הכולסטרול הרע שפשוט מתחיל להצטבר.

מהם המדדים התקינים בדם של כולסטרול טוב וכולסטרול רע?

משרד הבריאות קבע מדדים לכולסטרול אשר מסייעים לנו להבין מתי אנו נמצאים במצב שבו אנו חייבים לאזן את הכולסטרול. המדדים התקינים של כולסטרול טוב צריכים להיות לא פחות מ-40. המדדים התקינים של כולסטרול רע צריכים להיות עד 100 ובאופן כללי חשוב שהכולסטרול הכללי יגיע עד 200 בלבד ולא יותר מכך. אנשים שיש להם סטייה ולו הקטנה ביותר, נמצאים בסיכון גבוה למחלות כלי דם ולב והם חייבים לעשות עם זה משהו, אחרת הסיכונים עלולים להתממש.

איך תאזנו את המדדים?

יכול מאוד להיות שבהתחלה אתם תיקחו תרופות כדי לאזן את המדדים, אך אם תחליטו להיכנס לאורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת וטובה ללא שומנים רווים ושומני טראנס וגם ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע, תוכלו להגיע לאיזון מדדים ולהוריד עם הזמן את התרופות. חשוב לעשות את התהליך עם מומחים בתחום.

סגור לתגובות על מהם ערכי הכולסטרול הטובים והרעים?

מאת:

פרסם באתר כ - 204 מאמרים.

.

דילוג לתוכן