כל מה שאתם צריכים לדעת על תקנות העיסוק עם רעלים ובקשת היתר רעלים

2 במאי 2019 | מאת: | מאמרים בקטגוריה עסקים, מימון וכספים

על פי חוק החומרים המסוכנים, תשנ"ג-1993, לא יעסוק אדם ברעלים אלא אם כן יש בידיו היתר. היתר זה נקרא היתר רעלים.

מה מוגדר כרעל? על פי החוק, "רעל" הוא כל אחד מן החומרים המופיעים ברשימה הכלולה בתוספת השנייה לחוק. רעלים נחשבים ל"חומרים מסוכנים" (חומ"ס), וחל איסור לעסוק או לסחור בהם עם גורם אחר ללא היתר. כמו כן, מסירה של רעלים המועברים דרך המכס, אפשרית אך ורק למי שמחזיק בהיתר או הרשאה בכתב.

מי מוסמך לאשר בקשה להיתר רעלים ?

אדם או גוף, יכולים לעסוק ברעלים אם יש בידיהם היתר מאת "הממונה" (הגורם האחראי על ידי השר לאיכות הסביבה). הממונה יכול להחליט גם על התניית ההיתר בתנאים מיוחדים. בסמכותו של הממונה גם לבטל את ההיתר במקרים בהם קיים חשש לפגיעה בסביבה ובבריאות הציבור, או כאשר בעל ההיתר אינו עומד בתנאים המיוחדים שנקבעו.

מה כלול בבקשה להיתר רעלים ?

בהיתר רעלים יש לפרט את תחום המסחר של בעל ההיתר, סוג הרעלים בהם הוא יכול לסחור ומטרות השימוש.

כיצד מגישים בקשה להיתר?

כדי לקבל "היתר רעלים" כחוק, יש להגיש בקשה מסודרת המפרטת את סוג החומרים, כמות מכל חומר וצורך האחסון. כמו כן, יש לציין את תחום המסחר ופרטים על העסק ובעליו. הגשת הבקשה אפשרית רק לאחר תשלום אגרה. בתהליך האישור תיבדק צורת האחסון של החומרים המסוכנים, הצבת שלטי אזהרה, אמצעי הגנה על העובדים, ניהול פנקס רעלים, ופרוטוקולים בנושאי התמודדות במצבי חירום והשלכה או השמדה של הרעלים.

האם כל מי שעוסק ברעלים חייב לקבל "היתר רעלים" ?

התשובה שלילית. החוק מחריג קבלת היתר רעלים מרוקחים העוסקים ברעלים לצרכי רפואה, בתי מרקחת ועסקים מסוימים, כפי שמפורט בסעיף 3 בחוק.

תוקף בקשה להיתר רעלים

במידה והתקבל אישור לעסוק ברעלים, חשוב לדעת שתוקף ההיתר מוגבל בזמן. התוקף משתנה בהתאם לסוג המפעל, הרעל והכמויות הנסחרות והוא יכול לנוע מתקופה של פחות משנה ועד למעלה משלוש שנים. בתום תקופת האישור, ניתן להגיש בקשה לחידוש ההיתר.

מומלץ להיעזר בייעוץ של חברה העוסקת בתחום חומרים מסוכנים, כדי להגיש בקשה להיתר רעלים ולקבל ליווי מקצועי עד לקבלת אישור.

הערה: מאמר זה באדיבות חב' הרן שילוח מטענים ואין בה משום הייעוץ לציבור הקוראים. בדבר החוקים והתקנות השונים לגבי היתרי רעלים יש לפנות לרשויות המתאימות.

 

סגור לתגובות על כל מה שאתם צריכים לדעת על תקנות העיסוק עם רעלים ובקשת היתר רעלים

מאת:

יאיר אבני, MBA בניהול שיווק, בעל חברת טלמיטינג "מחוץ לקופסה"- תיאום פגישות עסקיות ושיווק עסקים טלפונית למול פלחי מטרה רלוונטיים. מומחה ליצירת לקוחות חדשים ועסקאות לעסקים קטנים ובינוניים SMB בעל 25 שנות ניסיון. טל' ישיר: 054-6811426, משרד: 09-7401987 משרדנו: רח' שנקר 1 הרצליה אתר: www.box1987.co.il

פרסם באתר כ - 46 מאמרים.

.

דילוג לתוכן