מה זה חשבונית עסקה ומי יכול להשתמש במסמך חשבונאי זה?

26 בנובמבר 2020 | מאת: | מאמרים בקטגוריה עסקים קטנים ובינוניים

חשבונית עסקה דיגיטלית המופקת באינטרנט הינה כחשבונית עסקה רגילה, מדובר במסמך שמהווה דרישת תשלום עבור עסקה שבוצעה בין עסק ללקוח שקיבל ערך מוסף בעידן הדיגיטלי, יותר ויותר עסקים נהנים מהשימוש בחשבונית עסקה דיגיטלית המופקת אונליין עקב פשטות העניין.

חשבונית עסקה זהו מסמך חשבונאי רשמי שמעיד על כך שבוצעה עסקה שהלקוח צריך לשלם עליה. חשבונית עסקה שונה מחשבונית מס, מאחר ואינה מסמך מחייב ברשויות המס, אין צורך לדווח עליה לא במע"מ ולא למס הכנסה.

אך למעשה זו הדרך הרשמית והנכונה לדרוש תשלום מלקוח מבלי לשלם מס לפני קבלת התשלום.

מי יכול להפיק חשבונית עסקה?

כל סוגי ההתאגדויות העסקיות (עוסק פטור,עוסק מורשה, חברה בע"מ) יכולים להוציא חשבונית עסקה. כמובן שעל כל עסקה שמתבצעת בין עסק ללקוח יש לדווח בסופו של דבר לרשויות המס.

עוסק פטור מוציא חשבונית עסקה בזמן הוצאת העסקה לפועל, אך בעת התשלום חייב להשלים את הפעולה על ידי הפקת קבלה ללקוח בתמורה לתשלום שהתקבל.

עוסק מורשה או חברה בע"מ יכולים להוציא חשבונית עסקה בזמן ביצוע עסקה מול לקוח, בכדי לדחות את תשלום מס הערך המוסף על העסקה. לאחר מכן חייב להוציא חשבונית מס קבלה.

עסק שיש ברשותו מלאי מוצרים אינו רשאי להוציא חשבונית עסקה. ולכן היא מיועדת לעסקים שנותנים שירותים מגוונים אחרים.

ישנה שאלה שנשאלת על ידי הרבה בעלי עסקים כאשר הם מבצעים טעות בעת כתיבת חשבונית העסקה, (של תאריך, שם לקוח, או כל סיבה אחרת) והיא, איך ניתן לערוך או לבטל את חשבונית העסקה?

מאחר וחשבונית עסקה זה מסמך חשבונאי שאיננו מחויב ברשויות המסים, אין הכרח לבטל אותו, וכמובן שלא ניתן לערוך אותו לאחר הפקתו על נייר או באינטרנט, כן ניתן להפוך חשבונית עסקה לחשבונית מס בלחיצת כפתור או לבטלה באמצעות כפתור ביטול (אך שוב, אין הכרח חוקי).

במקרה של צורך בשינוי בפרטים, צריך להפיק חשבונית עסקה חדשה עם הפרטים הנכונים.

הכי חשוב ולא לשכוח, להתייעץ עם רואה החשבון שלכם איך נכון לפעול ולהתנהל, רגע לפני שהפקתם את חשבונית העסקה הדיגיטלית.

מי ואיך יכול להשתמש בחשבונית עסקה?

חשבונית עסקה, שנקראת לעיתים גם "חשבון עסקה", היא מסמך המתאר את השירותים ועלותם שסיפק העסק שלנו לגורם חיצוני ופרטיו מפורטים במסמך זה, בדומה לחשבונית מס.

אך בשונה מחשבונית מס, על חשבונית עסקה (נייר או אונליין) לא נדרש לדווח לרשות המסים והיא משמשת כמסמך תיעוד ודרישת תשלום בין המוכר לקונה. אין צורך להעביר תשלומי מע"מ ברגע יצירת מסמך חשבונאי זה.

שני השימושים הנפוצים לחשבונית עסקה:

עוסקים פטורים – בגלל שעוסקים פטורים אינם יכולים להוציא חשבונית מס, חשבונית עסקה היא הדרך עבורם להוציא דרישת תשלום ללקוחות בצורה חשבונאית מסודרת.

עוסקים מורשים – כמו שהזכרנו למעלה, חשבונית מס יוצרת חובה של העברת תשלומי המע"מ לרשויות המס, אך מצד שני לעיתים טרם הועבר הכסף על ידי הלקוחות.

כדי להימנע מהפער הזה שיכול לגרום לבעיות תזרים מזומנים, גם עוסקים מורשים וחברות בע"מ יכולים להוציא חשבונית עסקה ואת חשבונית המס להוציא בעת קבלת התשלום.

סגור לתגובות על מה זה חשבונית עסקה ומי יכול להשתמש במסמך חשבונאי זה?

מאת:

פרסם באתר כ - 19 מאמרים.

.

דילוג לתוכן