הכנות לקראת החלטה חשובה או" איך בוחרים נכון?

25 בספטמבר 2020 | מאת: | מאמרים בקטגוריה מימוש עצמי

הכנות לקראת החלטה חשובה

קרה לך פעם שהיית צריך להחליט לגבי משהו חשוב אבל ההרגשה הזאת שמשהו שעדין חסר כדי להחליט סופית לא הרפתה?

החלטה מוצלחת דורשת הכנה מדוקדקת. הרבה מעבר לאיסוף כל העובדות ו'הנתונים היבשים'; יכול מאוד להיות שלמרות כל מקורות הידע שלך עדין תקבל החלטה לא טובה.

למה?

אולי, למשל, לא תצליח לעבד את המידע שיש לך באופן יעיל (נגיד בגלל שדעתך מוסחת בגלל עניינים ומשימות אחרות שיש לך) יכול להיות שאתה פשוט מטיל ספק בעצמך וביכולת שלך לבחור ולהחליט נכון. כולנו מקבלים עשרות החלטות ביום. החל מהבחירה מה ללבוש בבוקר, מה לאכול בצהריים ומה לראות בערב בטלוויזיה (או אולי לקרוא ספר?). כל החלטה שכזו דורשת מאתנו מאמץ נפשי קטן עד גדול. יש החלטות שאנחנו מקבלים כלאחר יד, החלטות אינטואיטיביות, אוטומטיות, שאנחנו בקושי שמים לב אליהן. אחרות, דורשות התעסקות רבה הרבה יותר, מחשבה, השקעת זמן. קשה להחליט החלטות טובות כשאתה נדרש להתמודד עם מספר רעיונות/עניינים במקביל מהסיבה הפשוטה שדעתך תהיה מוסחת ולא תצליח לרכז את תשומת הלב בשום דבר באופן מוחלט.

מלכודות בדרך לקבלת החלטה טובה

אחת מהמלכודות היא שאנחנו יכולים להיות מושפעים מנטיות לב ומדעה קדומה – עניין שאנחנו לא תמיד מודעים אליו.

לפעמים אנחנו גם נותנים משקל 'משמעותי' יותר למידע הראשון שקיבלנו. מידע כזה לא בהכרח יהיה הכי מדויק או שימושי ממידע שנקבל אחריו.

יש לבני אדם נטיה לתעדף מידע שכבר מגבה, באופן מסוים, את מערכת האמונות וההשקפות שלהם.

כשמקבלים החלטה צריך להעלות זאת למודעות ולנסות לערער, עד כמה שניתן, הנחות קדומות ונטיות לב.

חשוב להימנע עד כמה שניתן מדחיינות. מחקרים מראים שלאנשים נטייה לקבל החלטות טובות יותר אם הם מנצלים את הזמן שלהם ביעילות.

כשאנחנו בוחרים להתעלם מהחלטה ובמקומה מעסיקים את עצמנו במשהו אחר, אנחנו עלולים להחמיר את הבעיה. הרי התעלמות ודחייה שלה לא יעזרו לנו לקדם ולמצוא פתרון, נכון?

אחת האסטרטגיות להתמודדות עם התופעה הזו

היא לקבוע לעצמנו 'חלון עבודה קטן' בו רק נתחיל לחשוב על הבעיה שלנו.

לדחיינים רבים יש בעיה במציאת נקודת ההתחלה לעשייה: מאיפה מתחילים? קבלת החלטה לגבי עניין כלשהו עלולה לגרום להם להרגיש מוצפים. ולכן, משימות קטנות במקצבים קצרים (למשל, 10 דק' ביום), עוזרת להפחית את הלחץ וטובה לריכוז.

גם האמונה שזה הכל או כלום יכולה להפריע לנו להחליט נכון. נסה להיזכר בהחלטה שהיית צריך לקבל וההרגשה שהיתה לך רגע לפני – כאילו גורלו של העולם כולו תלוי בך ובחירה לא נכונה תהיה לא פחות מקטסטרופה עולמית…כולנו לאורך החיים התמודדנו עם מצב דומה; האם לעזוב עבודה, לקנות בית, לעבור דירה וכו'

למרות שבאותו הרגע ההחלטה הזו הרגישה הכי קריטית לחיים שלך, היום במרחק של חודשים או אפילו שנים ממנה האם היא עדיין נראית כ"כ מאיימת? גורלית? היסטרית?

בעזרת מסגור מחדש של בעיות ודילמות אפשר לקבל נקודות מבט שונות וחדשות לגבי הבחירות שנחליט.

אחת הדרכים למסגור מחדש היא לנסות לדמיין את התוצאה הגרועה ביותר שתתרחש אם תבחר 'לא נכון'.

יש מקרים, שההחלטות שאנו מקבלים הן הרות גורל (חיי אדם, כסף בסכומים גדולים מאוד) ואלו באמת החלטות שדורשות בחינת סיכונים והשלכות באופן יסודי וזהיר.

אבל לרוב, המקרה הגרוע ביותר שיכול להתרחש הוא למעשה לא כ"כ גרוע כמו שאתה חושב. גם אם יתברר לבסוף שההחלטה שתקבל לא תהיה הכי טובה, סביר להניח שתוכל להפיק ממנה כמה לקחים ושעורים חשובים להמשך החיים שלך.

בסופו של יום, אתה תהיה חייב לבטוח בעצמך, באינטואיציה ובידע שלך. אם תמשיך להתלבט ולהתחבט במציאת 'הפתרון המושלם' יכול להיות שלא תצליח למצוא אותו לעולם, ולא תוכל אף פעם לקבל החלטה.

ובעצם, גם זאת סוג של החלטה.

בהצלחה

שרית קלדרון גורקוב (MA,MCI)

מאמנת לקריירה שנייה

 

סגור לתגובות על הכנות לקראת החלטה חשובה או" איך בוחרים נכון?

מאת:

שרית קלדרון גורקוב, מאמנת לקריירה שנייה (MA,MCI). עוזרת לאנשים למצוא ייעוד אישי ומקצועי באמצע החיים.

פרסם באתר כ - 3 מאמרים.

.

דילוג לתוכן