תמ"א 38 – מתי נכון לשלב מפקח בניה

21 באוקטובר 2018 | מאת: | מאמרים בקטגוריה בנייה ושיפוצים

שאלה שעולה פעמים רבות, בקרב נציגויות הדיירים – מתי נכון לשלב מפקח בניה? מתי נכון שחברת פיקוח בניה תמ"א 38 תתחיל את עבודתה?

התשובה לכך היא – מוקדם ככל האפשר.

כבר בשלב הראשוני ביותר עוד לפני שנחתם ההסכם עם היזם, עולות סוגיות שנכון לבחון אותן בראיה הנדסית, ומתוך ניסיון והיכרות עם עולמות הבניה ופרויקטי תמ"א 38.

כאשר מפקח בניה משולב לאחר חתימת ההסכם, קשה יותר להשפיע על 2 דברים מרכזיים:

  1. מפרט הבניה – ככל שהמפרט מפורט יותר, כך הסיכוי שהוא יענה על ציפיותיכם גדל. בשלב כתיבת המפרט, יבואו לידי ביטוי נושאים רבים וחשובים, הנוגעים למה שתקבלו בסופו של דבר בפרויקט.

אם לרגע ניתן "מפתח" לבחינה ראשונית של מפרט, אז מפרט ראוי לפרויקטים מורכבים מסוג תמ"א 38, יכלול, לרוב, כמה עשרות עמודים, וייראה יותר כחוברת ולא כנספח..

  1. תקציב הפיקוח – גם אם היזם מקצה מפקח בניה מטעמו, אתם, נציגות הדיירים, זכאים לפיקוח בניה דיירים מטעמכם. פיקוח בניה דיירים תמ"א 38 מתוקצב כחלק מהפרויקט, וחשוב להבטיח שיתוקצב לאורך כל חיי הפרויקט, ולא רק למספר קטן של חודשים.

נכון, ניתן להשתלב בפרויקטים גם בשלבים מאוחרים יותר, אבל אז, לעיתים, זה עלול לבוא לידי ביטוי במורכבות רבה יותר: מפרט שקשה להשפיע על תוכנו, תקציב פיקוח דיירים שמספיק למספר חודשים מועט ועוד.

לעיתים, מפקח הבניה משתלב אף תוך כדי הפרויקט, למשל במקרים של משברים: מפקח שהפסיק את עבודתו מסיבות מגוונות, החלפת ביוזמת נציגות הדיירים, ועוד.

גם במקרים אלו יש טעם ואף הכרח בשילוב חברת פיקוח בניה תמ"א 38 מקצועית, אך, מן הסתם, השפעתה תהיה פחותה.

חשוב לשלב בפרויקט תמ"א 38 חברת פיקוח בניה תמ"א 38, חשוב לעשות זאת מוקדם ככל האפשר.

סגור לתגובות על תמ"א 38 – מתי נכון לשלב מפקח בניה

.

דילוג לתוכן