שימור עדות משפטית – כתבי בית המשפט או הקלטה אלקטרונית

19 בינואר 2022 | מאת: | מאמרים בקטגוריה אינטרנט

המלץ על מאמר מאמר הערות הדפס מאמרשתף מאמר זה ב-Facebook1שתף מאמר זה בטוויטר1שתף מאמר זה על Linkedin1שתף מאמר זה על Delicious1שתף מאמר זה על Digg1שתף מאמר זה על Reddit1שתף מאמר זה על PinterestExpert Paul Croushore
ש: מה עושים כתבי בית המשפט? תמלול והקלטה

ת: כל כתבי בית המשפט מספקים תיעוד חסר פניות של הליכים בבית המשפט. הם מאומנים להוריד עדות או לתמלל מילים מדוברות לתיעוד נייר או אלקטרוני. רישום זה מסייע להזכיר לכל המעורבים בתיק את הנאמר בבית המשפט, כך שניתן יהיה להכריע בתיק על סמך טקסט שניתן לעיין בו.

ש: כיצד מתבצעים תיעוד של עדות?

ת: ישנן שלוש שיטות לשימור עדות בהצהרות או במשפט: (1) כתב סטנוגרפי יכול להוריד את המילים על ידי לחיצה על מנופים על מכונה; (2) כתב מלווה עשוי להיות נוכח כדי לפקח על מערכת אלקטרונית (ולפעמים מצלמת וידאו) כדי להקליט מילים מדוברות; או (3) ניתן לבצע הקלטה אלקטרונית ללא מעורבות או התערבות אנושית ישירה. כל שלוש המערכות רושמות את דברי העדות, אך משתנות בעלות ובתועלת. בכל התיקים הפליליים מגיע כתב בית המשפט, אך נדרש כתב בית המשפט בדיונים אזרחיים רק אם בעל דין מבקש.

ש: איזו מערכת הכי יעילה?

ת: קיים ויכוח מתמשך בין אלה הסבורים שזה פחות יקר ויעיל יותר להקליט ותמלול אלקטרוני של הליכים בבית המשפט רק כאשר יש צורך בתמלול מוחלט, לבין אלה שסבורים שיש נוכחות של כתב סטנוגרפי כדי להסיר את העדות. הוא היעיל ביותר. כתב סטנוגרפי עלול לשמוע לא נכון, לא להבין או לטעות בהורדת המילים. עם זאת, אפילו מערכת אלקטרונית מטופלת עלולה לקרוס, למרות גיבויים. מערכת הקלטה אלקטרונית גרידא ללא מעורבות אנושית ישירה עשויה להיות חסכונית, אך מועדת במיוחד לכשלים מוחלטים, תוך סיכון לאובדן רשומה כלשהי.

ש: מה הערך של המעורבות האנושית של כתב סטנוגרפי?

ת: כתב בית משפט סטנוגרפי מוריד את ההליכים בזמן שהם מתרחשים, וקובע מה צריך או לא צריך להיכלל ברשומה, וכך גם מפעיל של מערכת אלקטרונית. אין להקליט שיחות מסוימות, כגון דיון מועדף של עורך דין-לקוח או דיון עם שופט בשאלה האם מידע מסוים צריך להופיע בפרוטוקול. רק אדם שנוכח באותה עת יכול לעשות את השיקולים הללו. בנוסף, אם שני אנשים מדברים בבת אחת או שדובר קשה להבנה, כתב שנוכח במקום יכול לבקש להפסיק את ההליכים ולבקש הבהרות, ובכך לספק רישום שעשוי להיות מדויק יותר מהקלטה אלקטרונית ללא השגחה. תמלול חקירות משטרה

ש: אילו גורמים הופכים דיווח אלקטרוני לאטרקטיבי?

ת: הקלטה אלקטרונית עשויה לשקף בצורה נאמנה יותר את חוויית בית המשפט הכוללת, שכן ההקלטה האלקטרונית כוללת טון קולי, הטיה, הפסקות בדיבור ואולי סרטון וידאו. היא מאפשרת גם קריאה סימולטנית של ההקלטה וגם האזנה להקלטה, מה שלא ניתן לבצע עם תיעוד סטנוגרפי. דיווח אלקטרוני עולה חצי עד שני שליש מהעלות של רישום סטנוגרפי; מכיוון שיש לו עד עשרה רצועות סטריאו המבוססות על מיקרופונים מרובים, לעתים קרובות ניתן לפענח הצהרות חופפות, מה שעלול להיות בלתי אפשרי לכתב סטנוגרפי להסיר.

ש: כיצד ניתן להשתמש ברישום בית משפט לאחר סיום משפט?

לפעמים, צד לתיק עשוי להאמין שטעות במשפט הובילה לתוצאה שגויה. בבחינת תיק, ערכאת הערעור תקרא או תקשיב לחלקים הרלוונטיים של ההליך כאשר תשומת לבה תופנה למילים הרלוונטיות המסוימות על ידי עורכי הדין. בגלל החשיבות של קבלת החלטות על סמך הרשומה, רצוי מאוד מערכת הקלטה אמינה, אם כי כללי בית המשפט מאפשרים לצדדים לתביעה להחליף הצהרה מוסכמת של הראיות וההליכים אם אין רישום זמין.

סגור לתגובות על שימור עדות משפטית – כתבי בית המשפט או הקלטה אלקטרונית

מאת:

פרסם באתר כ - 386 מאמרים.

.