ניתן לוותר על השתלת עצם, בזכות שתלים דנטליים בצורת פירמידה

29 באוקטובר 2018 | מאת: | מאמרים בקטגוריה בריאות ורפואה

התקשורת המקצועית והפופולארית וגם "דוקטור גוגל" מלאים במאמרים על שתלים דנטליים, על השתלות שיניים ועל האפשרות להימנע מפעולות כירורגיות פולשניות כמו השתלת עצם לסת וכמו הרמת סינוס. ד"ר יורם רוזן עושה סדר במידע ומסביר את הקשר בין שתלים דנטליים בצורת פירמידה לבין האפשרות ליהנות מהשתלת מערכות שיניים חדשות, ללא טיפולים מורכבים, יקרים ומתמשכים

מאת: ד"ר יורם רוזן

נתחיל בכך שישראל היא מעצמה של שתלים דנטליים כחול לבן ושל פיתוחים ישראליים פורצי דרך, בהם גם שתלים אולטרה קצרים בצורת פירמידה, שמתרחבים בתוך עצם הלסת. לשתלים הנפתחים יש חשיבות מן המעלה הראשונה למחוסרי עצם לסת, או למטופלים שחוו ספיגת עצם לסת מסיבות רפואיות מגוונות.

השתלים דנטליים הם התחליף לשורשי השיניים שאיבדנו והאמצעי לעגן שיניים בודדות או מערכות שיניים שלמות אל עצם הלסת – התחתונה, או העליונה. ברוב המקרים מדובר בסוג של בורג מתכתי סטטי, עשוי טיטניום, שצדו החיצוני נראה כמו הברגה. אל הקדח שבקצה השתל מתחברים חלקים מחברים מסוגים שונים, שמאפשרים את הקשר היציב והקבוע בין שתל המתכת הנעוץ בעצם החך לבין השן או מערכות השיניים החדשות שהרופא ישתיל לך בפה.

מספר דגמי השתלים הדנטליים גדול. כמה עשרות לפחות. השתלים השונים מותאמים לפעולות השתלה מגוונות, החל מהשתלות שיניים ביום אחד (העמסה מידית), המשך בשתלים להרכבת מערכות שיניים שלמות וכלה בשתלים כמו שתלי זיגומה.

אל מגוון השתלים מצטרפים השתלים המיוחדים שאינם רק מסמר מתכת פסיבי, אלא שתלים מורכבים, עם חלקים מיקרוניים נעים, שנפתחים בעצם ומשתנים מצורת גליל לכדי צורת פירמידה. שתלים הנפתחים בדרך זו מייצרים אחיזה חזקה מאוד, למרות שארכם רק 5, 6 או 7 מ"מ.

אחת הבשורות החשובות למטופלים, היא הניסיון הרב שנצבר בישראל ובעולם בכל הנוגע להשתלת מערכות שיניים בסיוע שתלים. ניסיון זה יצר שלוש עובדות יסוד: א. השתלת שיניים הפכה לפרוצדורה פשוטה ומהירה יחסית; ב. רופאי שיניים כלליים (GP's) מבצעים השתלות שיניים במיומנות רבה ובהצלחה רבתי; ג. השתלות שיניים באמצעות שתלים איכותיים, בעלי אישורי FDA, CE ואמ"ר, מבטיחים אחוזי הצלחה גבוהים ביותר בהשתלות, החל מ 95% אחוזי הצלחה ואף יותר. אל שלוש עובדות אלו ראוי לצרף עובדה רביעית: שתלים קצרים ואולטרה קצרים שפותחו בישראל, הם השתלים היחידים בעולם שנפתחים בתוך עצם הלסת וחוסכים למטופלים מחוסרי עצם לסת, את הצורך בהשתלות עצם או בהרמת סינוס.

חשיבות השתלים הקצרים נובעת מכך שרבבות מטופלים הזקוקים להשתלת שיניים סובלים מ'רכס נמוך' – מושג מקצועי המלמד על גובה עצם לסת נמוך מדיי, שאינו מאפשר החדרת שתלים רגילים, באורכים של 8-15 מ"מ. בלסת העליונה לא ניתן להחדיר שתלים ארוכים עקב קרבת קצה החך אל חללי הסינוס. בלסת תחתונה לא ניתן להחדיר שתלים רגילים, עקב קרבה לתעלת העצב.

על מנת להשיג בכל זאת את גובה עצם הלסת הנדרש לקיבוע שתלים, מקובל לבצע הרמת סינוס או לבנות עצם לסת על ידי השתלת עצם. בשני המקרים מדובר בטיפולים לא נעימים, מתמשכים וגם יקרים. הרמת סינוס יקרה עקב עלות הפרוצדורה וגם עקב מחירם היקר יחסית של החומרים הנדרשים לביצוע ההרמה. השתלת עצם היא תהליך מתמשך, שמעורר חששות טבעיים בקרב המטופלים ומצטרף לדנטופוביה הקיימת ממילא בקרב כ 80% מהמטופלים.

בעבר, כאשר מטופלים סרבו לעבור השתלת עצם או הרמת סינוס, הם נאלצו להסתובב שנים עם גשרים לא יציבים, או עם פלטות נשלפות. איכות חייהם נפגמה והשיניים הלא יציבות פגעו ביכולתם ליהנות מכל סוגי המזון האהובים עליהם ופגמה גם בחייהם המקצועיים, האישיים והאינטימיים.

כיום אין עוד סיבה להמשיך לסבול. שתלים קצרים ואולטרה קצרים, ובהם שתלים יציבים במיוחד (בזכות הפתיחה בעצם הלסת), מהווים תחליף לפרוצדורות המפחידות והפולשניות. השתלת שן או מערכות שיניים בסיוע שתלים קצרים ומתרחבים – מהווה בשורה של ממש לרבבות.

הבשורה, יש להדגיש, היא הן לרופאי השיניים והן למטופלים. רופאי שיניים גילו לפתע שיטה שמאפשרת להם להעניק טיפול ותקווה למטופלים רבים שלהם, שסירבו להשתלת שיניים, אם היא כרוכה בפרוצדורות כירורגיות מורכבות. מאידך, המטופלים מחוסרי עצם הלסת גילו, שיוכלו ליהנות מהשתלת שיניים כמו  כולם, גם ללא טיפולים מפחידים, מתמשכים ויקרים.

בין החברות המייצרות שתלים קצרים יש רק חברה ישראלית אחת, שמייצרת שתלים קצרים וחכמים, אשר מתרחבים בתוך עצם הלסת. שתלים אלו, שמתרחבים לכדי צורת פירמידה,  זוכים להצלחה רבה בארץ וכובשים כעת גם שווקים חדשים באירופה ובארה"ב.

רגע לפני שמחפשים שתל שנפתח לכדי צורת פירמידה חשוב לבצע בדיקה כללית, צילום CT, בירור גובה העצם וקביעה על ידי הרופא, אם ניתן להחדיר אל הלסת שלך שתל קצר ומתרחב. אם התשובה לכך חיובית, ייתכן שתוכלו לזכות במערכת שיניים חליפית בתוך זמן קצר מאוד. בחלק מהמקרים – גם בתוך יממה.

סגור לתגובות על ניתן לוותר על השתלת עצם, בזכות שתלים דנטליים בצורת פירמידה

מאת:

פרסם באתר כ - 1 מאמרים.

.

דילוג לתוכן