היוריסטיקת הזמינות – מה זה אומר?

31 במרץ 2021 | מאת: | מאמרים בקטגוריה פסיכולוגיה

היוריסטיקת הזמינות מתאר את נטייתנו להשתמש במידע העולה בראשנו במהירות ובקלות בעת קבלת החלטות לגבי העתיד.

דמיינו שאתם שוקלים לקדם את אמיר או עמית, שני עובדים מסורים וטובים של החברה, לשניהם רקורד עבודה מעולה, שניהם היו ראשי מחלקה בכירים ושניהם רוצים להתקדם ואפילו מבקשים שכר דומה.

ההבדל הקטן בין שניהם הוא שעמית שהיה ראש צוות מעולה במחלקת מכירות מחק פרויקט מאוד חשוב של החברה בטעות כאשר היה צעיר במחלקה ודבר זה גרם נזק גדול לחברה.

בעת קבלת ההחלטה במי לבחור וכאשר כל הפרמטרים זהים קופצת היוריסטיקת הזמינות אשר מנסה למצוא מידע זמין במוח לגבי כל אחד מהם.

ככל הנראה עמית לא יבחר בגלל המקרה שקרה בזמנו למרות שדבר זה לא אמור להשפיע על קבלת ההחלטה המקצועית אך המוח היה זקוק למידע נוסף על מנת לקבל החלטה ומצא מידע זמין אשר עזר לו לקבל את ההחלטה.

דוגמא נוספת,

נניח שצפית בסדרה תיעודית על זוכה בלוטו, או אפילו ראית פרסומת של מפעל הפיס על זכיות בלוטו ואתה רואה את אורח החיים המפואר של אנשים אשר זכו בלוטו, לאחר הצפייה בדברים אלו נותר במוחך זיכרון חזק על אורח החיים של זוכי הלוטו ודבר זה עלול לגרום לך למלא לוטו בפעם הבאה שתתלבט האם למלא לוטו כאשר תעבור ליד עמדת מילוי הלוטו. עצם הצפייה בדברים אלו עוררו רגשות מאוד חזקים במוח אשר הוא ישתמש בהם בפעם הבאה שלא תהיה לו תשובה להחליט האם למלא לוטו או לא.

דוגמא שלישית ואחרונה,

מחקר שערך ראסל אייזנמן בשנת 1939 בחן כיצד סיקור תקשורתי של נושאים מסוימים יכול להשפיע על תפיסות האנשים באמצעות היוריסטיקת הזמינות, במחקר נשאלו סטודנטים בקולג' האם שימוש בסמים בארה"ב הולך וגובר. הממצאים היו כי הסטודנטים נטו לומר כי הוא גדל למרות נתוני הסקר המכובדים של סקר משק הבית הלאומי בנושא שימוש בסמים שטענו אחרת. אייזנמן טען שסיקור תקשורתי גבוהה של נושאים מסוימים כמו שימוש בסמים יכול לעוות את התפיסות באיזו תדירות אירועים אלה מתרחשים בעולם האמיתי.

לסיכום,

היוריסטיקת הזמינות מתארת את קיצור הדרך הנפשי בו אנו מקבלים החלטה על סמך רמזים רגשיים, עובדות מוכרות ותמונות מסוימות אשר חקוקות במוח וקל לו להגיע אליהם כאשר הוא צריך.

לדוגמאות נוספות להיוריסטיקות אשר משפיעות על קבלת ההחלטות ויכולות לגרום לנו לחשוב ולהחליט אחרת לחצו על המילה היוריסטיקות בתחילת המשפט.

סגור לתגובות על היוריסטיקת הזמינות – מה זה אומר?

מאת:

פרסם באתר כ - 2 מאמרים.

.

דילוג לתוכן