התמודדות עם פחדים אצל כלבים במסגרת אילוף

9 בפברואר 2020 | מאת: | מאמרים בקטגוריה אילוף כלבים, התנהגות כלבים

אם פעם הרגשתם פחד אמיתי, גם אתם יודעים עד כמה הוא לא נעים. הפחד מייצר הימנעויות, פגיעה באיכות החיים, תחושות פיזיולוגיות לא נעימות ותחושה כללית של חוסר נוחות. בעוד אתם יכולים לספר על הפחדים והחששות שלכם לקרובים אליכם או לאנשי מקצוע, הכלב שלכם – לא.

בתור הבעלים של הכלב, חשוב שתעניקו תשומת לב להתנהגותו של כלבכם. קל מאד להבחין בכלב חיוני ומלא בשמחת חיים, אך גם בכלבים פחדניים שמסתגרים, מכונסים וחסרי מצב רוח. לשמחתכם, ניתן להתמודד עם פחדים שונים שחווה הכלב שלכם, בין היתר באמצעות אילוף כלבים במרכז.

מהם הפחדים הנפוצים ביותר אצל כלבים?

כשם שאין פחד אחד שמאפיין את בני האדם, כך גם אין פחד ספציפי שמאפיין כלבים. חשוב להבין כי הפחדים אצל כלבים נובעים בעיקר מחוויות לא טובות שהיו להם. אז ממה פוחדים כלבים?

  • פחד ממעליות
  • פחד מנסיעה ברכב
  • פחד מגברים 
  • פחד מרעשים
  • פחד מכלבים / חתולים ועוד…

לעתים, בעלי הכלבים לא מייחסים חשיבות רבה לפחד של הכלב, הרי מה זה בסך הכל "לפחד מחתול". מהצד, קשה מאד להבין את הפחד, אך בסופו של דבר הפחד גורם לכלב להתנהג בצורה כנועה או תקיפה, שפוגעת משמעותית באיכות החיים שלו.

איך הפחד בא לידי ביטוי?

כל כלב מגיב לפחדים בצורה שונה. ישנם כלבים שהפחד גורם להיות תקיפים. כך לדוגמא, כלב שפוחד מאד מגברים. הכלב תופש את הגבר כדמות מאיימת, ולפני שהדמות המאיימת תתקוף אותו לכאורה – הוא זה שיגונן על עצמו ויתקוף ראשון. כך, המון פעמים מתייגים את הכלב ככלב תוקפני, אך בפועל הוא פוחד וצריך לסייע לו להתמודד עם הפחד.

מנגד, ישנם כלבים שהפחד שלהם גורם להיות מכונסים יותר, לרעוד, לסבול מחוסר תיאבון וחוסר חיוניות כללי. שני המצבים דורשים טיפול, ועירנות מוקדמת שלכם תוכלו לחסוך מהכלב היקר לכם המון סבל.

ואיך תכנית אילוף יכולה לעזור?

תכנית האילוף שמה למטרה ללמד את הכלב הרגלים והתנהגויות. אחד השיטות הפופולארית לאילוף כלבים, היא שיטת החיזוקים החיוביים. דרך חיזוק חיובי, מלמדים את הכלב להגיב לסיטואציות מסוימות. אם חוזרים לדוגמא לכלב שפוחד מגברים, הרי שהמטרה של תכנית האילוף תהיה לקשר בין הגורם המאיים – הגבר, לבין חוויה טובה של הכלב. לדוגמא: מתן חטיף, מילת עידוד או ליטוף. בהדרגה, הכלב יבין את הקישור, ילמד את ההתנהגות, ויפסיק להגיב בתוקפנות ולסבול מתחושת הפחד שמלווה אותו.

סגור לתגובות על התמודדות עם פחדים אצל כלבים במסגרת אילוף

מאת:

פרסם באתר כ - 148 מאמרים.

.