ביטקוין

18 במאי 2022 | מאת: | מאמרים בקטגוריה מימון וכספים אחר

בשנת 2008 הגיח למציאות הפיננסית שלנו מטבע מוזר, ללא מטבע למעשה, שכונה ביטקוין. מי שהיה אחראי לפיתוח שלו כונה סאטושי נאקומטו ועד היום איש אינו בטוח אם מדובר בגבר, באישה, או שמא בקבוצה של אנשים. העיסקה הפיזית הראשונה בביטקוין זכורה היטב בהיסטוריה של הקריפטו: ב – 17 למאי 2010 פרסם אחד בשם לאזלו האניסז פוסט שבו הציע 10,000 ביטקוין בתמורה לפיצה, והוא קיבל תמורתם שני מגשים של פיצה. זו כנראה היתה הפיצה היקרה ביותר בעולם במונחים של היום, כשאותם 10,000 מטבעות שווים בערך 337,278,000 דולרים.

היום בשוק הקריפטו יותר מ – 19,000 מטבעות שונים, שכולם מבוססים על תשתית בשם בלוקצ'יין, המצאה של מפתחי הביטקוין. אותו בלוקצ'יין, כבר מזמן חרג מגבולות עולם הקריפטו לבד.

בלוקצ'יין: רק במילים פשוטות

כל 19,000 המטבעות הקריפטוגרפיים הם כולם מבוססי בלוקצ'יין, אבל – מה זה בכלל בלוקצ'יין?

בלוקצ'יין הוא מפת המידע וההרשאות של כל מטבע והוא מה שמאפשר ביצוע עיסקאות בכל מטבע קריפטוגרפי, מאגד את ההיסטוריה של כל מטבע וקובע את המהירות שבה מבוצעות עסקאות.

ובכן, כשנאקומטו המציא את הביטקוין, אחד הנושאים הבוערים היה פיתוח של מנגנון שינהל את המטבע, במקום הבנק המרכזי של כל מדינה והגופים הפיננסיים שמנהלים מטבעות "רגילים", המכונים מטבעות פיאט. היה צורך בניהול ההיסטוריה של כל מטבע, ברישום הרכישה האחרונה כך שכל מטבע יגיע עם אסמכתא שמעידה למי הוא שייך, כמו גם למי היה שייך מרגע שנכרה. זה בדיוק מה שהבלוקצ'יין עושה, ואכן, יש בלוקצ'יין נפרד לכל מטבע קריפטוגרפי שמסתובב על פני האדמה. הבלוקצ'יין הוא בעצם המהות של כל מטבע קריפטו, וב-"מטבעות חסרי תחליף", או מטבעות NFT, הבלוקצ'יין הוא גם זה שמגדיר מה מכיל המטבע. ובעוד הבלוקצ'יין של הביטקוין נחשב מיושן יחסית, הוא איטי ומאפשר מספר נמוך (יחסית) של עסקאות בכל שנייה – יש כבר בלוקצ'יינים מתקדמים הרבה יותר ממנו, כאלה מאפשרים לבצע חוזים חכמים במהירות גבוהה – כמו למשל הבלוקצ'יין שעליו מבוסס מטבע הקריפטו השני הכי גדול, האת'ריום.

סגור לתגובות על ביטקוין

מאת:

עו"ד תמיר חודורוב הוא מנהל החטיבה הבינלאומית, שוק ההון והמטבעות הוירטואליים. תחומי עיסוק: משפט מסחרי בינלאומי, הייטק, סטארטאפים, חברות בחו"ל, חוזים, בלוקצ'יין, מטבעות קריפטוגרפיים (מטבעות וירטואליים), ביטקוין, קניין רוחני, נדל"ן, ועוד. בנוסף, עו"ד תמיר חודורוב הינו בעל הכשרה במשפט טכנולוגי ולימודי סייבר - אינטרנט. עו"ד תמיר חודורוב בעל ניסיון רב ובקיא במספר רב של תחומים משפטיים, בעל זווית ראייה רחבה ובעל פתרונות משפטיים מחוץ לקופסא לבעיות מורכבות. עו"ד תמיר חודורוב מטפל בעסקאות גם בארה"ב, אירופה, אנגליה, מזרח אירופה, ועסקים הפועלים באינטרנט והמשווקים מוצרים או שירותים בינלאומיים ועוד. בזמנו הפנוי עו"ד חודורוב מתנדב כחבר בוועדה למשפט ופסיכיאטריה. שפות: עברית, אנגלית, רוסית (בסיסית)

פרסם באתר כ - 5 מאמרים.

.