איך ניתן להגיש עתירות מנהליות על ידי עורך דין מנהלי?

21 בינואר 2019 | מאת: | מאמרים בקטגוריה אזרחי

המדינה קובעת חוקים ותקנות אך לא תמיד עומדת בהם ולעתים האזרח הקטן משלם בגדול. זה יכול להיות בתחומי עניין רבים, ברמה הארצית או ברמה המוניציפאלית המקומית, אך בכל מקרה מדובר בפגיעה בזכויות של האזרח ולעתים בפגיעה בכיס שלו בנוסף לכך.

האפשרות של כל אזרח במדינה הוא לעתור לבית הדין הרלוונטי לנושא ולנסות לבטל, לשנות או להקל בדרישה של הרשות הממשלתית \ המוניציפלית. את זאת הוא יכול לעשות תוך כדי קבלת ייעוץ וייצוג משפטי של משרד עורך דין מנהלי אשר יש לו ניסיון בהגשה של עתירות מנהליות כנגד גופים אלה.

עתירה מנהלית אפשרית בשני אופנים:

עתירה לבג"צ – עתירה לבית דין גבוה לצדק היא בד"כ מול רשויות הממשלה או מוסדות ציבוריים\ממשלתיים, וההתנהלות היא לרוב בהליך מהיר יחסית בו מגיש עורך דין עתירות מנהליות בשמם של העותרים, מתקבלת תשובה לעתירה מהצד שכנגד, ומתקיים דיון פרונטלי אחד או שניים לכל היותר בבית המשפט העליון (בג"צ).

המטרה בהליך שכזה היא הכרעה מהירה ויעילה., כאשר בג"צ מבסס את התייחסותו לעתירה בעיקר על שני חוקים מרכזיים : חוק כבוד האדם וחירותו וחוק חופש העיסוק. בד"כ מדובר באפשרות שהרשות הממשלתית פוגעת בזכויות האזרח בהתנהלות לא נכונה או שלא במסגרת החוקים הללו.

עתירה לבית דין מנהלי – עתירה לבית דין מנהלי באזור המגורים של האזרח היא על ידי עורך דין מנהלי המתמחה לרוב בנושא של מיסוי מוניציפאלי. מרבית העתירות הן סביב נושאים שקשורים בדרישת תשלומים שונים מהאזרח, בין אם הוא תושב הרשות המקומית (העיר) או מחזיק בבית עסק\ בית מלאכה בתחומה.

דרישות התשלום הן לרוב בנושא ארנונה, חינוך, רישוי עסקים, תכנון בנייה ואגרות שונות אשר לא תמיד מדויקות (לרעת האזרח) ובמקרים רבים העתירות הן כנגד תשלומים שכבר בוצעו בפועל וכעת האזרח שם לב לכך שהכספים ששילם היו שלא כפי שמתיר החוק לרשות המוניציפאלית לחייב אותו.

לעתים אפילו לא מדובר בכספים בלבד אלא גם באישורים שונים שנדרשים לנו וקשה לקבל אותם בטענות שווא של הרשות או בדרישות מוגזמות שלה כלפי העותר, כאלו שהוא מתקשה לעמוד בהן.

בכל מקרה שהרשות איננה פועלת נכון במסגרת המותרת לה או אם התנהלה בצורה שאיננה נכונה משפטית, רשאי בית המשפט לעמוד לצד העותר ולכן חשוב מאוד להיעזר בעורכי דין מנהליים כדי לקבל ייעוץ מקצועי ולמצוא את הסיבות שיובילו להצלחת העתירה של האזרח.

סגור לתגובות על איך ניתן להגיש עתירות מנהליות על ידי עורך דין מנהלי?

מאת:

עידן שלומן הוא מומחה לקידום אתרים בחברת Signup. אם אתה רוצה להתקדם בגוגל, צור עימנו קשר עוד היום באמצעות האתר (http://www.signup.co.il/) - אנו עובדים עם לקוחות מרוצים בישראל ובעולם, מידי יום כבר מעל 15 שנה.

פרסם באתר כ - 103 מאמרים.

.

דילוג לתוכן