סרטן, אפיגנטיקה ונוטריגנומיקה – כיצד מזון משפיע על הגנים הסרטניים שלך

13 בדצמבר 2021 | מאת: | מאמרים בקטגוריה בריאות ורפואה

סרטן, אפיגנטיקה ונוטריגנומיקה – כיצד מזון משפיע על הגנים הסרטניים שלך
אחד הגורמים לסרטן הוא גנים לא תקינים. גנים הגורמים לסרטן נקראים אונקוגנים וגנים המונעים סרטן נקראים גנים מדכאי גידול. סרטן יכול להתרחש כאשר הגנים הנורמליים אינם פועלים כרגיל. גנים, כידוע, הם השרטוטים לגוף. הם אומרים לתא מה הוא יהיה ומה הוא יעשה. לא יכולנו לתפקד אם התהליך לא התנהל טוב. ישנה מערכת שנועדה לשמור על גנים טובים לפעול ולדכא גנים רעים. תהליך זה נקרא אפיגנטיקה.

שינויים אפיגנטיים הם שינויים בגנום העוברים בתורשה במהלך חלוקת התא אך אינם כרוכים בשינוי ברצף ה-DNA. ביטוי הגנים אינו מווסת על ידי רצף ה-DNA, שהוא זהה בכל תא, אלא על ידי סימון ואריזה אפיגנטית. תהליך זה מסדיר את מבנה הכרומטין באמצעות מתילציה של DNA, גרסאות היסטונים, שינויים לאחר תרגום, גורמי מיצוב נוקלאוזומים או ארגון לולאת כרומטין ותחום.

איך זה יכול לגרום לסרטן? ובכן, אם גן מדכא גידולים כבוי באופן חריג, או מופעל אונקוגן, אז סרטן (סרטן) יכול להתרחש. מפתח אחד הוא שינוי כימי ב-DNA הנקרא מתילציה. ראשית, עלינו להגדיר את התהליך כדי שיהיה ברור יותר.

ה-DNA מכיל ארבעה בסיסים: אדנין, גואנין, ציטוזין, תימידין, אך ישנו ציטוזין מתיל בסיס חמישי. ה-DNA מתיל-טרנספראז (DNMT) מייצר מתיל-ציטוזין שבו ציטוזינים קודמים לגואנין (CpG). אזורי ה-CpG אינם סימטריים אלא מקובצים באיי CpG הממוקמים באזורי מקדם. אזור הפרומוטור הוא האזור בתחילתו של גן והוא שולט על תחילת שעתוק הגנים. אם המקדם כבוי, אז הגן לעולם לא בא לידי ביטוי.

מתילציה חריגה בסרטן ידועה כבר 20 שנה. אזורים עם היפו-מתיל מפעילים אזורים שקטים בדרך כלל כמו גנים מוכנסים ויראליים או גנים לא פעילים הקשורים ל-X. אזורים בעלי מתיל יתר משתיקים גנים מדכאי גידול.

אנו יודעים שלסרטן יש רמות לא תקינות של מתילציה ואנו יודעים שמזונות יכולים לסייע במניעת סרטן. האם יש קשר בין מזונות לאפיגנטיקה? כן!

לכן חשוב להשתתף בסדנאות בישול ואפייה

חקר הרכיבים התזונתיים במזון והשפעתם על מחלות באמצעות אפיגנטיקה ידוע בשם נוטריגנומיקה. זהו תחום צומח, למעשה, הוא מתפוצץ. חיפוש בגוגל של המונח nutrigenomics מניב 127,000 ערכים.

מחקרים אפידמיולוגיים מראים שיש מזונות רעים ומזונות טובים. רע: בשר אדום, בשר מעובד, בשר על האש, מוצרי חלב, שומן מן החי, שומנים מוקשים חלקית. טוב: דגים, פירות, ירקות, אגוזי עץ, חומצות שומן אומגה 3, דגנים מלאים.

אתה יכול ללמוד את ההשפעות האפיגנטיות של מזון רע או טוב. אני הולך לדבר על חלק מהמזונות המונעים סרטן וכיצד המנגנונים שלהם כוללים השפעות אפיגנטיות.

מזונות עם השפעות אפיגנטיות כוללים תה ירוק, ירקות ממשפחת המצליבים וענבים. בדרך כלל אנו שומעים על נוגדי חמצון ומזונות. נוגדי חמצון חשובים אך ישנם חומרים מועילים במזונות הנקראים פוליפנולים אשר יכולים להשפיע על גנים. מבין הפוליפנולים, קיימות צורות שונות אך הפלבנואידים הם המצוטט ביותר עבור יתרונות בריאותיים ונמצאים במגוון ירקות ופירות. סוגי הפלבנואידים כוללים פלבנולים בתה, איזותיוציאנט בירקות ממשפחת המצליבים, אנתוציאנידינים בענבים ופירות יער, פלבונון בפירות הדר, פלבנולים בבצל, איזופלבונים (גניסטאין) בסויה.

כל התה מכיל פוליפנולים, אך הרמות הגבוהות ביותר הן בתה ירוק ולבן. תה ירוק נחקר היטב ונראה שיש לו יתרונות אנטי סרטניים. בסין, לשתות תה ירוק יש סיכון נמוך ב-50% לפתח סרטן קיבה או ושט (Carcin 2002; 23 (9): 1497), ו-2 כוסות יומיות מתווספות לתמצית תה מקומית הפוכה ללוקופלקיה אוראלית (J. Nutri Biochem 2001; 12 ( 7): 404).

לתה ירוק יש השפעות נוגדות חמצון חזקות אך הוא גם עוזר לאזן מתילציה תקינה ב-DNA. למעשה, מחקר אחד בתאי סרטן הוושט הוכיח ש-EGCG מתה ירוק מסוגל להפעיל גנים מדכאי גידולים שהושתקו כימית על ידי מתילציה (Cancer Research 2003;63:7563).

ירקות ממשפחת המצליבים כוללים ברוקולי, כרובית, קייל, בוק צ'וי והשפעותיהם האנטי-סרטניות הוכחו במחקרים אפידמיולוגיים. הירקות החזקים הללו לא רק גורמים לאנזימים המפרקים חומרים מסרטנים, אלא הם גם מעכבים מתילציה של DNA ומאפשרים לגנים מדכאי הגידול לשגשג. עיכוב מתילציה לא תקינה עוזרת גם לירקות המצליבים לעכב את הפעולה הגורמת לסרטן של עשן הטבק על ידי מניעת היווצרות תוספות ניטרוסאמין-DNA.

ענבים, המכילים רזרבהטרול, מצוינים לבריאות הלב ויש להם פעילות אנטי-סרטנית. ענבים wאורק על ידי מניעת היווצרות או התחלה וקידום של סוגי סרטן. אין להם פעולות מתילציה כפי שצוינו לעיל, אבל הם פועלים על ידי היסטונים אפנון.

היסטונים הם מרכיב החלבון העיקרי בשרשרת ה-DNA (כרומטין). הם פועלים כסלילים עבור ה-DNA להתפתל סביבו, ולאחר מכן מקצר את אורך ה-DNA לקצר פי 30,000 מגדיל לא עטוף. תהליך זה לא רק מאפשר לשרשרת ה-DNA הארוכה להשתלב בתא, אלא גם ממלא תפקיד בביטוי הגנים מכיוון שאופן הפצע של הגנים משפיע על אילו חשופים וזמינים להפעלה או כיבוי. גלגול הסליל בדרך אחרת תחשוף גנים אחרים וישנה את הביטוי שלהם.

היסטונים משתנים לאחר תרגום על ידי אצטילציה, מתילציה, זרחון, אוביקוויטינציה. השינויים מתרחשים בשאריות ליזין (למעט זרחון של סרין או תראונין). כאשר ההיסטון עובר אצטילציה המטען משתנה וההיסטון משחרר את אחיזתו בגדיל ה-DNA וה-DNA מתפרק, חושף את הגנים לתעתוק או לתיקון.

כאשר זנבות היסטון (H3,H4) עוברים אצטילציה, גנים משועתקים, כאשר הם עוברים דה-אצטילציה, גנים כבויים. דהאצטילאזים של היסטון פועלים לשמירה על אתרים עם דה-אצטילציה.

רזברטרול, המצוי בענבים, מפעיל סירטואינים; SirT1 (חלבוני Sir2). ישנם לפחות 7 חלבונים דמויי Sir2 והם דה-אצטילטורים של היסטון. סירטואינים מושרים בבעלי חיים במהלך מצבי רעב. נראה שיש להם אפקט של שימור חיים. מעניין שכאשר חיה מורעבת, היא יכולה לחיות זמן רב יותר. כאשר צריכת הקלוריות של מכרסמים ירדה ב-40% במכרסמים, הם למעשה חיו 50% יותר ונראה שיש להם פחות מחלות כרוניות. אותו תועלת מתרחש כאשר מכרסמים מקבלים רזברטרול בתזונה שלהם.

Resveratrol deacetylates היסטונים גורם לאריזה הדוקה יותר של הכרומטין ורמה נמוכה יותר של שעתוק של DNA. ההשתקה הזו של ה-DNA נחשבת למנגנון של הארכת חיים, בריאות הלב ופעולותיו המועילות למניעת סרטן. זו הסיבה שענבים או יין אדום מועילים לבריאות שלך. כמה יין אדום כדאי לשתות? אף אחד לא יודע בוודאות, אבל כל השפעות מועילות עלולות להתבטל לאחר שתי כוסות ביום בגלל האלכוהול. לא הייתי ממליץ לשתות יותר מזה עד שנדע יותר. הנתונים מאוד מבטיחים, אבל יש צורך במחקר נוסף.

הידע שלנו על מחלות התרחב בעידן הגנומי בגלל פרויקט הגנום האנושי אבל חקר הגנים אינו מספיק. אפיגנטיקה היא מושג מאוד חשוב ומסובך שעוזר להסביר כיצד גנים מופעלים או מכבים. ככל שיסתיימו מחקרים נוספים נוכל לפתוח את המנגנונים למחלות ולייצר טיפולים חדשים שיכולים לכבות גנים רעים ולהפעיל גנים טובים. חשוב מכך, מחקרים אלה ידגים כיצד מזון משפיע על הגנים שלך ויכול למנוע או להפוך מחלות או סרטן. Nutrigenomics, חקר האופן שבו כימיקלים מזון (חומרי הזנה) משפיעים על גנים, הוא תחום צומח ומבטיח לשנות את הדרך בה אנו מסתכלים ואוכלים את הארוחות שלנו. חלק מהמזונות המועילים ביותר כוללים תה ירוק, ירקות ממשפחת המצליבים וענבים, אך אל תפסיקו שם. ככל שיותר פירות וירקות כך ייטב כשזה מגיע לבריאות שלך.

סגור לתגובות על סרטן, אפיגנטיקה ונוטריגנומיקה – כיצד מזון משפיע על הגנים הסרטניים שלך

מאת:

פרסם באתר כ - 13 מאמרים.

.

דילוג לתוכן