מדוע כדאי להסתמך על עורך דין מומחה למכירת דירה

31 באוקטובר 2019 | מאת: | מאמרים בקטגוריה נדלן

מדוע כדאי להיעזר בעורך דין מכירת דירה?

החלטתם למכור את הדירה שלכם ולשדרג את איכות החיים עם נכס חדש ומרווח יותר? מזל טוב! מדובר בצעד מרגש ובטח לבטח שאתם חשים את הפרפרים בבטן עובדים במלוא המרץ.

אך רגע לפני שאתם ממהרים לעשות את הצעד המבורך, קחו נשימה עמוקה וזכרו כי מדובר בעסקת נדל"ן לכל דבר ועניין. גם אם מדובר במכירת דירה, וגם אם כבר יצא לכם להכיר כיצד התהליך עובד (כאשר רכשתם את הדירה לראשונה), עדיין מוטב להבין כי אין כאן מקום לטעויות, וכל הפתעה ולו הקטנה ביותר, עלולה לעלות הון תועפות ולהסתיים בעוגמת נפש מרה.

בדיקת מקדמיות טרם התחלת הליך המכירה

ראשית כל, לא היינו רוצים להתחיל במכירת הדירה, ולפתע, אחרי שכבר חתמנו על חוזה מול הרוכשים, לגלות כי ישנן "הפתעות" לא רצויות על הנכס בדמות שעבודים או צדדים נוספים שיש להם זכות על הנכס.

הדבר הראשון שעורך דין המתמחה בייצוג מכירת דירה יבדוק, הוא אם את נסח הטאבו. מדובר במסמך שניתן להפיק גם ברשת האינטרנט, בכפוף לתשלום אגרה סמלית.

מסמך זה מהווה לא פחות מאשר תעודת הזהות של הנכס, והוא מאפשר לנו לגלות את כל "סודותיו" האפלים ביותר. בין היתר ניתן לאתר שעבודים, עיקולים, בעלי זכויות על הנכס ואפילו חריגות בנייה.

מסמך חשוב שחשוב אף יותר שיעבור סריקה על-ידי איש מקצוע משפטי.

מיסוי מקרקעין

בדיקה נוספת וחשובה לא פחות אשר נערכת על-ידי עורך דין מקרקעין, היא תחום המיסוי.

מרבית הסיכויים שמכירת הדירה תניב לכם סכום נאה למדי, ורבים מן המוכרים גם מצפים כי העלייה במחירי הנדל"ן תאפשר להם להרוויח יותר ולרכוש נכס משודרג אף יותר.

עם זאת, חשוב לקחת בחשבון את היבטי המיסוי ולזכור כי מדובר פה במכירה שמניבה לנו הכנסה. מדינת ישראל תרצה נתח שנקרא בשם המקצועי "מס שבח". נתח שכזה הוא איננו דבר מה שניתן להקל במשמעותו, וחשוב להבין אם הרווח האמיתי שייצא למוכרים עם סיום התהליך.

לצד מס השבח, ניתן למצוא היבטי מיסוי נוספים דוגמת היטל השבחה המשולם עבור הוועדה לתכנון מקומי.

הגנה חוזית

וודאי שלא הייתם רוצים לגלות לפתע כי אינכם מוגנים כראוי אל מול הצד הרוכש. מה יקרה אם לפתע הרוכשים יחליטו לסגת מן העסקה? מה יקרה אם הרוכשים לפתע יגידו כי אינם מסוגלים לשלם את הסכום הנותר?

כל אלו ועוד, הינם היבטים חשובים שיש לקחת בחשבון. על המוכרים למגן את עצמם כראוי במסגרת החוזה, ולוודא כי לא נותר שום שטח אפור לפרשנות.

סגור לתגובות על מדוע כדאי להסתמך על עורך דין מומחה למכירת דירה

מאת:

פרסם באתר כ - 22 מאמרים.

.