דילמת החשבוניות: איזה מסמך אלקטרוני עסק צריך להפיק בכל עסקה

19 במרץ 2020 | מאת: | מאמרים בקטגוריה דיני מיסים

האם הקמתם עסק חדש ואתם מעוניינים לדעת האם עליכם להפיק קבלות וירטואליות, חשבונית מס דיגיטלית או חשבונית עסקה ירוקה? האם בחרתם מערכת להנהלת חשבונות באינטרנט ואתם מתקשים להחליט אלו מסמכים עליכם להפיק באמצעות התוכנה המתקדמת ובהתאם לדרישות ולהוראות מס הכנסה?

חשוב לדעת כי על פי חוקי מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות, התשל"ג-1973), עסקים בישראל חייבים להוציא חשבונית רגילה או אונליין בגין כל עסקה שנעשתה בין שני צדדים. עוסק פטור נדרש להוציא קבלה חוקית מנייר או באינטרנט לאחר קבלת תמורה בגין עסקה, בעוד חברות בע"מ ועוסקים מורשים חייבים על פי ההוראות להוציא חשבוניות מס ממוחשבות או עסקה, ובמקרים מסוימים העסק יוציא חשבונית מס קבלה דיגיטלית.

מתי להוציא חשבונית מס דיגיטלית ומתי העסק צריך להפיק חשבונית עסקה ירוקה?

כאמור, בגין כל עסקה בין שני צדדים העסק נדרש להוציא חשבונית, ידנית או דיגיטלית. יחד עם זאת, יש שני סוגי מסמכים שהעסק יכול ורשאי להפיק לאחר העסקה בין שני הצדדים:

חשבונית מס דיגיטלית – חשבונית מס דיגיטלית משמשת לצורך תיעד העסקה בין שני הצדדים, זהו מסמך אלקטרוני הכרחי לניהול פנקסי חשבונות כנדרש בתקנות. החשבונית הדיגיטלית מחייבת את העסק להעביר לרשויות המס מע"מ כחוק ומקדמות על חשבון מס הכנסה. כמו כן, החשבונית הדיגיטלית מאפשרת למקבל המסמך להזדכות מול מס הכנסה.

חשבונית עסקה ירוקה – החשבונית הירוקה משמשת לצורך תיעוד העסקה שנעשתה בין שני צדדים, המסמך אינו נדרש לניהול פנקסי החשבונות בעסק ואינו מחייב את החברה בתשלום מיסים, לכן גם מקבל החשבונית הירוקה אינו רשאי להזדכות בגין החשבונית מול מס הכנסה. למעשה, זהו מסמך אלקטרוני המהווה מעין דרישת תשלום מהלקוח, כמו חשבונית מס דיגיטלית, אך אין צורך לדווח לרשויות המס כיוון שהחשבונית נועדה לצורכי תיעוד, המסמך הווירטואלי יכול לשמש גם כאישור ואסמכתא לאישור העסקה בין שני הצדדים לפני התשלום בפועל בגין העסקה.

כדאי לדעת כי עוסק פטור אינו רשאי להפיק חשבונית מס דיגיטלית, עם זאת באפשרותו להפיק חשבונית עסקה ירוקה ללקוחותיו, ועל פי התקנות עליו להוציא קבלה ירוקה או ידנית מיד לאחר קבלת התשלום מהלקוח. עוסק מורשה או חברה בע"מ רשאים להוציא את חשבונית העסקה האלקטרונית כמסמך רשמי המשמש לדרישת תשלום, לאחר קבלת התשלום מהלקוח עליהם להוציא חשבונית מס דיגיטלית וקבלה ירוקה, כך למעשה עוסק מורשה יכול להימנע מתשלומי מע"מ לפני קבלת התגמול מהלקוח, והוא יכול לשלוט טוב יותר בתזרים המזומנים שלו, ולהימנע מפערי תזרים אם הוא מעניק ללקוחות תנאי תשלום כמו שוטף 30 או 60.

בעת הוצאת חשבוניות מס ממוחשבות עוסק מורשה וחברה בע"מ חייבים בדיווח על העסקה ובתשלום לרשויות המס, לכן חשוב להבין מתי אפשר וכדאי להפיק חשבוניות עסקה באינטרנט, וכמובן ניתן לפנות לרואה החשבון כדי לקבל ייעוץ מקצועי ולפעול בהתאם להנחיות. אגב, בתוכנות המתקדמות להפקת חשבוניות וקבלות באינטרנט ישנה אפשרות להפיק את כל סוגי המסמכים האלקטרונים המותרים בתקנות המס ובחוק הישראלי, בהתאם לסוג ההתאגדות העסקית. בנוסף, המערכת כוללת כלי ניהול מתקדמים המאפשרים לנהל את העסק בצורה מקצועית, ויש אפשרות לקבל סיוע ותמיכה בכל שאלה ובעיה.

סגור לתגובות על דילמת החשבוניות: איזה מסמך אלקטרוני עסק צריך להפיק בכל עסקה

מאת:

פרסם באתר כ - 19 מאמרים.

.