צוואות וירושות – גישור

3 באוגוסט 2016 | מאת: | מאמרים בקטגוריה גישור

צוואות וירושות, נחשבות לאחד מסוגי הסכסוכים המשפחתיים הקשים ביותר. הם מתחילים ממשבר קשה ועמוק- מוות של בן משפחה. בין אם מדובר במוות פתאומי, ובין אם מדובר במוות שכלל גם פרידה, מדובר על סיטואציה מורכבת אשר מציפה על פני השטח את כל המתחים, הקשיים והמטענים הרגשיים ומחייבת אותנו להתמודד בהתאם.

צוואות וירושות

כאשר מתרחש מוות של אחד מבני המשפחה, וכשאין צוואה, היורשים הראשונים אשר זכאים לרשת את הנפטר הם בני\בנות הזוג של הנפטר וילדם. כך במידה והאדם שנפטר השאיר אחרי אישה וילדים, האישה והילדים יתחלקו ביניהם שווה בשווה. כאן נכנסים אינטרסים נוגדים בין הרצון של בן או בת הזוג לחיות בכבוד ובין הרצונות של הילדים שלרוב רוצים לאפשר זאת, אולם חוששים שהזכויות שלהם לא יתרחשו בהתאם. גם כאשר קיימות צוואות, עדיין יתכנו מחלוקות שונות בין היורשים לגביי אופן החלוקה וכמו גם לגביי התוקף והכשירות שלה.

סכסוכי ירושות – באמצעות גישור

בגלל שמדובר במציאות כל כך מורכבת, טעונה רגשית ועמוסה ביצרים, אגו וכבוד, כדאי במיוחד שאופן ההתנהלות בה, ייעשה באמצעות גישור. גישור, למעשה הוא בדיוק האנטיתזה עבור סכסוכים כאלו. הוא מציע שפה חיובית ונעימה. ובמקצועיות וברגישות מיישב את הסכסוך. חשוב לעשות את ההבדל ואת ההפרדה. הגישור הוא לא טיפול. הוא דרך ליישב בצורה מקצועית את הסכסוך. המטרה היא לצאת בסופו של דבר עם מסמך שבו יש הצעה לפיתרון, ועליו חתומים כל הצדדים המעורבים בסכסוך.

מיהו המגשר?

המגשר הינו אדם שלרוב, הוא עורך דין בהכשרתו, והוא בעל ידע ומוסמך בביצוע הליכים של גישור. מומלץ להסתייע בשירותיו של מגשר משפחתי אשר יש לנו את הניסיון בסכסוכים כאלו. המגשר, מגיע למעשה ממקום נקי. חלק. הוא אינו קשור לאחד הצדדים, אינו מכיר אותם ומכאן הוא אינו יכול גם לצדד בצד אחד או אחר. עובדה זו יכולה להבטיח את האמינות ואת האפקטיביות של כל המהלך.

כיצד מתבצע הגישור?

ראשית, המגשר יושב עם בן או בן הזוג ועם כל אחד מהילדים בנפרד. הוא חייב להבין את כל המחשבות והרגשות שכל אחד מהם מרגיש ולהבין בעצם מה חשוב להם? הרבה פעמים, כסף הוא לא מה שחשוב. אלא דווקא היציבות, הביטחון הכלכלי והאושר. אחרי שהמגשר הבין את המניעים הגלויים ואת המניעים הנסתרים של כל אחד מן הצדדים, מגיעים לפגישה עם כולם. בפגישה זו, המגשר מסייע להם בהידברות נכונה, דיאלוג ושיח מכבדים, להגיע לכל מיני פיתרונות יצירתיים, אשר מספקים לכל אחד את המענה שלו. כמובן שההגעה לפיתרון היא לא פשוטה, ולעיתים יכולה לערוך כמה שעות, אולם בסופו של דבר, כולם מרוויחים מן הסיטואציה, ולכן מדובר ביתרון יחסי משמעותי לתהליך.

בין אם אתם או גורם שהנכם מכירים, מצוי בסכסוכים על צוואות וירושות, מומלץ במיוחד ליישב אותם באמצעות מגשר. כך ניתן להבטיח כי כל הצדדים המעורבים בסכסוך, ייצאו בסוף מרוצים.

סגור לתגובות על צוואות וירושות – גישור

מאת:

פרסם באתר כ - 84 מאמרים.

.

דילוג לתוכן