איך כותבים עבודות סמינריון כמותי

21 בנובמבר 2019 | מאת: | מאמרים בקטגוריה לימודים אקדמאיים

סמינריון כמותי נפוץ במיוחד במדעי הרוח אך יש לו חשיבות גם במדעי החברה. סמינריון כמותי מבוסס על שיטות מחקר המדגישות מדידות ונתונים אמפיריים. לסמינריונים אלה מושגים מרכזיים המאפיינים אותם ועל מי שמעוניין לכתוב אותם להכיר את משמעותם.

מושגים מרכזיים בסמינריון כמותי

כל מי שמעוניין לכתוב עבודות סמינריון צריך לבצע בדיקת תיאוריות. כלומר עליו לערוך מדידות שונות שמטרתן לבדוק אם התיאוריה נכונה או מופרכת. מושג מרכזי נוסף הוא הכללה ותמצות: משמעות ההכללה היא היכולת לגזור כלל מסויים מפרטי המקרה הנחקר ואילו תמצות הוא היכולת להשתמש בכמה שפחות משתנים כדי להסביר כמה שיותר נתונים. סמינריון כמותי טוב משלב בין שני המושגים. מושג נוסף שעל כותבי סמינריונים כמותיים להכיר הוא המתאם. משמעותו של מושג זה היא בחינת הקשר בין המשתנים הנחקרים.

טיפים לכותבי סמינריונים כמותיים

יש לכתוב סמינריון כמותי בתחומים שהצטבר בהם מספיק ידע שיהיה אפשר למדוד באמצעות מודלים כמותיים. כמו כן, על כותבי סמינריונים מסוג זה לוודא שאוכלוסיית המחקר הנבחרת תהיה גדולה מספיק. בנוסף לכך על כותבי הסמינריון לוודא שהם מגדירים במדוייק את הסיבה והתוצאה מוגדרות במדוייק, שהם מיישמים כראוי את שיטת המחקר שבחרו ושהם פועלים על פי הכללים המקובלים באקדמיה.

איך מחליטים באיזה סוג סמינריון לבחור

ההחלטה באיזה סוג סמינריון לבחור תלויה בתחום הלימוד של הסטודנט. בתחומי המדעים המדוייקים סמינריונים כמותיים נפוצים יותר אך במדעי החברה יש גמישות רבה יותר ועל הסטודנט לשאול את עצמו מהו סוג הסמינריון המועדף עליו.

לסיכום

סמינריונים כמותיים מבוססים על מדידות ונתונים אמפיריים. לסמינריונים אלה מושגים מרכזיים המאפיינים אותם ועל מי שמעוניין לכתוב אותם להכירם. בדיקת תיאוריות: כותב הסמינריון בודק באמצעות מדידות שונות אם תיאוריה מסויימת נכונה או מופרכת. מושגים מרכזיים נוספים הם הכללה ותמצות. הכללה היא היכולת לגזור כלל ממקרה מחקר מסויים ואילו תמצות הוא היכולת להסביר כמה שיותר משתנים באמצעות כמה שפחות נתונים. מושג חשוב נוסף שעל כותבי הסמינריונים להכיר הוא המתאם.

 

מתאם הוא בחינת הקשר בין המשתנים הנחקרים. על כותבי הסמינריונים להקפיד על מספר כללים: יש לוודא שאוכלוסיית המחקר הנבחרת גדולה מספיק. כמו כן עליהם לוודא שהם מצליחים להגדיר בצורה ברורה את הסיבה והתוצאה   עליהם ליישם במדוייק את שיטת המחקר שבחרו ולהקפיד על הכללים המקובלים באקדמיה.

 

השאלה באיזה סוג סמינריון לבחור תלויה במידה רבה בתחום הלימוד של הסטודנט. במדעים המדוייקים כמעט שאין התלבטות אך במדעי החברה הגמישות רבה יותר.

סגור לתגובות על איך כותבים עבודות סמינריון כמותי

מאת:

פרסם באתר כ - 4 מאמרים.

.