צו חדלות פירעון ושיקום כלכלי במקום פשיטת רגל

19 באוגוסט 2020 | מאת: | מאמרים בקטגוריה הוצאה לפועל

לפני פחות משנה נולד לאוויר העולם חוק חדש בישראל הנוגע להסדרי חוב בין חייב והנושים שלו וזאת במידה והחוב בסך של 150000 שח או יותר ושהחייב צבר חובותיו בתום לב ואין ביכולתו להחזיר את החוב. חוק זה נקרא בשם "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי" והוא מחליף את ההגדרה של "פשיטת רגל" כפי שהמצב הקודם היה מוכרז. אבל זה לא ההבדל היחיד בין העבר להווה בכל הנוגע לסיטואציה שכזאת.

מה ההבדל בין החוק הישן לחוק החדש?

למראית עין גם בעבר וגם בהווה המצב הוא זהה: אדם צובר חובות והנושים שלו מעוניינים לקבל את כספם בחזרה. ההתנהלות היא דרך מוסדות המדינה והכלים העומדים לרשותם לגבות את החוב מאותו חייב. הבסיס זהה אך מכאן והלאה התהליך כולו שונה ויש שיאמרו בא לקראתו של החייב הרבה יותר מאשר לקראת הנושים שלו, אך המצב איננו בדיוק כך ועל זה נפרט.

בעבר החייב היה זוכה להגדרה של פושט רגל המצוי בתהליך פשיטת רגל וזאת לאחר שהנושים שלו פנו להוצל"פ באמצעות עורך דין הוצאה לפועל והוציאו נגדו תביעות לעיקולים, צווים להגבלת יציאה מהארץ או נהיגה וכן הלאה. הבעיה היא שגם כאשר היה ניסיון של החייב לשלם חובותיו, כל העת הצטרפו לתביעות נושים אחרים שגם להם היה חייב ולמעשה התהליך היה מפוזר ובין החייב לנושים השונים בערוצים נפרדים בחלק גדול מהתהליך.

כיום המצב שונה ויש הקפאת הליכים מול החייב בזמן התהליך של הסדרי חוב שלו מול כל הנושים. המטרה היא להגיע להסדר בו ירוכזו כל התביעות יחדיו לסכום נתון כאשר מנגד ירוכזו כל האמצעים העומדים לרשות החייב כדי לממן את החזר החובות הללו.

התהליך עצמו עשוי לארוך שנה שלמה על ידי ממונה מטעם בית המשפט שיחקור לעומק את החייב וכל נכס, רכוש או הון שעשוי להיות ברשותו, בין אם גלוי או חבוי בארץ או בחו"ל. לעתים גם יבדקו לעומק העברות כספים שאולי ביצע לבני משפחה או חברים קרובים כדי להסתיר אצלם חלק מההון שלו.

לאחר שיש ריכוז של חובות מול יכולות הרי מבוצע הסדר חוב שלו מול הנושים השונים בפריסה שיש מטרה ויעמוד בה לאורך החודשים שיפרסו עבורו וזאת עם תקציב שיישאר לו למחייה וקיום (לו ולמשפחתו כמובן).

במידה והוא עומד בתשלומים הללו הרי שהוא יקבל צו הפטר שינקה אותו מכל חובותיו לנושים השונים (גם אם ההחזר היה חלק מהחוב בפסיקת בית המשפט) והוא יחזור לחיים "רגילים" ונקיים מכל חוב (אלא אם צבר חדש בתקופה הזאת כמובן).

כיצד מנהלים את התהליך כולו?

בין אם מדובר בחייב או בנושה של חייב, הרי שרצוי מאוד להיעזר בשירותי עורך דין פשיטת רגל בקריות, בתל אביב או בירושלים שילווה אתכם לאורך כל התהליך שעשוי להימשך שנים ארוכות וכולל לא פעם שינויים בתהליך עצמו וזאת לפי מצבו של החייב.

סגור לתגובות על צו חדלות פירעון ושיקום כלכלי במקום פשיטת רגל

מאת:

עידן שלומן הוא מומחה לקידום אתרים בחברת Signup. אם אתה רוצה להתקדם בגוגל, צור עימנו קשר עוד היום באמצעות האתר (http://www.signup.co.il/) - אנו עובדים עם לקוחות מרוצים בישראל ובעולם, מידי יום כבר מעל 15 שנה.

פרסם באתר כ - 84 מאמרים.

.