מבצר עתלית

13 ביולי 2016 | מאת: | מאמרים בקטגוריה טיולים בארץ

את מבצר עתלית הרבה מכירים. ניתן להבחין בו בעת נסיעה בכביש החוף.

מבצר עתלית נבנה בשנת 1218 לספירה על-ידי האבירים הטמפלרים ואבירי המסדר הטבטוני.

מבצר זה היה המקום האחרון בו דרכה כף רגלם של הצלבנים בארץ ישראל. הצלבנים סולקו מארץ ישראל בשנת 1291 לספירה, על-ידי הממלוכים. בליל הארבע עשרה באוגוסט 1291, לאחר נפילת העיר עכו בידי הצבא הממלוכי, ננטש המבצר. הממלוכים הרסו את מגדלי המבצר ואת שעריו.

בתקופה הצלבנית התחדשה ההתיישבות באזור עתלית. תחילת ההתיישבות הצלבנית בעתלית הייתה דווקא עם הקמתו של מבצר דטרוא (מוזכר בהמשך). במשך יותר ממאה שנים היה מבצר דטרוא היה המבצר הצלבני היחיד באזור. בשנת 1218 לספירה הצלבנים בנו את המבצר בעתלית. בניית המבצר הייתה תגובת נגד להקמתו של המבצר הממלוכי בהר תבור. בנייתו של המבצר בהר תבור, היווה איום חמור לצלבנים, ולכן נבנה המבצר בעתלית וגם נבנה מבצר נוסף בקיסריה. כל זאת על-מנת לספק הגנה נגד התקפות הממלוכים.

בשוליו של המבצר ישנם עוד שני אתרים צלבניים:

1. בית קברות הצלבני – סמוך למבצר עתלית, שוכן בית קברות בו נקברו אבירים ולוחמים צלבנים. בבית קברות זה קיימים 1,700 קברים.

2. מבצר דטרוא – על רכס הכורכר, בערך קילומטר מערבית לחוף הים ולמבצר עתלית, נמצאים שרידיו של מבצר קטן בשם דטרוא. זהו המבצר הראשון שנבנה על ידי הצלבנים כאשר נכבשה עתלית, בשנת 1103 לספירה. המבצר ששכן על רכס כורכר, שימש כמקום שמירה והגנה על דרך הים שהובילה צפונה. בין השרידים שנראים בשטח: בורות מים ואורוות חצובות עם שקעי קשירה לסוסים. למעלה ממאה שנה לאחר מכן, כאשר נבנה מבצר עתלית הגדול והיפה ממנו, בשנת 1228 לספירה, הפך מבצר דטרוא למבצר עורפי של מבצר עתלית וחלק מקירותיו שימשו לבניית המבצר החדש. מבצר דטרוא היה למעשה מצודת מגדל מרובעת מוקפת חומות.

באדיבות חיים סופר

סגור לתגובות על מבצר עתלית

מאת:

פרסם באתר כ - 8 מאמרים.

.

דילוג לתוכן