כיצד עורך דין מקרקעין יכול לסייע בתהליך תמ"א 38?

14 בנובמבר 2021 | מאת: | מאמרים בקטגוריה נדלן

תמ"א 38 הינה תכנית מתאר ארצית שנועדה לצורך חיזוקם של מבנים וותיקים קיימים בפני רעידת אדמה. אין מדובר בתרחיש אימים שספק אם יתקיים כי אם מאפיין שגרתי בקו השבר הסורי-אפריקאי אשר עתיד לקרות בכל רגע נתון.

מטרתה של התכנית היא לאפשר לקבלנים לחזק מבנים ולהפכם לחדישים העומדים בתקן הנדרש, כך שגם הדיירים ירוויחו את ביטחונם וגם הקבלנים יוכלו ליהנות ממכירתן של דירות חדשות באמצעות הוספת קומות.

התכנית אושרה באפריל 2005, ומאז ועד היום, מאות מבנים עברו את התהליך.

באשר למידת תועלתה של התכנית הרי שניכר והיא לא פעלה כמתוכנן. מאות מבנים אל מול אלפי מבנים וותיקים הנדרשים לתכנון, אינם קולעים ולו במעט לצורך המהותי להתכונן לרעידת אדמה.

אולם אם אתם נמצאים לפני תהליך שכזה, הרי שמוטב יהיה לרתום לצדם עורך דין מקרקעין המתמחה בתחום.

כיצד עורך דין יכול לסייע?

לרוב מטרתו של עורך דין מומחה לתמ"א 38 היא לייצג את הדיירים.

הדיירים מצדם מעוניינים שהמבנה יעבור את החיזוקים הנדרשים, אך עתה הם ניצבים בפני קבלן ויזם.

לקבלן אינטרסים משלו, וצוות של עורכי דין משלו. עין משפטית מקצועית שתבחן את טיב ההצעה שהונחה על שולחנם של הדיירים היא קריטית כדי למנוע מפח נפש, מחלוקות ואף סכסוכים משפטיים.

כמו כן, למרבה הצער ידועים מספר פרויקטים לתמ"א 38 ובהם הקבלן לפתע עזב את הפרויקט. דבר שכזה איננו רק מהווה עוגמת נפש כי אם פגיעה אנושה בנכס של הדיירים ובאיכות חייהם. מטרתו של עורך דין היא לבחון כיצד למנוע מנסיבות שכאלו להתקיים.

ההגנה היא חוזית, וניתן לקבוע מספר מנגנונים שונים שמטרתם היא להגן על האינטרסים של הדיירים.

כמו כן, עורך דין יכול לייצג את דעת הדיירים לאורכו של הפרויקט, וזאת באם יתקיימו נסיבות שונות המפרות את החוזה שהוסכם בין הצדדים.

ליווי משפטי לכל אורך הדרך

בדומה לעסקאות מקרקעין אחרות, גם במקרה של פרויקט תמ"א 38, הרי שמטרת שירותו של עורך הדין מטעם הדיירים היא ללוות אותם לכל אורך שלבי הפרויקטים השונים, החל מן המשא ומתן הראשוני אל מול הקבלן, דרך התווייתו של חוזה המחייב את שני הצדדים, ועד לסיום הפרויקט הלכה למעשה.

כדאי לדעת שהשבחתו של נכס הדיירים מצריך גם היערות באשר לתחזית המס. במידה ודיירים יחליטו שהם מעוניינים למכור את נכסם, הרי שכדאי יהיה לתכנן מראש את גובה המס שישולם במסגרתו של היטל השבחה.

בחירה בעורך דין המתמחה בתחום

בחיפושכם אחר עורך דין המתמחה בליווי פרויקטים של תמ"א 38, הרי שחשוב שלא לבחור בכל עורך דין לדיני נדל"ן.

הקפידו לשאול אם ישנו ניסיון קודם, דבר אשר ניתן ללמוד עליו ולו מן השיחה הראשונית.

סגור לתגובות על כיצד עורך דין מקרקעין יכול לסייע בתהליך תמ"א 38?

מאת:

פרסם באתר כ - 22 מאמרים.

.

דילוג לתוכן