כיצד לבחור רואה חשבון בזמן פתיחת עסק חדש

25 ביוני 2020 | מאת: | מאמרים בקטגוריה עסקים קטנים ובינוניים

הקמתם עסק קטן, אתם בתחילת דרככם, והבנתם כי אתם צריכים להפוך את הדבר לרשמי“. כיום, קיימות מספר תצורות בהן אנשים יכולים להסדיר את פעילותם העסקית. בין הדרכים להסדרת פעילות עסקית ניתן לבצע: פתיחת עוסק פטור, פתיחת עוסק מורשה, רישום חברה בעמ ועוד. במאמר זה נתרכז בהליך פתיחת עוסק מורשה, כיצד יש לבצע אותו ומי מבצע אותו.

מרבית האנשים שמקימים עסק, לרוב פותחים עוסק פטור. עוסק פטור היא צורת פעילות עסקית שניתן לפעול תחתיה, כל עוד מחזור ההכנסות השנתי של הבעלים לא עולה על תקרה של מאה אלף שח. חשוב לציין – ישנם תחומי עסקים בהם גם אם ההכנסות מהעסק לא עולות על מאה אלף שח, עדיין לא ניתן לפעול כעוסק פטור, אלא יש חובה לפעול כעוסק מורשה וזאת מכוח תחום הפעילות העסקית (למשל, עורכי דין).

לצורך פתיחת עסק מסוג עוסק מורשה, תחילה יש לפתוח תיקים ברשויות המס השונות – מס הכנסה, מעמ וביטוח לאומי. יש להגיש את הבקשה על גבי טופס פתיחת עוסק מורשה.

נשאלת השאלה – מי מבצע בפועל את פתיחת העוסק המורשה? נבהיר – אדם יכול בעצמו לפתוח עוסק מורשה ואין הכרח כי ייעזר בשירותיו של רואה חשבון. יחד עם זאת, אנו ממליצים להיעזר בשירותיו של רואה חשבון לעוסק מורשה וזאת מכיוון שמעבר להליך פתיחת התיקים ברשויות, עוסק מורשה חלה לגביו החובה לנהל תיקים ורשומות בעסק, להגיש דוחות רבעוניים ושנתיים לרשויות המס ועוד.

רואה חשבון לעוסק מורשה – מדוע?

כפי שנזכר לעיל, עוסק מורשה ניתן לפתוח באופן עצמאי. כל שיש לעשות הוא לגשת ללשכות מעמ, מס הכנסה וביטוח לאומי, לפתוח תיקים ולהמתין לקבלת תעודת עוסק מורשה. יחד עם זאת, מעבר לפתיחת התיקים, עוסק מורשה נדרש לדווח באופן קבוע לרשויות השונות בדבר הכנסותיו, הוצאותיו וכו‘. לצורך זה, אנו ממליצים בחום לשכור שירותיו של רואה חשבון, שיפקח וינהל את כל הפעילות העסקית של העסק. בעידן האינטרנט בו אנו חיים, ניתן לבצע כיום הנהלת חשבונות לעוסק מורשה אונליין, וזאת תוך חיסכון בזמן ובירוקרטיה מצידכם, ומתן אפשרות להתרכז בניהול ופיתוח העסק עצמו.

התחל בפתיחת עוסק מורשה

כיצד בוחרים רואה חשבון לצורך פתיחת עוסק מורשה והנהלת חשבונות?

לצורך זה ריכזנו עבורכם מספר טיפים ודברים חשובים שעליכם לשים לב אליהם בעת אתם בוחרים מי יטפל עבורכם בנושא.

המלצות – בצעו סקר שוק לפני שאתם בוחרים להתקשר בהסכם עם רואה חשבון כזה או אחר. חפשו המלצות באינטרנט, בקבוצות פייסבוק ובאתרים המאגדים רשימה ארוכה של עוסקים מורשים. כמו כן, התייעצו עם חברים וקולגות למקצוע, תשאלו אותם מי רואה החשבון שלהם, האם הם מרוצים ממנו, באילו תחומים הם נתקלו בקשיים ובאילו תחומים הם מרוצים. המלצות מאנשים מנוסים ובוודאי כאלה שאתם סומכים ומכירים, שוות זהב.

פגישה ראשונית – קיבלתם המלצות? יש לך רשימה של מספר רואי חשבון שרלוונטיים עבורכם? מצוין. אל תתביישו לבקש לתאם עימם פגישה ראשונית. לשמוע עליהם, על ניסיונם, על התמחותם. אין כמו רושם ראשוני אישי. שתפו את רואה החשבון שלכם בעסק שלכם, מה אתם זקוקים לו במסגרת פעילותכם העסקית וכו‘.

שאלות – אנו ממליצים שבמסגרת הפגישה שלכם עם רואה החשבון, תשאלו אותו שאלות. התשובות אותן יספק לכם רואה החשבון יכולות להעיד על המקצועיות שלו. ספרו לו על התחום בו אתם עתידים לפעול, תבררו האם יש לו ניסיון בתחום זה. למשל, ישנם רואי חשבון המתמחים בתחום המסעדנות. חשוב שרואה החשבון שלכם יבין ויכיר את המטרייה בתחום הפעילות שלכם.

אופן ההתנהלות – בררו עם רואה החשבון כיצד העבודה מולו מתנהלת ומה מידת זמינותו. האם הוא זמין בטלפון, באימייל או בוואטסאפ. כיצד מעבירים לו את החשבוניות, מי אוסף ושומר אותן, באיזו תדירות? אל תתביישו להביט מסביב ולראות את האופן בו מסודרים הקלסרים והמסמכים של שאר לקוחותיו של רואה החשבון. כפי שהוא נוהג בשאר לקוחותיו, כך הוא ינהג גם בכם.

כמה עולה הנהלת חשבונות לעוסק מורשה?

במסגרת סקר שוק שערכנו, עלות פתיחת תיקים ברשויות עולה בסביבות ה-800 שח. בנוסף לזה, עלות הנהלת חשבונות גובהה 200-400 שח תלוי בגודל והיקף הפעילות העסקית. חשוב לציין כי קיים פער בין האם מדובר במשרד רואי חשבון גדול, בינוני או קטן. בנוסף להנהלת חשבונות השוטפת, יש להגיש דוח שנתי שעלותה 1200 שח וכן במקרים מסוימים יש להגיש גם הצהרת הון.

סגור לתגובות על כיצד לבחור רואה חשבון בזמן פתיחת עסק חדש

מאת:

פרסם באתר כ - 19 מאמרים.

.