מטריושקה

13 ביולי 2016 | מאת: | מאמרים בקטגוריה אופנה

המטריושקה (ברוסית: Матрёшка), הידועה גם בשם בובת קינון רוסית, היא למעשה קבוצה של בובות עץ בגודל יורד הנמצאות אחת בתוך השנייה. בתרגום מרוסית – מטריושקה היא "מטרונה (אם הבית) קטנה". לעיתים מכנים בובות אלה בטעות בשם "בבושקה" (סבתא בתרגום מרוסית).

המטריושקה הראשונה ברוסיה, נבנתה בשנת 1890 בעיר אברמצבו (איזור מוסקבה) על ידי האמן וסילי זבובדוצ'קין. על המטריושקה הראשונה צוירה נערה כפרית בעלת פנים רחבות, עיניים כחולות וגדולות, חיוך רחב, צמות עבות במיוחד, מטפחת, סרפן מסורתי וסינר. היא נבנתה מעץ הלבנה, אשר מצוי בשפע ברחבי רוסיה. המטריושקה הייתה קטנה יחסית למטריושקות של היום והכילה שש בובות דומות. המטריושקות הראשונות, למרות המבנה הפשוט שלהן, היו יקרות ונרכשו בעיקר על-ידי בני האצולה הרוסית.

לרוב המטריושקה מורכבת מבובות המציגות נשים לבושות שמלות מסורתיות. המטריושקה היא למעשה יצירת אומנות – הציור על כל בובה נעשה בפירטי פרטים. לעיתים הדמויות על הבובות יכולות להיות לאו דווקא נשים, אלא גם דמויות מאגדות, מנהיגי העבר של ברית המועצות, אנשי דת, מוזיקאים, ספורטאים, אסטרונאוטים, רובוטים, כוכבי קולנוע ועוד. מספר הבובות נע בדרך-כלל מחמישה עד שבע בובות. אפילו כמה עשרות במקרים מסויימים. כל אחת מהבובות, פרט לפנימית ביותר (האחרונה והקטנה ביותר) בנויה משני לחלקים – עליון ותחתון. החלק העליון מעוגל ונראה כצורה של ראש וכתפיים, החלק התחתון שטוח ומאפשר עמידה יציבה של הבובה על משטח ישר.

למטריושקה יש חלק חשוב בחינוך ברוסיה – היא מלמדת את התלמידים על התרבות והמסורת הרוסית. המטריושקות מסמלות את הדמות הרוסית ואת הערכים הרוסיים הבסיסיים.

המטריושקה הגדולה בעולם נבנתה בשנת 2003 על ידי האמנית הרוסית יוליה ברזניאשקיה, והיא הורכבה מ-51 בובות. גובה הבובה הגדולה ביותר הוא 54 סנטימטר. גובה הבובה הקטנה ביותר הוא 0.31 סנטימטר.

באדיבות וינטג' השרון

סגור לתגובות על מטריושקה

מאת:

פרסם באתר כ - 8 מאמרים.

.